שתף קטע נבחר

נחשפו סודות הדיאטה של דבורת הדבש

חוקרים מהאוניברסיטה העברית גילו כיצד מעדיפה דבורת הדבש תזונה מאוזנת ומשלימה חוסרים תזונתיים המאיימים על קיומה

עבור בני האדם תפריט מאוזן ותזונה נכונה - חיוניים לניהול אורח חיים בריא ולמניעת מחלות. ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה העברית מתברר כי את סודות הדיאטה המאוזנת ידעו דבורי הדבש עוד לפנינו.

 

במחקר חדש שהתפרסם בכתב העת Behavioral Ecology and Sociobiology גילו פרופ' שרוני שפיר וד"ר הרמן הנדריקסמה מהמרכז לחקר הדבורים על-שם בנימין טריואקס בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה על-שם רוברט ה. סמית באוניברסיטה העברית, כי דבורי הדבש בוחרות באופן טבעי להימשך לצמחים ופרחים בעלי פולן המכיל את המרכיבים התזונתיים החסרים במושבות.

 

 

"המחקר שלנו חושף יכולת מופלאה של הדבורים לאתר ולהעדיף מתוך מקורות ההאבקה הנגישים להן את אלו שישלימו את החוסרים התזונתיים במושבותיהן. דבורת הדבש מבצעת את הבחירה המאוזנת באופן חופשי וטבעי, והיכולת הזו שומרת על עמידותה האיתנה במצבים של ליקוי תזונתי", אומר פרופ' שרוני.

 

החוקרים הציבו בניסוי שערכו שמונה מושבות דבורים במתחמים סגורים, שבתוכם סופקו להן תחליפי אבקת פרחים עם מחסור בחומצות אמינו חיוניות. לאחר מכן, בחנו החוקרים את הבחירה החופשית שעשו הדבורים בין תחליפי אבקה שונים: תחליפים בעלי מאזן תזונתי הזהה לזה שניתן להן במתחם הסגור; תחליפים בעלי מאזן תזונתי שהיה לקוי באופן דומה לתחליפים שניתנו להם במתחם הסגור; ותחליפים בעלי תזונה שהשלימה את החוסרים מהמזון שסופק להם במתחם הסגור.

 

 (צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית) (צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית)
(צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית)

 

ד''ר הנדריקסמה הסביר: "דבורי הדבש העדיפו את הדיאטה המשלימה על פני האפשרויות האחרות. לא רק שהן נטו לבחור פרחים מגוונים יותר בהרכבם התזונתי, הן אף העדיפו את הצמחים המסוימים שהשלימו את החוסרים המסוימים שהיו בתזונה שיועדה עבור המושבות קודם לכן. בכך מזכירות לנו הדבורים כי בתזונה, כמו בדברים רבים אחרים, איזון היא מילת המפתח".

 

דבורי הדבש הן המאביקות העיקריות בענף החקלאות - שליש מכמות המזון החקלאי הטרי בעולם מופק בעזרת מעופה של דבורת הדבש מפרח לפרח, והיא גם אחראית לכשלושת רבעי המגוון של היבולים החקלאיים הקיימים.

 

מאחר שהמערכת האקולוגית מתאפשרת בזכות הדבורים ופעילות ההאבקה שלהן, בעיית היעלמות הדבורים בעולם האיצה גופים רבים לפעול לשימור מקורות המזון שלהן באזורי מרעה, פרדסים וריאות ירוקות, לשתילת עצים ושיחים והגדלת מקורות מזון צופניים עבור הדבורים.

 

גם ברמת הפרט, ניתן להרחיב ולגוון את מקורות המזון של הדבורה באמצעות שתילה של פרחים מכל זן ובכל מקום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית
דבורים, מתוך המחקר
צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית
מומלצים