שתף קטע נבחר

מערת עטלפים, חווה חקלאית, מנהרה לרדינג ומושבת דבורים: סודות דיזנגוף סנטר נחשפים

אתם מכירים אותו כקניון, מקום מושבם של בתי קפה וקולנוע, אבל דיזנגוף סנטר שיחגוג בקרוב 40 שנה להקמתו, טומן בחובו סודות מופלאים: מהתעלה הישירה לתחנת הכוח, דרך מושבת העטלפים המהפנטת ועד לשטחים החקלאיים האדירים שעל הגג. בואו איתנו לביקור מאוד לא שגרתי

 

יותר ממיליון איש מבקרים בכל חודש בדיזנגוף סנטר, הקניון הגדול הראשון שנבנה בעיר העברית הראשונה. בשנה הבאה יחגוג הסנטר 40 שנה לקיומו, אבל סביר להניח שגם ותיקי המבקרים פחות מודעים לסודות שטומן בחובו המבנה העצום והאהוב בלבּהּ של תל אביב.

 

את הסיור המודרך שלנו בדיזנגוף סנטר ערך עבורנו דן פילץ, דור שלישי ליזמים תל אביביים, נכדו של אריה פילץ ז"ל, מי שייסד את הסנטר שבנייתו החלה ב-1972 ונסתיימה ב-1977. החלטנו לפתוח את הביקור עמוק באדמה, כארבע קומות מתחת לפני הקרקע. כאן, מתברר, מבלים עשרות עובדים ימים שלמים כדי לדאוג לקיומו השוטף של גוש האבן העצום שמעל.

 

כאן גרים בכיף - מאות עטלפים

לצד מערכות הניקוז, בריכות המים שמאזנות את מי התהום שמתחת לסנטר ומערכות החשמל המסועפות, מצאנו את כבל החשמל שנבנה במיוחד ומספק את הזרם למבנה היישר מתחנת הכוח רדינג הסמוכה לנמל תל אביב.

עמוק באדמה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עמוק באדמה(צילום: עידו ארז)

התעלה הפתוחה, כפי שתראו בכתבה, באורך של כארבעה קילומטרים, מגיעה פיזית ישירות מהסנטר לרדינג. לנו זה עשה כבר חשק לפתוח מרתון תת קרקעי חדש בתל אביב, אבל למרבה הצער התעלה הצרה לא ממש מאפשרת זאת.

העטלפים של הסנטר. יוצאים לאכול בתל אביב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
העטלפים של הסנטר. יוצאים לאכול בתל אביב(צילום: עידו ארז)

חיים שכאלה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיים שכאלה(צילום: עידו ארז)

אבל זה לא הכל. מתחת לאדמה פגשנו את אחד המחזות המוזרים והמעניינים בתל אביב. בשטחי התפעול בעומק רב מצאנו את מושבת העטלפים של דיזנגוף סנטר.

מנהרת החשמל. מגיעה עד לרידינג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מנהרת החשמל. מגיעה עד לרידינג(צילום: עידו ארז)

מדובר במשכנם של מאות עטלפי פירות שחיים במקום, כאשר הנהלת הסנטר מסייעת להם בכוונוני תאורה שלא יפריעו להם, וגם במעבר חלק אל החיים שמחוץ לחניון, על מנת שיוכלו לצאת לאכול ברחבי תל אביב - ולשוב הביתה. מדי שנה מגיעה משלחת של נשיונל ג'אוגרפיק לסקור את מצבם.

 

חווה חקלאית בשמי תל אביב

העולם שמתחת לדיזנגוף סנטר הוא רק מחצית מהתמונה. עולם מרתק ומפתיע לא פחות נמצא על גג הקניון. ממש בסמוך לחניון העילי של המבנה מצאנו את "ירוק בעיר" - מתחם חממות חקלאיות מתקדמות, שם מגדלים בשיטה הידרופונית, ללא ריסוס וללא אדמה, אינסוף סוגים של חסות ועלים ירוקים אחרים.

יש חווה על הגג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יש חווה על הגג(צילום: עידו ארז)

הגידולים - בתוך מים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הגידולים - בתוך מים(צילום: עידו ארז)

את התוצרת (הטעימה למדי) תוכלו למצוא בבתי הקפה והמסעדות ברחבי הקניון. "השף יכול להגיד מה הוא רוצה לגדל והוא מגיע לאסוף", מסביר בפשטות מנדי פאלק, החקלאי העירוני שמאחורי הגידולים המושקעים בחווה העירונית.

"התינוקייה". שותלים, מגדלים, תורמים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"התינוקייה". שותלים, מגדלים, תורמים(צילום: עידו ארז)

עוד על הגג מצאנו את "התינוקייה" - מרכז שתילה של עצים צעירים על ידי ילדי העיר באירועים שונים. העצים מועלים לגג הקניון ושם גדלים כשנה - עד שנתרמים למוסדות וארגונים שונים.

העולם הנסתר מן העין על גג דיזנגוף סנטר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
העולם הנסתר מן העין על גג דיזנגוף סנטר(צילום: עידו ארז)

ממש לצד "התינוקייה" נמצאת גם חוות גידול דבורים קטנה, או כמו שהם קוראים לה - "המרכז לדבוראות ביו-דינאמית", במסגרתו הוקמה חוות כוורות במתחם. בשל תנאי גידולן, ותאמינו לנו שניסינו - הסיכוי שתעקצו מהן שואף לאפס.

גם דבורים יש על הגג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גם דבורים יש על הגג(צילום: עידו ארז)
 

אבל המגמה הירוקה של דיזנגוף סנטר לא נגמרת שם. חברת הניהול של המבנה הוציאה לא מכבר לפועל תוכנית התייעלות אנרגטית שהביאה לחיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה במתחם, ומתכננת פעילויות ירוקות נוספות ומקיפות עוד יותר למען הסביבה בעתיד - מהלכים ייחודיים למדי כאשר מדובר במבנה מסחרי לכל דבר ועניין.

שמואל פלאטו שרון. ממייסדי הסנטר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שמואל פלאטו שרון. ממייסדי הסנטר(צילום: עידו ארז)
 

"זה לא רק ביזנס בשבילנו", מסכם את הביקור שמואל פלאטו שרון, ממייסדי המקום. "דיזנגוף סנטר זה תל אביב. אנשים באים לפה כבר 25 שנה כל יום בשביל לשתות קפה. זה הבית".

 

תודה מיוחדת לנגה מימראן על הסיוע בהכנת הכתבה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל שטינדל
דיזנגוף סנטר. ערימות של סודות
צילום: מיכאל שטינדל
מומלצים