שתף קטע נבחר

הפתרון לאנושות בידינו

התשובה לשינויי האקלים נמצאת במעבר מאנרגיות מזהמות לאנרגיות מתחדשות. וישראל, שטופת השמש ושוקקת החדשנות, יכולה ללא ספק להיות חוד החנית במעבר המתבקש

ליממה אחת מתבקשים אזרחי העולם לעצור פעימה ולחשוב על כדור הארץ. לא, אני לא מדבר על כיבוי אורות חד-פעמי לשעה אחת. נכון, קיים צורך דחוף לצמצם את צריכת האנרגיה שהשפעותיה על הכדור שלנו הן הרסניות. אבל השינוי הדרוש הוא במקור האנרגיה אליה אנחנו מכורים, או אם תרצו התנתקות מעידן האבן לאנרגיות מתחדשות.

 

עוד בערוץ הדעות:

שחרור ירושלים - אז והיום

ה"אני מאשים" של האספסוף

חייבים לשנות

מרכז מחקר חקלאי בגליל - אסור לפספס

צבא א', צבא ב'?

 

ביום הזה מתחדדת עוד יותר עוצמתו הכמעט בלתי-מוגבלת של האדם וגם הנזקים הטמונים בה על מרקם החיים על פני האדמה. רק לפני כמה חודשים חתמו 195 ראשי מדינות בוועידת האקלים בפריז על הסכם מחייב כדי להשאיר את טמפרטורת כדור הארץ בגבולות בטוחים. נשיא ארצות-הברית אובמה, ראש ממשלת צרפת הולנד ואחרים הכריזו על ההכרח למגר את הסכנה הגדולה ביותר הניצבת בפני האנושות במאה הנוכחית, שינוי האקלים.

 

לדאבוננו, התופעה שכיום כבר אין עליה עוררין, לא מחכה ליום כדור הארץ כדי לגרוף כותרות: שיאי חום נשברים פעם אחר פעם וניתן כמעט לחתום בעיניים עצומות שהחודש יהיה החם ביותר שנמדד אי-פעם על הכדור. מכות חום הרסניות, בצורות ושטפונות פוקדים אזורים שלמים ומערערים יציבות פוליטית; הוריקנים ורוחות עזות גורמות לפינויים של מיליונים ולנזקים שנאמדים במיליארדי דולרים.

 

מאחורי העלייה המטאורית בטמפרטורות עומדים בני-האדם. הגזים האחראים לאפקט החממה נפלטים בעיקר משריפת פחם, נפט וגז. ומכאן, כאמור, נעוץ גם הפתרון: התשובה לשינויי האקלים נמצאת במעבר מאנרגיות מזהמות לאנרגיות מתחדשות. וישראל, שטופת השמש ושוקקת החדשנות, יכולה ללא ספק להיות חוד החנית במעבר המתבקש. היינו מחלוצי האנרגיה הסולארית בעולם, אבל מדיניות מיושנת והיעדר חזון גרמו לכך שהיום פחות משני אחוזים מהחשמל בארץ מיוצר מהשמש.

 

יחסוך כסף ויתרום לבריאות

כמובן שהשינוי אינו רק סביבתי נטו, אלא הכרחי לבריאות שלנו וגם משתלם לכיס שלנו. כיום כמעט מחצית מהחשמל מופק מפחם הגורם למותם בטרם עת של מאות ישראלים בשנה. חיפה, שבה ייערך באופן סמלי האירוע המרכזי של יום כדור הארץ, סובלת שנים רבות מנזקי הנפט, מבתי הזיקוק ועד לתחבורה. הדלקים הפוסיליים עולים למשק סכומי עתק בעודף תמותה ותחלואה, סבסוד ותחזוקה של תשתיות יקרות ערך.

 

לעומת זאת, אנרגיה סולארית תפחית את זיהום האוויר, תחסוך למשק סכומי עתק ותוזיל את חשבון החשמל של מאות אלפי משפחות בישראל באמצעות מתקנים סולארים על גגות בתים. השקעה במתקן סולארי ביתי מחזירה את עצמה תוך עשר שנים (תשואה של 10%) ומספקת חשמל ירוק וזול במשך יותר משלושים שנה.

 

הפוטנציאל הוא עצום. קחו למשל את אוסטרליה שבה התקינו בשלוש השנים האחרונות מעל חצי מיליון מערכות סולאריות על גגות. ובגרמניה המעוננת לרוב, סיפק חשמל סולארי עד 50% מצרכי החשמל במדינה בקיץ 2014.

 

על הנייר, כולנו יכולים בבחירה ערכית אחת להצטרף לחשמל סולארי נקי ולשמו

ר על כדור הארץ בטוח. אך למרות היתרונות העצומים חלם בירוקראטי מתמשכת ששיאה ברשויות המסים משאירה אותנו מאחור. רק בישראל נדרש מי שיתקין גג סולארי לצריכה עצמית לפתוח תיק עסק במס הכנסה. חרף הבטחה מפורשת משנת 2014, רשות המסים טרם העניקה פטור ממס הכנסה על אנרגיה סולארית לאזרחים.

 

ביום כדור הארץ הזה אנחנו רוצים סוף כל סוף לממש את מאגר השמש הבלתי-נגמר וקוראים לרשות המסים להסיר אחת ולתמיד את המכשול הבירוקרטי לטובת הדורות הבאים.

 

הכותב הוא מנהל הקמפיינים בגרינפיס ישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גרינפיס
ד"ר יונתן אייקנבאום
צילום: גרינפיס
מומלצים