שתף קטע נבחר

נשיאת ברזיל על סף הדחה: "סגני בוגד ומתכנן את הפלתי"

ביום ראשון יצביע הבית התחתון בקונגרס בברזיליה על הדחת הנשיאה רוסף ומסתמן רוב למהלך. אז תעבור ההצבעה לסנאט ואם תאושר הדחתה יחליף אותה בתפקיד סגנה וייפתח משפט פלילי נגדה בגין עבירה על חוקי התקציב

 

 

מנהיגה בלחץ: נשיאת ברזיל דילמה רוסף תקפה אתמול (יום ג') את סגנה ואמרה שהוא בוגד בה ומנצח על קנוניה להפיל אותה מהשלטון. דבריה של הנשיאה מהשמאל נאמרו על רקע הליך ההדחה שמתנהל נגדה בקונגרס בברזיליה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של ynet

 

מפלגות האופוזיציה בברזיל פתחו בהליך ההדחה נגד הנשיאה בטענה כי רוסף עברה על חוקי התקציב כדי להגדיל את ההוצאות שלה במערכת הבחירות בשנת 2014 ולהביא לבחירתה מחדש.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

לפי שעה, רוסף מתקשה להשיג מספיק תמיכה פוליטית כדי למנוע את הפסדה המסתמן בהצבעה על הדחתה שתיערך ביום ראשון הקרוב בבית התחתון של הקונגרס. מי שכן נותן יד לנשיאת ברזיל הוא אביה הרוחני והנשיא לשעבר לואיז אינסיו לולה דה סילבה.

 

ועדה בקונגרס הצביעה שלשום ברוב יחסית גדול בעד להמליץ להדיח את רוסף. הנשיאה טוענת להגנתה כי האשמתה כי עברה על חוקי התקציב נועדה להפיל אותה מהשלטון.

 

פרשנים פוליטיים בברזיל מעריכים את סיכויי ההדחה של רוסף ב-65-60 אחוזים מאחר שההצבעה בוועדה בקונגרס להמליץ על הדחת הנשיאה אמורה לשכנע מצביעים מתנדנדים להצטרף לאופוזיציה.

 

הפגנת מחאה בברזיליה נגד הנשיאה רוסף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנת מחאה בברזיליה נגד הנשיאה רוסף(צילום: EPA)
בשעה שרוסף נלחמת על הישרדותה הפוליטית, הממשלה שלה משותקת ברובה הגדול דווקא בתקופה שבה ברזיל, הכלכלה השביעית בגודלה בעולם, מתמודדת עם מיתון עמוק ועם שערוריית השחיתות הגדולה בתולדותיה.

 

"מזימה לאור יום לערער לגיטימיות של נשיאה נבחרת"

"הם זוממים כעת מזימות בצורה גלויה, לאור יום, לערער לגיטימיות של נשיאה נבחרת", אמר רוסף בנאום שנשאה אמש. היא התייחסה בדבריה להודעה מוקלטת ששלח סגן הנשיא מישל טמר לתומכיו שבה קרא להקמת ממשלת אחדות לאומית כדי להתגבר על המשבר הפוליטי החמור בברזיל.

 

ההצבעה בוועדת הקונגרס להמליץ על הדחתה של רוסף עברה ברוב של 38 תומכים מול 27 מתנגדים, והיא קיבלה את תמיכת מפלגת "התנועה הדמוקרטית הברזילאית" (PMDB ), לשעבר שותפתה העיקרית בקואליציה. פרישת המפלגה מהממשלה בחודש שעבר הגדילה את הסיכוי שהבית התחתון בקונגרס יעביר את הליך ההדחה של רוסף לסנאט. אם הסנאט גם יצביע בעד הדחת רוסף הרי שטמר יחליפה בתפקיד ומשפט פלילי ייפתח נגד הנשיאה.

 

"להתראות יקרה" (צילום: AP) (צילום: AP)
"להתראות יקרה"(צילום: AP)

הקרע בין רוסף לבין טמר הגיע לשיא ביום שני לאחר פרסום קלטת השמע של סגן הנשיא. "המסיכות הוסרו מפניהם של רוחשי המזימות", אמרה רוסף. היא לא הזכירה את טמר בשמו, אבל אמרה שההודעה המוקלטת היא הוכחה למה שהיא כינתה "ניסיון הפיכה" נגדה.

 

סגנה של רוסף: "אהיה מוכן לתפקיד הנשיא"

בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה "גלובו", הגיב טמר למתקפה של רוסף נגדו ואמר שהוא מוכן לקחת על עצמו את תפקיד הנשיא. "אם הגורל יביא אותי לעמדה הזו, אני אהיה מוכן", הוא אמר. סגן הנשיא נראה נינוח ורגוע בעת הראיון והכחיש שהוא תכנן מזימה להדיח את רוסף. עוד הוא אמר שאינו מתכוון להתפטר מתפקידו אם הבית התחתון של הקונגרס יצביע ביום ראשון נגד הדחת הנשיאה.

 

מאמצי ההדחה של רוסף זכו לרוח גבית משמעותית, כשמיליון ברזילאים יצאו לרחובות בחודש האחרון כדי למחות על המיתון הגרוע ביותר זה עשורים ועל פרשיית שחיתות נרחבת בחברת הנפט הממשלתית "פטרובראס", שבה מעורבים חברי המעגל הקרוב ביותר לנשיאה. נגד המהלך של טמר נשמעה ביקורת על כך שמפלגתו הייתה שותפתה של "מפלגת הפועלים" של רוסף במשך 13 שנים ולמעשי השחיתות שנגדם היא יוצאת עכשיו.

 

המשבר הפוליטי וניסיונות ההדחה הם רק חלק ממשבר רחב יותר בברזיל, שעד לאחרונה נחשבה לאחד היעדים המבטיחים ביותר בקרב המדינות המתפתחות לצד סין, הודו ורוסיה. כלכלתה של ברזיל הצטמקה ב-3.8% בשנת 2015, והמדינה נכנסת לשנת מיתון שנייה ברציפות בפעם הראשונה זה מאה שנים.

 

בנוסף, רשויות המדינה מתמודדות עם מגפת נגיף הזיקה ומנסות להמשיך בהכנות למשחקים האולימפיים, שיתקיימו בריו דה ז'ניירו בחודש אוגוסט הקרוב. פרשנים רבים מזהירים כי הליך ההדחה עלול להוביל לתקופה ממושכת של תוהו ובוהו פוליטי וכי כמה בכירים בתנועה הדמוקרטית הברזילאית גם כן מהווים מטרה לחקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ממשלתה משותקת. רוסף
צילום: רויטרס
מומלצים