שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסופר ניצול השואה מרטין גריי הלך לעולמו

  מרטין גריי, מחבר "בשם כל בני ביתי", הלך לעולמו בגיל 93. בספריו הרבה לכתוב על קורות חייו כשורד מחנה המוות טרבלינקה ועל אובדן אשתו וילדיו בשריפה לאחר המלחמה

  הסופר היהודי ניצול השואה מרטין גריי, מחבר הספר "בשם כל בני ביתי", הלך היום (ב') לעולמו בביתו בעיר סיניי שבבלגיה והוא בן 93. גריי, יליד ורשה, התפרסם בעיקר בזכות כתיבתו על קורותיו במהלך המלחמה ועל הטרגדיות האישיות שחווה בשנים שלאחריה.

   

  גריי, שנולד בוורשה בשם מיכסלב גרייבסקי, גדל בבית בורגני יהודי. לאחר פלישת הנאצים לפולין הועבר יחד עם מרבית הקהילה היהודית לגטו ורשה. בספטמבר 1942 נשלח עם אמו ואחיו הקטנים לטרבלינקה, והועסק שם בקבירת גוויות. הוא הצליח להימלט מהמחנה, חזר לוורשה והשתתף עם אביו במרד גטו ורשה.  לאחר המרד הצליח להינצל וברח ליערות, בהם לחם כפרטיזן נגד הנאצים. עם הכיבוש הסובייטי הצטרף לצבא האדום.

   

  גריי. סיפור חיים בלתי נתפש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  גריי. סיפור חיים בלתי נתפש(צילום: AFP)

  ב-1946 היגר לארצות הברית ושינה את שמו למרטין גריי, השם בו התפרסם כסופר. ב-1960 עבר לצרפת, שבה הכיר את אשתו,

   ולשניים נולדים ארבעה ילדים. בשנת 1970 היכה אסון נוסף את גריי, כאשר אשתו וכל ילדיו נספים בשריפת ביתם ששכן בלב יער. בשנת 1976 נישא בשנית והביא לעולם שלושה ילדים.

   

  במהלך חייו פרסם גריי 12 ספרים. ב-1977 ראה אור לראשונה ספרו האוטוביוגרפי "בשם כל בני ביתי", שהיה ספרו הידוע ביותר, ובו תיאר את קורות חייו הנפתלים והקשים. הספר זכה להצלחה רבה ברחבי העולם, תורגם גם לעברית, ובאמצע שנות ה-80 אף הופק בצרפת סרט המבוסס עליו. גריי הוציא לאור ספר אוטוביוגרפי נוסף הסוקר את הקורות אותו לאחר 1970, גריי כתב בחייו 12 ספרים עד מותו. בשנת 2001 לאחר יותר מארבעים שנה בצרפת, עבר גריי להתגורר בבלגיה. בשנים האחרונות הקדיש גריי את זמנו לפעילות הומניטרית שמטרתה קידום זכויות אדם ולהרצאות בפני תלמידים. בעוד כיומיים אמור היה לחגוג את יום הולדתו ה-94.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים