שתף קטע נבחר

גילוי מרעיש בתעלומת הבולים הגדולה

61 שנה אחרי ש-4 בולים נדירים מסדרת "ג'ני ההפוכה" נגנבו בווירג'יניה, אחד מהם צץ בבריטניה. הבול, חלומו של כל אספן, הופיע גם ב"משפחת סימפסון"

פרק חדש נפתח בימים האחרונים באחת מתעלומות הבולים הגדולות בהיסטוריה, כשבול יקר ערך מסדרת "ג'ני ההפוכה" צץ והופיע לפתע, שישה עשורים אחרי שנגנב במהלך כנס של אספני בולים.

 

הבול – אחד המפורסמים ביותר בתולדות הבולאות – הוא אחד מבין ארבעה בולים שנגנבו במהלך הכינוס ב-1955. שניים משלושת הבולים האחרים נמצאו לפני יותר מ-30 שנה, אבל לבול שנמצא כעת ולבול הנוסף שחסר – לא היה כל זכר. מוקדם יותר החודש נשלח הבול לבית מכירות פומביות בניו יורק ושם בדקו וגילו כי זהו אכן אחד הבולים הגנובים.

 

"מדובר באחד הפשעים המפורסמים ביותר בתולדות עולם הבולאות", אומר סקוט אינגליש, מנהל הספרייה האמריקנית לחקר בולאות, שבבעלותה נמצא הבול ושפועלת כעת מול בית המכירות הפומביות והרשויות הפדרליות כדי לקבל אותו בחזרה לידיה. צעיר בשנות ה-20 לחייו מבריטניה הוא ששלח את הבול. הוא סיפר כי ירש אותו מסבא שלו וכי לא ידע יותר מדי על הבול. שמו של הצעיר נשמר בסוד.

"ג'ני ההפוכה". בול אחד עוד מסתובב חופשי (צילום: AP) (צילום: AP)
"ג'ני ההפוכה". בול אחד עוד מסתובב חופשי(צילום: AP)

לא ברור אם הבחור יכול לשפוך אור על הפרשה ולהוביל אל הגנבים, אבל לבול  צורף פריט מסקרן: מכתב משנת 1965 על הלוואה כספית מסוחר בולים ידוע למוכר ידוע במכירות פומביות, ששניהם מתו בינתיים. עם זאת, לא בטוח שלמכתב יש קשר לבול הזה. על כל פנים, בספרייה מקווים שגילוי הבול כעת יוכל להוביל לרמזים חדשים.

"נשמור על אופטימיות כי אם חושבים על זה, הנה אנחנו 61 אחרי הגניבה, והבול צץ לפתע", אומר אינגליש.

 

סדרת הבולים המדוברת הונפקה ב-1918 עם הערך של 24 סנט לרגל חנוכת דואר האוויר האמריקני. בסדרת הבולים הזו הופיעה תמונת מטוס קרטיס JN-4, אבל בחלק מהבולים - כיוון שהודפסו בחיפזון רב - המטוס הופיע בטעות הפוך. כמה גיליונות עם בולים שבהם הופיעה הטעות נזרקו לפח, אבל לפחות גיליון אחד, עם 100 בולים שבהם נפלה הטעות, שרד. במהלך השנים הם הופרדו זה מזה ועשו את דרכם לפינות תבל שונות. הם צברו ערך רב וזכו לאזכורים גם בתרבות הפופולרית, בין השאר בסדרה

"משפחת סימפסון", שבה הומר מוצא גיליון שלהם בשוק פשפשים – אבל מתעלם ממנו בזלזול. לאורך השנים ניסו אספני בולים בכל העולם לשים את ידם על בולים עם השגיאה.

 

ארבעת הבולים שנגנבו ב-1955 היו מושאלים אז לכינוס בווירג'יניה. המשאיל, שהלך לעולמו ב-1980, מסר לפני מותו את הזכויות על הבולים לקהילה הבולאית האמריקנית, שלה יש קשרים עם הספרייה האמריקנית לחקר הבולאות.

 

שניים מבולי "ג'ני ההפוכה" נמצאו בשנות ה-70 וה-80 אצל מומחים לבולים משיקגו. הם סיפרו כי רכשו את הבולים מאנשים שהלכו בינתיים לעולמם או שאת שמם לא ידעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הופעת אורח ב"משפחת סימפסון". ג'ני ההפוכה
צילום: AP
מומלצים