שתף קטע נבחר

זהירות: מייבשי הידיים הסילוניים בשירותים מפיצים פי 1,300 יותר וירוסים

מחקר חדש מגלה כי מייבשי ידיים סילוניים מפיצים פי 60 יותר וירוסים בהשוואה למייבשי ידיים רגילים ופי 1,300 יותר וירוסים ממגבוני נייר. הווירוסים עפו עד למרחק של 3 מטרים

איך אתם מנגבים ידיים? כדאי לכם להעדיף מגבוני נייר: כך לפחות על פי מחקר חדש, שמגלה כי מייבשי האוויר הסילוניים הנפוצים יותר ויותר בחדרי שירותים ציבוריים, מפיצים כמויות עצומות של וירוסים לחלל האוויר ולמרחק גדול. הממצאים פורסמו בכתב העת applied Microbiology.

 

החוקרים בדקו את מייבשי האוויר מתוצאת דייסון, הטוענת כי האוויר הנפלט מהם מסנן 99.9% מהחיידקים. מדעני אוניברסיטת ווסטמינסטר מצאו כבר בעבר כי מייבשי האוויר הסילוניים מפיצים פי 27 יותר חיידקים בהשוואה למגבוני נייר.

 

איפה החיידקים מסתתרים?

היפנים צודקים: החיידקים הצואתיים בסוליית הנעל

לא להאמין: איך מגיעים חיידקים צואתיים למטבח

זהירות, מחלות: 6 המקומות הכי מזוהמים בבתי הקולנוע

 

מייבשי ידיים סילוניים. אולי כדאי לחזור למגבות נייר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מייבשי ידיים סילוניים. אולי כדאי לחזור למגבות נייר(צילום: shutterstock)

 

 

60 וירוסים מהמייבשים הישנים

לביצוע המחקר, המדענים עטו על ידיהם כפפות ורחצו את ידיהם בסבון מחטא. הם אחר כך ייבשו את ידיהם באמצעות מגבוני נייר, מייבשי אוויר רגילים, או מייבשי אוויר סילוניים. לאחר מכן נלקחו דגימות מידיהם, ומאזורים שונים בחדרי השירותים שנבדקו.

 

החוקרים מצאו כי מייבשי האוויר הסילוניים מפיצים פי 60 יותר וירוסים בהשוואה למייבשי אוויר מהדור הישן, ופי 1,300 וירוסים בהשוואה למגבוני נייר. עוד נמצא כי הווירוסים עפו עד למרחקים של 3 מטרים מאיזור המייבש.
המחקר הקודם:
מייבשי הידיים בשירותים מפיצים חיידקים / ד"ר איתי גל
מחקר חדש מגלה כי מייבשי הידיים הסילוניים, שמכניסים לתוכם את הידיים ואמורים לספק סטריליות מרבית - מפיצים באוויר פי 27 יותר חיידקים בהשוואה למטליות נייר. אחרי השימוש בשירותים הציבוריים תמצאו מאות מיליוני חיידקים על הידיים שלכם
לכתבה המלאה
לצורך ההשוואה, המייבשים הרגילים העיפו את הווירוסים עד למרחק של 75 סנטימטרים בלבד, בעוד שניגוב ידיים באמצעות מגבוני נייר העיפו את החיידקים עד למרחק של 25 סנטימטרים בלבד.

 

מייבשי הידיים החדשים, המכונים "סילוניים" ושיש להכניס אליהם את הידיים, מפעילים אוויר במהירות של 400 מטר לשעה במטרה לייבש את הידיים תוך כעשר שניות. הם מבטיחים פעילות אנטי בקטריאלית רבת עוצמה, ומאירים באור כחול מטעה שהמשתמש נוטה לפרש כאור אולטרא-סגול משמיד חיידקים.

 

מחקר קודם מצא כי לאחר ביקור בשירותים נותרים על כפות הידיים 30 מיליון חיידקים לכל סמ"ר עור. כפות הידיים המזוהמות בנגיפים עשויות להעבירם לחמישה משטחים או ל-14 אנשים.

 

במחקר נוסף שנערך ב- 2014, בדקו החוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת לידס שבבריטניה את כמות החיידקים בחדרי שירותים ציבוריים שבהם מותקנים מייבשי ידיים סילוניים.

 

החוקרים זיהמו את ידיהם בחיידקים לא אלימים מסוג לקטובצילוס, שאינם מצויים באורח קבע בחדרי שירותים. לאחר ייבוש הידיים אספו החוקרים דגימות אוויר סביב המייבשים ובמרחק של מטר ושל שני מטרים מהם.

 

הדגימות נלקחו למעבדה, שם נבדקה כמות החיידקים. התוצאות גילו כי מייבשי הידיים הסילוניים מפיצים חיידקים לחלל האוויר פי 27 יותר מייבוש באמצעות מגבוני נייר.

 

עוד מצאו החוקרים פי חמישה חיידקים על גבי המכשירים החדשים, בהשוואה למייבשי ידיים מהדור הישן. כ-48% מהחיידקים שאותם פיזרו מייבשי הידיים נותרו באוויר החדר רבע שעה אחרי פעולת הייבוש.

 

בכל פעם שאתם מייבשים ידיים בשירותים ציבוריים באמצעות מייבש ידיים חשמלי, אתם מפיצים חיידקים", אמר פרופ' מרק וילקוקס, ראש אז צוות החוקרים, "בביקור בשירותים אתם עלולים להידבק גם בחיידקים שאותם פיזרו משתמשים אחרים - ולחלות במחלות".

.

אחת מייצרניות מייבשי הידיים הציבוריים השיבה בתגובה לממצאים: "המחקר מבוסס על מתודולוגיה שגויה. מייבשי הידיים הם הדרך ההיגיינית ביותר לייבש ידיים, ומסוגלים לייבש 18 זוגות ידיים במחיר של גליל נייר אחד".

 

תגובת חברת Dyson: "בארבע השנים האחרונות תעשיית מגבות הנייר מנסה לזרוע פחד בקרב האנשים באמצעות מחקר בודד זה. הניסוי המוזכר נערך בתנאים מלאכותיים, שאינם מייצגים את התנאים כפי שהם במציאות.

 

"במסגרת הניסוי השתמשו בכמויות לא סבירות של וירוסים על גבי ידיים עטויות בכפפות שלא נשטפו. מייבש הידיים של Dyson מייבש את הידיים בצורה הגיינית ביותר עם מסנן HEPA תוך 12 שניות בלבד. המכשיר הוכח כ"הגייני" בדיוק כמו מגבות נייר באמצעות מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת ברדפורד (המחקר עצמו פורסם בז'ורנל של מיקרוביולוגיה יישומית), המכללה לרפואה של אוניברסיטת פלורידה, המכון למחקר מיקרוביולוגי בצרפת ו-Campden BRI (חברת מחקרי איכות לתעשיית המזון והשתייה).

 

"מייבשי הידיים של Dyson הם המכשירים היחידים לייבוש ידיים שאושרו כהיגייניים על ידי תקן מחמיר של ה-NFL (הקרן הלאומית לתברואה)".

 

צפו: סרטון התדמית של חברת דייסון הטוענת כי מייבשי הידיים הסילוניים הם הנקיים ביותר

 

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מי רוצה לייבש ידיים במכשיר הזה?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים