שתף קטע נבחר

Run פול ראיין. מועמד הצללים של הרפובליקנים

כשהחל המרוץ על תפקיד יו"ר בית הנבחרים, העדיף המועמד לשעבר לסגן נשיא ארה"ב לשחק כדורסל עם ילדיו, אבל בסוף "קיבל את דין התנועה" והתמנה למשרה. כעת, כשהממסד הרפובליקני משווע למועמד אלטרנטיבי לטראמפ, מנהל ראיין קמפיין צללים לנשיאות ומחכה שמפלגתו תקרא לו לדגל

 

 

הרחק מאסיפות הבחירות הסוערות והטעונות של המועמד הרפובליקני המוביל דונלד טראמפ, מתנהל לו בשקט יחסי, ובשליטה מוחלטת, קמפיין צללים של אדם שכבר סומן על ידי הממסד הרפובליקני כתקווה השפויה שתעצור, אולי, את טראמפ מהשגת מועמדות המפלגה לנשיאות ארצות הברית. לאדם הזה קוראים פול ראיין, יו"ר בית הנבחרים שבבחירות לנשיאות ב-2012 האפיל על מיט רומני כשרץ לצדו כמועמד לתפקיד סגן הנשיא.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של ynet

 

בפרפרזה על אמירתו של גראוצ'ו מרקס מהאחים מרקס, שאמר "אני לא רוצה להיות חבר במועדון שמוכן לקבל אדם כמוני", כך למעשה מתנהל ראיין בשבועות האחרונים. כששואלים אותו אם הוא יהיה זה ש"יצנח" לתוך הוועידה הרפובליקנית באוגוסט ויעמוד להצבעה כמועמד המפלגה כדי לבלום את טראמפ השנוי במחלוקת ואת הסנאטור מטקסס האולטרהשמרן טד קרוז, הוא מניף את ידו בתנועת ביטול, מבקש בחיוך מסתורי להפסיק להפיץ את שמו בהקשר הזה, ואומר בטונים שנשמעים נחרצים (עם קצת סדקים) שהוא בכלל לא רוצה להיות שם, בחדר הסגלגל, שיש לו אג'נדה אחרת, שהוא לא יהיה חלק מהמועדון השמרני שחורש מזימות ושהוא לא רוצה כרטיס חבר לקליקה האבודה הזאת.

 

כל פוליטיקאי אמריקני שפוזל לבית הלבן צריך לסמן וי על ביקור בישראל. ראיין עם נתניהו בירושלים (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
כל פוליטיקאי אמריקני שפוזל לבית הלבן צריך לסמן וי על ביקור בישראל. ראיין עם נתניהו בירושלים(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
ראיין מתנהל כלפי חוץ כאדם קשה להשגה. טקטיקה זו סללה לו יפה מאוד את הדרך למשרה הרמה שבה הוא מכהן עתה - יו"ר בית הנבחרים. כאשר החל המרוץ על משרה זו, הוא משך בכתפיו ואמר שהוא בכלל לא מעוניין בה. הוא הסביר שהוא רוצה מאוד ללכת עם ילדיו למשחקי כדורסל בסופי השבוע, או לצאת עם אשתו לדוג דגים, ולא לבלות עם עמיתיו במסדרונות הפוליטיים של וושינגטון. ראיין היה כה נחוש באמירותיו עד שאפילו עמיתיו הקרובים ביותר בגבעת הקפיטול התחילו להאמין שהוא באמת סולד מהכבוד והשררה, ושהוא בעצם הגיע לפוליטיקה רק כדי שיוכל לומר שהוא בעצם רוצה להיות בחיק המשפחה.

 

הפוליטיקאי שאוהב לקבל את דין התנועה

חומת ההתנגדות הבצורה של ראיין התפרקה חיש קל כשהחלו להגיע אליו הטלפונים המפצירים מראשי המפלגה הרפובליקנית. בהתחלה הוא לא מצמץ, מה שהפך אותו לנחשק יותר בהיותו בלתי מושג, ומחבלי התחבולות הפעילו עליו עוד לחצים, שלחו לעברו הבטחות וכמעט כרעו ברך כדי להתחנן בפניו לקבל את התפקיד.

מובן שזה עבד, והסוף של הסיפור ידוע. ראיין "קיבל את דין התנועה" והתמנה לתפקיד יו"ר בית הנבחרים.

 

הפעם, ראיין עלה מדרגה. מצד אחד הוא ממשיך לשחק אותה בלתי ניתן להשגה. אבל מצד שני, בשקט-בשקט ובסיוע של קומץ מובחר של עוזריו הנמרצים, יו"ר בית הנבחרים מנהל ביד רמה קמפיין שיש בו את כל הסממנים של מרוץ לנשיאות. רק השבוע הוא פרסם סרטון וידאו שבו הוא נראה עומד ליד פודיום הדור ועליו כרזה "אמריקה מאמינה בעצמה" ונואם על עקרונות פוליטיים ועל הדרך שאותה הוא מציע למפלגתו. סרטון הווידאו לווה במוזיקה של אסיפות בחירות, ושורת המחץ שלו הייתה לקראת הסוף, כשראיין לא נקב בשמו של טראמפ אבל אמר: "פוליטיקה יכולה להיות קרב של רעיונות - לא של עלבונות".

 

מדינאי בדרך? ראיין עם מלך ירדן עבדאללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מדינאי בדרך? ראיין עם מלך ירדן עבדאללה(צילום: EPA)
בקמפיין האלטרנטיבי והבלתי מוצהר שמנהל ראיין עוברים יועציו על מרבית התרחישים שבהם דנה הנהגת המפלגה הרפובליקנית בפגישות סגורות. הנהגה זו מוכנה לעשות הכול כדי לחסום את טראמפ בדרכו לוועידת המפלגה בקליבלנד. התרחיש המוכר הוא שטראמפ לא יצליח להשיג את 1,237 הצירים הנדרשים כדי לזכות אוטומטית במועמדות המפלגה לנשיאות, ושגם יריבו הגדול קרוז לא יגיע למספר הנכסף. במצב שכזה, תיערך הצבעה ראשונה במפלגה, ואם לא תושג בה הכרעה אז חלק מהצירים יהיו משוחררים ממחויבותם למועמד מסוים ויוכלו להצביע למועמד אחר. אז יתחיל למעשה משחק חדש ופתוח לגמרי בהצבעה שנייה ואולי גם שלישית. כמובן, עוד לפני שההצבעות יתחילו יצטרך ראיין להציג את עצמו שוב כמי שקיבל את דין התנועה ומוכן להיות מועמדה לנשיאות. זו, כאמור, מטרת-העל של צמרת הממסד הרפובליקני, והם לא מסתירים אותה.

 

ביקר בישראל בזמן ההצבעה במדינת הבית שלו, ויסקונסין

בינתיים, עד לוועידת המפלגה הרפובליקנית בקיץ, ראיין נוהג בזהירות המתבקשת של פוליטיקאי שאולי יהפוך בקרוב למנהיג ולמדינאי. לפני ימים ספורים בלבד נערכו הפריימריז של מפלגתו במדינת הבית שלו, ויסקונסין. היעדרותו של ראיין הייתה בולטת לעין והייתה בה אמירה חזקה. אם היה מגיע לשטח, הוא היה צריך להשיב לשאלות העיתונאים, שמן הסתם היו סקרנים לדעת במי מהמתמודדים הוא תומך ומה דעתו בכלל על המרוץ במדינתו.

 

אז כדי שלא יגידו שהוא סתם מתחמק, הוא ארגן לעצמו נסיעה לחברו הטוב בירושלים, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בדיוק כשהחברים שלו בוויסקונסין הלכו להצביע עבור מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות. בכך הרג ראיין שתי ציפורים במכה. הוא גם חסך לעצמו מבוכות ואינטריגות על רקע פוליטי ונמנע משטח האש של המרוץ לנשיאות, וגם הצטלם בפוזה של מנהיג שיוצא לבקר את המדינה הידידותית ביותר של ארה"ב במזרח התיכון. אין זה חדש שפוליטיקאי אמריקני ששואף הכי גבוה - לבית הלבן - צריך לסמן "וי" על ביקור בארץ הקודש. אז ראיין עשה זאת, ואמר שישראל היא החברה הטובה ביותר של ארה"ב והוסיף שבכל משרה שבה יכהן ידאג לשלומה ולביטחונה. אין מה לומר, היה זה צעד פוליטי די מבריק.

 

היה מועמדו של רומני לסגן הנשיא בבחירות האחרונות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
היה מועמדו של רומני לסגן הנשיא בבחירות האחרונות(צילום: AFP)
ראיין איננו מנהל את הקמפיין החלופי שלו במנותק מצמרת המפלגה הרפובליקנית, שבכל יום שעובר תומכת בו יותר ויותר. האסטרטג הידוע של הרפובליקנים, קרל רוב, שהיה אדריכל הניצחון של ג'ורג' בוש הבן בשתי מערכות בחירות, אמר השבוע כי במרוץ הנוכחי לנשיאות, זקוקה המפלגה הרפובליקנית "לפנים חדשות ורעננות" - שזה בעצם שם הקוד לפול ראיין. עוד כשהתמודד לצדו של מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני למשרת סגן נשיא, סומן ראיין ככוכב עולה וכמי שעתיד גדול צפוי לו במפלגתו. הוא רהוט, ידען, מעודכן, הוא שמרן במינון הנכון ונחשב למי שיודע לבצע קסמים כשמדובר בפרגמטיזם. 

 

להטוטן פוליטי

יו"ר בית הנבחרים הוא להטוטן פוליטי מהסוג המתוחכם. הוא בעד כל העמדות המקובלות של הרפובליקנים, אבל אומר אותן בקול מתון ונותן להבין שיש עם מי לדבר ובעיקר עם מי להתפשר.

