שתף קטע נבחר

לעשות את הסדר ביחד

פרוייקט ‘100 כסאות’ מחבר זו השנה השלישית בין מי שרוצים לארח בחג לאלה שמחפשים מקום להתארח. התוצאה מרגשת במיוחד

בספר בראשית אנחנו מתוודעים לסיפור הכנסת האורחים של אברהם. אחת המצוות החשובות והבולטות שבתוך מערכת המצוות שבין אדם לחברו, כך אומרים, היא מצוות הכנסת אורחים. זהו רק הסבר אחד לעניין הרב שגילו רבים ביוזמה של המועצה המקומית ניו יורק, שפתחה, זו השנה השלישית את פרויקט ‘100כסאות', שמחבר בין אלו המבקשים לארח בערב החג, ואלו המבקשים להתארח.

"פרויקט 100 כסאות קיים כבר 3 שנים בחגים הגדולים, ראש השנה ופסח, בהם הרבה פעמים ישראלים מרגישים שהם נשארים בחוץ, ויותר מתמיד עולה הצורך הזה במשפחתיות", מסבירים במועצה. "אנחנו משדכים בין משפחות שרוצות לארח ולהתארח".

 

הפניות להצטרף לפרויקט מפתיעות בכל פעם מחדש, והן מגיעות ממשפחות של ישראלים או משפחות מעורבות, רווקות ורווקים, ישראלים שטרם התאקלמו וגם אלו שחיים כאן שנים ארוכות. "השנה פנו אלינו עשרות אנשים. אנחנו מנסים להתאים שפה מדוברת, בין אם עברית או אנגלית, מקום מגורים, כשרות, יש הרבה מאוד אלמנטים".

 

המבקשים להתארח פונים למועצה בעיקר כי חשוב להם לחוות את הסדר שהם מכירים. סדר ישראלי, על שלל גווניו. "הרבה פעמים פונות אלינו משפחות שנמצאות כבר הרבה שנים כאן ולא זוכרות בעצמן איך חוגגים. הן התערבבו בקהילה אמריקאית ובשביל הילדים רוצים לעשות סדר ישראלי. לפעמים יש בני זוג מעורבים שהצד הישראלי רוצה להראות לאמריקאי את סדר פסח".

 

סשה ואמיר מזמינים אתכם לחג. ()
סשה ואמיר מזמינים אתכם לחג.

 

גם המארחים, כפע שניתן להבין, רוצים סדר גדול ושמח. "המארחים לא רוצים להיות לבד, הם רוצים להכיר אנשים חדשים, והם בוטחים בנו על ההתאמה. אנחנו מנסים לעשות התאמות. בשנים האחרונות ההתאמות התבררו כמוצלחות, כאשר אנחנו שמענו על שידוכים וחברויות שנרקמו".

 

סשה קיצ'ייבה ובעלה אמיר שריקי ממנהטן, שמעו על היוזמה ומיהרו להציע אירוח ל-40 אורחים. "שמעתי על היוזמה מהעיתון שאני מקבלת בכל שבת. ידעתי שאני מתכוונת לארח בפסח, וחששתי שלא יהיו מספיק אנשים. בכל שבת אנחנו מארחים בדירה שלנו בצ'לסי בין 25-40 אנשים. אני אוהבת לבשל ולארח. חשוב לי שכל אחד יוכל להגיע, ולא צריך ללכת לבית חב"ד אם לא מתחברים לזה. בדרך כלל אני מזמינה אנשים מפה לאוזן. כל מי שאין לו איפה לעשות שבת. אני לא עושה את זה בשבילי, אלא מאהבה ליהודים אחרים וחשוב לי שיהיה ליהודים איפה לאכול ארוחות שבת. בשנה האחרונה הרבה אנשים אמרו לי גם אורחים מישראל שלא היו מעולם בארוחות שבת וזה ממש היכרות שלהם לאהבת היהדות".

 

סשה הפכה מחילונית מסאן דייגו לדתייה לפני 6 שנים. "אני אוהבת לבשל, אז הלכתי לחב"ד בסאן דייגו להכין אוכל לשבת וחגים, ולאט לאט זה חיבר אותי. לכן גם התרגשתי כששמעתי על היוזמה של פסח כי חששתי שלא אוכל לארח מספיק אנשים או להגיע למספיק אנשים ורציתי שיהיו כמה שיותר".

 

במועצה מספרים שאחרי שבשנה שעברה שמו לב שהיה קושי לרבים להגיע למקומות מרוחקים יותר מהמרכז הניו יורקי, החליטו ליזום ארוחה מרכזית. "ראינו שיש קושי לעשות שידוכים בין מרחקים גדולים אז לכן השנה אנחנו שמחים משיתוף הפעולה שלנו עם JCC במנהטן, שהקדיש לנו חדר עם 60 מקומות, שכמעט כולם כבר נחטפו בשלב זה. הסדר יהיה סדר ישראלי, עם רבים שמגיעים לכאן גם מישראל ואין להם איפה לחגוג באווירה משפחתית. רן אלירן וזמירה חן עם האקורדיוניסט אבי אונציג יופיעו וישירו לאורך הסדר את השירים האהובים של החג, שלושתם מתנדבי מועצה".

 

ברוב המקרים המתארחים פשוט צריכים להגיע ומתקבלים בזרועות פתוחות. "הנתינה ופתיחת הבית הן ממש אלטרואיזם שמרגש לראות. אנחנו תמיד ממליצים להביא משהו לארוחה, אנו מניחים שאנשים שמשתתפים בזה מבינים את מקומם כמתארחים. כמובן יש בתים כשרים שאי אפשר ממש להביא להם דברים, אבל אנחנו סומכים על המתארחים שידעו איך לנהוג כאורחים".

 

 http://moatza.org/100chairs/

 


פורסם לראשונה 15/04/2016 06:07

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים