שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הסכם שכר חדש במגזר הציבורי: מי זכאי לתוספת?

  במסגרת ההסכם יקבלו הרוקחים, רנטגנאים, עובדי המעבדה בבתי הספר ופסיכולוגים תוספת שכר בשיעור של 15%. העובדים במשרות סטודנט יקבלו שקל יותר משכר המינימום. נשים המועסקות כבלניות במועצות המקומיות יהיו זכאיות לתוספת של 10% בשכרן

  ההסתדרות והאוצר חתמו על הסכם שכר חדש במגזר הציבורי, במסגרתו נקבעו תוספת שכר בשיעור 7.5% ומענק בגובה 2,000 שקל. מחצית מהמענק חולקה כבר למרבית העובדים בינואר 2016.

   

  כתבות נוספות בערוץ הקריירה

   

  בסקטורים ספציפיים, שבהם קיימים עיוותי שכר שמצריכים תיקון, נקבעה תוספת גבוהה יותר מ-7.5%. כך למשל, בקרב תומכי הרפואה, בהם: רוקחים, רנטגנאים, מיקרוביולוגים ופסיכולוגים, נקבעה תוספת שכר כפולה בשיעור של 15%. עובדי המעבדה בבתי הספר יקבלו תוספת שכר בשיעור של כ-15%, וכן תוספת של שישה ימי חופשה בתקופת הקיץ. הם העובדים הפרא-רפואיים יקבלו תוספת של 7.5%, בהם: הטכנולוגים הרפואיים, הדיאטנים, הפיזיותרפיסטים והמרפאים בעיסוק, אשר יהיו זכאים לתוספת שכר ממוצעת בגובה 10%.

   

   (באדיבות דוברות ההסתדרות) (באדיבות דוברות ההסתדרות)
  (באדיבות דוברות ההסתדרות)

  גם עובדי דור ב' ועובדים ברמות השכר התחיליות ברשויות המקומיות יהיו זכאים לקבל תוספת שכר מוגדלת, כך שכבר בפעימה הראשונה של התוספת (שתחול בחודש יולי) הם יקבלו תוספת של 2% נוספים, בנוסף לתוספת שיקבלו יתר עובדי המגזר הציבורי (ובסך הכול 9.5% לכל תקופת ההסכם).

   

  תוספת של שקל לשכר השעתי של הסטודנטים

  עוד נקבע במסגרת ההסכם כי העובדים במשרות סטודנט ועובדים במשרת הורה בשירות הציבורי יהיו זכאים לשקל יותר משכר המינימום השעתי הנהוג במשק. כמו כן יקבלו העובדים במשרת סטודנט יקבלו עוד יום בחירה ויום חופש נוסף לניצול בתקופת מבחנים. העובדים במשרת הורה יהיו זכאים לקיצור של שעת עבודה ביום, במשך שבועיים בחודש אוגוסט, כאשר ניתן יהיה להמיר שעות אלו ליום חופש נוסף.

   

  עוד הוסכם כי עובדים העוסקים בקבלת קהל בלשכות רשות האוכלוסין יוכלו, במידה ויבחרו בכך, לעלות למשרה מלאה. עוד נקבע כי מפתח התקצוב לתקנים לא שלמים לעו"סים ברשויות מקומיות, יעוגל כלפי מעלה על מנת למנוע חלקיות משרות בתחום זה (כך למשל, רשות המקבלת תקצוב לפי 4.5 עו"סים תקבל מעתה תקצוב לפי 5 תקנים). עובדים בבתי החולים הממשלתיים אשר משרתם המלאה מפוצלת למשרה חלקית בבית החולים הממשלתי ובמשרה חלקית בתאגיד הבריאות, ייקלטו למשרה מלאה בבית החולים הממשלתי. כמו כן, ייבנה מודל תקציבי שיאפשר משרות מלאות בשירות המדינה וברשויות המקומיות בתחום הרווחה. עובדי לשכות מנהל האוכלוסין המועסקים במשרה חלקית יהיו רשאים לעבור לעבוד בהיקף משרה מלאה.

   

  הסכם המסגרת שנחתם היום כולל גם התחייבות להגיש תוך 60 יום בקשה לצו הרחבה שיחול על כ-6,000 עובדים סוציאליים המועסקים בעמותות ובחברות פרטיות המספקות שירותים למשרדי הממשלה ולרשויות המקומיות. צו ההרחבה ישווה את התנאים של העובדים הסוציאליים בגופים המתוקצבים לתנאי העובדים הסוציאליים בעמותות, לרבות תוספות שכר ומענקים.

   

  כן הוסדר במסגרת ההסכם סעיף בדבר הביטחון התעסוקתי של מזכירות השרים והמנכ"לים במשרדי הממשלה. מדובר בכ-200 עובדות בשירות הציבורי אשר מועסקות במתכונת של משרות אמון ומפוטרות באופן שרירותי בכל פעם שמתחלף השר או המנכ"ל. ההסכם קובע כי מזכירות עם 6 שנות ותק או שעבדו עבור לפחות שני מנכ"לים או שני שרים, יהיו זכאיות למעמד של קביעות.

   

  אוכלוסיות נוספות שנכללות בהסכם השכר החדש הן: נשים המועסקות כבלניות במועצות הדתיות יקבלו תוספת נוספת בגובה 10% (תוספת "כפיים" הנהוגה ברשויות המקומיות) בנוסף לתוספת של 7.5%. גם עובדי קבלן בתחומי הניקיון והשמירה במגזר הציבורי, יהיו זכאים לתוספות השכר ולמענק. עוד הוסכם כי עובדי מד"א יקבלו תוספת שכר של 10% ועובדי המעבדות והפרמדיקים יקבלו תוספת של 15%, כאשר החישוב יהיה בהסטה לטובת העובדים החלשים יותר.

   

  מההסתדרות נמסר כי ההסכם מתמקד בתוספות לאוכלוסיות עובדים חלשות, וכי בהשוואה להסכמי שכר קודמים במגזר הציבורי אשר העניקו תיקוני שחיקה בלבד, ההסכם הנוכחי נחתם בסביבת אינפלציה אפסית ואף שלילית - אשר יוסיף תוספת ריאלית משמעותית לשכר העובדים, אשר תטיב במיוחד עם דרגי השכר הנמוכים.

   

  יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "כעת אפשר לברך על המוגמר. מדובר בהסכם חשוב שמתקן עיוותים היסטוריים ונושא בשורה אמיתית לאוכלוסיות עובדים רבות. העובדה כי הסכם זה מצליח, הלכה למעשה, לחזק את מקבלי השכר הנמוך במגזר הציבורי, הופכת את ההסכם לכלי חשוב לצמצום פערים חברתיים. אני רוצה להודות לשר האוצר משה כחלון על השותפות שהפגין ועל כך שסייע להגיע להסכם מצוין שמגביר את השוויון במגזר הציבורי".

   

  הממונה על השכר, עו"ד קובי אמסלם, בירך על הסכם והגדיר אותו כ"אחד ההסכמים המורכבים אשר כולל בתוכו בשורה למגזר הציבורי ולציבור העובדים". לדברי אמסלם, "ההסכם מביא לצמצום פערים בין חלשים לחזקים וכולל שיפורים לטובת ייעול המגזר הציבורי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים