שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הישראלים מככבים ברשימת עשירי רוסיה
  ארבעה מתוך העשירייה הפותחת של עשירי אחת המעצמות הגדולות לשנת 2016 הם יהודים, כאשר ברשימת 200 העשירים יש לפחות 25 יהודים ומתוכם 6 בעלי אזרחות ישראלית. הונו של לאוניד מיכלסון היהודי שנמצא במקום הראשון נאמד בכ-14.4 מיליארד דולר. לאיזה מקום הגיע רומן אברמוביץ'?

  ארבעה מתוך העשירייה הפותחת של רשימת עשירי רוסיה של המגזין פורבס לשנת 2016 הם יהודים, מהם שני בעלי ההון המדורגים במקום הראשון והשני ועוד שניים במקום השביעי והעשירי. ברשימת 200 העשירים מופיעים לפחות 25 יהודים, ולפחות 6 בעלי אזרחות ישראלית.

   

  בלי הלימוזינה: אוליגרכים שיחזרו את יציאת מצרים

  המיליארדר רומן אברמוביץ' רוכש מלון בת"א

   

  במקום הראשון מדורג לאוניד מיכלסון, שהונו נאמד בכ-14.4 מיליארד דולר. מיכלסון הוא בעל השליטה ויו"ר של חברת "נובטק", החברה השנייה בגודלה ברוסיה בתחום כריית הגז הטבעי. מיכלסון גם מחזיק במניות של חברת "סיבור" - חברת הפטרוכימיה הגדולה ביותר ברוסיה, וכן הוא מחזיק בקרקעות נרחבות לפיתוח נדל"ני ברחבי רוסיה.

   

  במקום השני מדורג מיכאל פרידמן, בעל אזרחות ישראלית, שהונו נאמד בכ-13.3 מיליארד דולר. פרידמן הוא בעל השליטה ומייסד "אלפא גרופ". אלפא גרופ היא קבוצת ההשקעות התעשייתית-פיננסית הגדולה ברוסיה, שהקימה את אלפא בנק, הבנק הפרטי הכי גדול במדינה. הקבוצה השקיעה 200 מיליון דולר בחברת אובר.

   

  במקום השביעי מדורג איל המתכות והאנרגיה ויקטור וקסלברג, שהונו נאמד ב-10.5 מיליארד דולר. במקום העשירי מדורג גרמן חאן, שהונו נאמד ב-8.7 מיליארד דולר. חאן הוא בעל המניות השני באלפא גרופ, וגם הוא מחזיק באזרחות ישראלית.

  ליאוניד מיכלסון, האיש העשיר ברוסיה ()
  ליאוניד מיכלסון, האיש העשיר ברוסיה
   

  יהודי נוסף ברשימה הם רומן אברמוביץ' (מקום 13), שהונו נאמד ב-7.6 מיליארד דולר. אברמוביץ' מתגורר כיום בלונדון ומחזיק בקבוצת הכדורגל צ'לסי. ב-2015 הוא רכש מלון בתל אביב והשקיע בכמה סאטרט-אפים ישראליים.

   

  בעל הון נוסף המחזיק באזרחות ישראלית הוא משה (ויאצ'סלב) קנטור (מקום 33), העומד בראש הקונגרס היהודי-ארופאי.

   

  במקום ה-85 מדורג ויצ'סלב יצחק מירילשוילי, בעל אזרחות ישראלית המתגורר בהרצליה. הונו נאמד ב-950 מיליון דולר. מירילשוילי עשה את רוב הונו מהרשת החברתית הרוסית המובילה, "וי קונטקטה".

   

  במקום ה-157 מדורג מיכאל ברודנו, שהונו נאמד בכחצי מיליארד דולר. ברודנו הוא מבכירי חברת הנפט הרוסית יוקוס לשעבר, ובעל אזרחות ישראלית. ישראלי נוסף המדורג במקום ה-159 הוא ולדימיר דובוב, גם הוא לשעבר מבכירי יוקוס, שהונו נאמד בכחצי מיליארד דולר.

   

  אלכס טנצר, מראשי קהילת עולי ברית המועצות לשעבר, ציין כי מה שמעניין ברשימה הוא חזרתם של בעלי ההון שייסדו את חברת יוקוס, ונרדפו בעבר על ידי השלטונות הרוסים, ביניהם ברודנו, דובוב וכן מיכאיל חודורקובסקי המדורג במקום ה-170 עם הון בשווי של 500 מיליון דולר.

   

  חודורקובסקי קיבל ב-2013 חנינה מפוטין ושוחרר מהכלא לאחר עשור מאחורי הסורגים, בגין העלמת מס ומעילה. מבקרי השלטונות ברוסיה טענו כי העמדתו של חודורקובסקי לדין הייתה עלילה של הקרמלין, שביקש לנקום בו על כך שהציב אתגר פוליטי בפני פוטין. חודורקובסקי עזב את רוסיה מיד לאחר שחרורו מהכלא ב-2013.

   

  טנצר הוסיף, כי חלק מבעלי ההון הפסידו דווקא בגלל הסנקציות של המערב, ואחרים נמצאים בעמדת כוח בגלל קרבתם לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כמו האחים ארקדי רוטנברג (מקום 75) ובוריס רוטנברג (מקום 76), המחזיקים כל אחד בהון של כמיליארד דולר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ליאוניד מיכלסון
  צילום: gettyimages imagebank
  רומן אברמוביץ'
  צילום: gettyimages imagebank
  ויקטור וקסלברג
  מומלצים