 

כשראשי מפלגתו צועקים כי יבטלו את תוכנית הבריאות של אובמה, ראיין לא מצטרף למקהלה. הוא מסביר כי לבטל לא מספיק ושצריך להציג חלופה. ולא במקרה, ממש בימים אלה הוא שוקד על הכנת תוכנית בריאות חדשה שאותה הוא יציג לציבור האמריקני. ראיין גם חדור מוטיבציה, מונע באמביציה חזקה וגם משאיר לעצמו זמן לשיעורי בית. הוא רוצה לבוא לוועידת המפלגה הרפובליקנית לא רק עם סיסמאות אלא גם עם תוכנית פעולה.

 

דורש לקבל את מינוי המפלגה גם אם לא ישיג 1,237 צירים. טראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דורש לקבל את מינוי המפלגה גם אם לא ישיג 1,237 צירים. טראמפ(צילום: EPA)

מנצחת בסקרים את טראמפ ואת קרוז. קלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנצחת בסקרים את טראמפ ואת קרוז. קלינטון(צילום: רויטרס)

ראיין נולד בג'קסונוויל, ויסקונסין, לאם שהוריה היגרו מאנגליה וגרמניה ולאב ממוצא אירי. הוא נוהג לספר כי האירוע המכונן של חייו היה כשהיה בן 16 ומצא את אביו מת במיטתו, בגיל 55. הרופאים קבעו שהאב מת מהתקף לב. פול הצעיר התקשה להתאושש מהאירוע ובמשך זמן רב סירב ללכת לבית הספר. בעקבות אותה טרגדיה הוא גם שינה את אורח חייו. אביו לא היה היחיד במשפחה שמת בגיל צעיר מהתקף לב, ומהחרדה מהאפשרות שאותו דבר יקרה גם לו, החל ראיין לאכול אוכל בריא ולעסוק באופן אינטנסיבי בספורט, כולל ריצת מרתון.

 

מכין נקניקיות פולניות בריאות וחובב ציד

חבריו של ראיין סיפרו כי "אפילו את הנקנקיות הפולניות שהוא כל כך אוהב לאכול, הוא מכין בעצמו כדי שלא יכילו חומרים מסוכנים לבריאות". בסופי שבוע, כשהוא לא על מגרש הכדורסל עם שלושת ילדיו, אליזבת, סמואל וצ'רלס, או כשאינו על סירת הדיג עם אשתו ג'אנה, עורכת דין לענייני מיסוי, יוצא ראיין ליערות ויסקונסין ועושה מה שאהוב עליו במיוחד - ציד עם אחד הרובים שבאוסף הפרטי שלו.

 

ראיין יודע היטב כי רבים וטובים במפלגתו נושאים עתה את עיניהם אליו, כמעט בתחינה. הם רואים בו את דמות הפוליטיקאי שמסוגל לא רק לנהל ולהנהיג, אלא גם להוות אטרקציה לבוחרים מתנדנדים בבחירות לנשיאות ב-8 בנובמבר. הוא גם נתפש כמי שמסוגל לתת קרב לא רע למזכירת המדינה לשעבר, הילרי קלינטון הדמוקרטית, שכל הסקרים עד כה מנבאים שהיא תנצח בקלות גם את טראמפ וגם את קרוז.

 

ראיין מנהל עתה קמפיין לנשיאות לכל דבר - רק בלי לעשות רעש ובלי הצהרות רשמיות. הוא מגייס אנשי צוות ומגבש רעיונות כדי שבבוא הרגע, אם יגיע, יהיה מוכן לעמוד במרכז במת הוועידה הרפובליקנית בקליבלנד, אוהיו, ובעת הצורך לומר לקהל הרב כי הוא אמנם לא תכנן זאת, אבל כדי לאחד את השורות, לשקם את המפלגה, ולהצעיד אותה בדרך הנכונה - הוא מוכן להתגייס למשימה.

 

אם התסריט הזה יתממש, תהפוך הוועידה הרפובליקנית לזירת מלחמת כול בכול. טראמפ כבר הודיע כי הוא צופה מהומות, ודפק על השולחן ואמר כי מגיע לו לקבל את המינוי גם אם לא ישיג 1,237 צירים משום שהוא יחזיק במספר הצירים הגדול ביותר. עמדה זו נוגדת את חוקי הוועידה, אבל טראמפ כבר הוכיח שחוקים לא מעניינים אותו. את קמפיין הבחירות שלו הוא ניהל לפי ספר שרק הוא מסוגל לקרוא בו משום שהוא זה שהמציא אותו. בהתחשב בהתנהלותו הבריונית באסיפות הבחירות, באמירות הזעם שלו ובפיו הגדול, יש להניח שפול ראיין לא יקבל מטראמפ את המינוי הרפובליקני על מגש של כסף - גם אם כל הממסד הרפובליקני יתמוך בו. אולי זה יהיה הערב של ראיין, אבל מי שיגנוב את ההצגה יהיה טראמפ, שכבר מכין אוגדות של תומכים למקרה שיצטרך להגן על מה שמגיע לו אם יחשוב שגונבים לו את הניצחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים