שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היסטוריה כפולה בארה"ב: אישה שחורה על שטר
  מזכיר האוצר ג'ק לו הכריז שהארייט טאבמן, הלוחמת המיתולוגית נגד העבדות, תופיע על השטר החדש של 20 דולרים. היא תהיה האישה הראשונה על שטר זה יותר מ-100 שנה - והאדם השחור הראשון אי פעם

  כך זה ייראה? טאבמן על שטר של 20 דולרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  כך זה ייראה? טאבמן על שטר של 20 דולרים(צילום: AFP)

  מזכיר האוצר האמריקני, ג'ק לו, הודיע הערב (ד') בחגיגיות שהחליט כי תמונתה של פעילת הזכויות המיתולוגית, הארייט טאבמן, תתנוסס על שטר של 20 דולרים בתוך כמה שנים. טאבמן תהיה האדם השחור הראשון שתמונתו מופיעה על שטר אמריקני, והאישה הראשונה על שטר זה יותר מ-100 שנה.

   

  מחלקת האוצר של ארצות הברית החליטה להחליף את תמונתו של הנשיא אנדרו ג'קסון על השטר של 20 דולרים ולשים במקומו את תמונתה של האישה שהייתה לסמל המאבק בעבדות במדינה. בנוסף הוחלט לשים תמונות של מנהיגות תנועת הסופרג'יסטיות על אחורי השטר של 10 דולרים.

  ברחה בעצמה מעבדות - וסייעה לשחרר מאות אחרים. טאבמן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ברחה בעצמה מעבדות - וסייעה לשחרר מאות אחרים. טאבמן(צילום: רויטרס)
   

  השטר החדש של 10 דולרים צפוי להיכנס למחזור כבר ב-2020, אך עדיין לא ברור מתי השטר החדש וההיסטורי של 20 דולרים, ועליו טאבמן, יצטרף גם הוא להפצה.

   

  הנושא עומד בלב דיון ער בארצות הברית זה זמן מה. לו הכריז לראשונה ביוני 2015 שהוא מתכוון לשים אישה על השטר החדש של 10 דולרים לצד מזכיר האוצר האמריקני הראשון, אלכסנדר המילטון, שכעת מופיע על השטר לבדו. השאלה איזו אישה תזכה להתנוסס לצדו של המילטון אפילו לא הייתה במרכז הדיון.

   

  רבים טענו שהמילטון לא צריך לחלוק את הכבוד של להיות על גבי שטר עם אף אחד אחר – גבר או אישה. אחרים אמרו שאישה לא צריכה לחלוק את הכבוד של להופיע על שטר, ושעל אישה לזכות בשטר משל עצמה. הפעם האחרונה שאישה הופיעה על שטר אמריקני הייתה בין השנים 1891-1886, והייתה זו מרתה וושינגטון, אשתו של הנשיא הראשון והגברת הראשונה-הראשונה של ארה"ב, שהופיעה על שטר של דולר אחר.

   

  טאבמן, שהלכה לעולמה ב-1913 בגיל 93, הייתה בלב המאבק בארה"ב נגד העבדות, לאחר שבעצמה ברחה מחיי עבדות. בין היתר, טאבמן הייתה האישה האמריקנית הראשונה שתכננה והובילה מבצע צבאי. דמותה על השטר החדש תסיר ממנו את אנדרו ג'קסון, שהיה הנשיא השביעי של ארה"ב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים