שתף קטע נבחר

רוצח סדרתי בישראל: "יכול להיות גם השכן בדלת ממול"

הקרימינולוג אבי דוידוביץ' אומר לאולפן ynet כי החשוד באונס ורצח של לפחות 4 נשים, פיודור בז'רני, הוא כנראה אדם מניפולטיבי אך נורמטיבי: "רוצחים סדרתיים הם לא חולי נפש. הם יכולים להקסים ואפילו למכור קרח לאסקימוסים". שכן של החשוד סיפר כי התעמת עמו לפני כשנה: "הוא רצה להכות אותי"

 

"רוצחים סדרתיים הם אנשים רגילים לחלוטין ואף יכולים להיות גם מאוד נחמדים". כך מסביר הבוקר (ד') ניצב-משנה בדימוס אבי דוידוביץ', שכיהן כסגן ראש היאחב"ל, וקרימינולוג במקצועו בעקבות הפרסום על מעצרו של פיודור בז'נרי שחשוד ברצח ואונס של לפחות 4 נשים.

 

אתמול הותר לפרסום כי בז'נרי עצור כבר חודש וחצי. לאחר מעצרו של בז'נרי, תושב חיפה בן 26 שנולד במולדובה ועלה לארץ לפני כמה שנים, השוותה המשטרה את ה-DNA וגילתה כי האיש - שיפוצניק גרוש - הוא הרוצח, לכאורה, שאותו היא מחפשת.

 

דוידוביץ' מסביר כי בישראל קיימים רוצחים סדרתיים עוד משנות ה-60 ולטענתו, בכל רגע נתון פועל בישראל רוצח סדרתי מכל סוג שהוא, חלקם שפועלים על רקע אידיאולוגי וחלקם הם מתנקשים מקצועיים מהעולם התחתון.

שתי זירות רצח שמיוחסות לבז'נרי בצפון ובדרום (צלום: ליאור פז, עידו ארז) (צלום: ליאור פז, עידו ארז)
שתי זירות רצח שמיוחסות לבז'נרי בצפון ובדרום(צלום: ליאור פז, עידו ארז)
  

עם זאת, הקרימינולוג הבכיר אומר שבדרך כלל לא מדובר באנשים שמוגדרים חולי נפש. "פסיכופתיה אינה הפרעת נפש אלא הפרעה אישיותית מאוד חריפה וקיצונית. עם זאת, הם יכולים להיות גם נורמטיביים ובדרך כלל הם בעלי אינטליגנציה ממוצעת ומעלה. הוא גם יכול להיות השכן מהדלת ממול וזה בהחלט מתאים לפרופיל של רוצחים סדרתיים", מסביר דוידוביץ'.

 

עוד מסביר הקרימינולוג כי "רוצחים סדרתיים הם לא ציקלופים. אין להם עין אחת או שתי קרניים. הם אנשים רגילים לחלוטין ומאוד מניפולטיביים. הם יכולים גם למכור קרח לאסקימוסים אם הם ירצו. יש להם צ'ארם וקסם".

 

עורך דינו של בז'נרי, ליאור רונן, שלל הבוקר בראיון לאולפן ynet את טענות המשטרה: "לפי הפרוטוקולים של הארכות המעצר ובקשות המעצר של המשטרה, נראה שמכל הפרשה הזו מייחסים למרשי עבירת מין אחת בלבד", טוען רונן.

חשוד ברצח ואונס של לפחות 4 נשים. פיודור בז'רני ()
חשוד ברצח ואונס של לפחות 4 נשים. פיודור בז'רני

החשוד עם בת זוגו: "לא האמנתי" ()
החשוד עם בת זוגו: "לא האמנתי"

"היחידות החוקרות שומרות על עמימות מוחלטת ומסרבים לחשוף לי פרטים", ממשיך רונן ואומר כי "המשטרה מסרבת להראות את כל הראיות המשמעותיות שיש לה נגד החשוד. לי אין ממצאי DNA ואני לא יודע אם הם באמת קיימים. יכול להיות שגם אין DNA והכול פתוח".

 

עו"ד רונן אומר כי מרשו הוא בחור נורמטיבי לחלוטין ללא עבר פלילי. "מדובר באב לילדים, עובד, שכן שלך ושלי. הוא מכחיש את כל החשדות נגדו. על פניו לא נראה שיש קשר אמיתי בין המקרים, אבל זה לשיקול של היחידה החוקרת".

 

אחרי שהתברר כי בז'נרי רצח לכאורה את הנשים באופן דומה - חזרה המשטרה גם לבדוק מקרה מוות של אישה מלפני שנתיים. בעקבות החשד שגם אותה אישה היא קורבן רצח הוצאה גופתה מהקבר. בז'נרי נעצר לפני כחודש וחצי, אבל המקרה - שכמוהו לא נראה שנים בישראל - נותר סמוי מהעין עקב צו איסור פרסום.

זירת הרצח בדרום ()
זירת הרצח בדרום

הבית שבו נרצחה אישה בצפון (צלום: עידו ארז) (צלום: עידו ארז)
הבית שבו נרצחה אישה בצפון(צלום: עידו ארז)

הבית שבו התגורר בז'נרי (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הבית שבו התגורר בז'נרי(צילום: עידו ארז)
 

במשטרה הוחלט לפרסם את דבר מעצרו ואת תמונתו לאחר שהצטבר מידע על מקרי תקיפה מרובים, ומאחר וקיים חשש כי הוא מעורב בעבירות מין רבות אחרות. במשטרה מעריכים כי תקף גם נשים אחרות, וכדי לקבל מידע עליהן התירו את פרסום הפרשה החמורה.

 

בת זוגו של בז'נרי סיפרה אתמול ל-ynet כי לא האמינה שחיה עם אדם כזה. "ישבתי עם תינוק בן ארבעה חודשים על הידיים והבנתי שחייתי עם בן אדם שהיה יכול אולי להרוג אותי", היא סיפרה. "לפי התמונות בפייסבוק אפשר לראות שלא היה לי מושג. ההורים שלי עד היום לא מאמינים. אני לא מאמינה שנפלה צרה כזאת על המשפחה שלי, אני לא מאמינה שזה הבן אדם הזה שישן איתי במיטה שנתיים. זה לא ייאמן".

 

שכן התעמת עם החשוד: "המשטרה לא עשתה כלום"

הבוקר התקשו שכניו של החשוד ברציחות לעכל את החדשות. "לא הכרתי אותו טוב, אבל ראינו אותו עובר פה", סיפר אחת השכנות. "הוא נראה בן אדם רגיל, עוזר לבת זוגו, לוקח את התינוק ועוזר בקניות. לא הייתה שום דרך לראות את זה".

בת הזוג של בז'נרי. "אני כבר לא בקשר איתו" (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
בת הזוג של בז'נרי. "אני כבר לא בקשר איתו"(צילום: אלעד גרשגורן)

עו"ד ליאור רונן. "המשטרה מסרבת להראות את כל הראיות המשמעותיות" ()
עו"ד ליאור רונן. "המשטרה מסרבת להראות את כל הראיות המשמעותיות"

שכן אחר סיפר: "אני מתחיל לחשוב על מה שיכול היה להיות. יש כאן הרבה ילדים בשכונה, מי יכול לדעת מה היה יכול לקרות פה".

 

בת הזוג הגיעה בצהריים לדירתה בצפון והייתה המומה מכלי התקשורת שהמתינו סמוך לבית. "אני בכלל לא בקשר איתו", היא אמרה. השכנה אמרה עליה: "כולם אוהבים אותה. אני בטוחה שאם היא הייתה יודעת משהו, היא לא הייתה נשארת איתו. גם ההורים שלה אנשים פשוטים וטובים".

 

שכן נוסף סיפר כי לפני כשנה התעמת עם החשוד ברציחות. "הייתי בבית וראיתי שעולה עשן מהגינה שלהם. הם עשו על האש ואני יצאתי עם דלי מים כי חשבתי שיש שריפה", סיפר השכן. "הוא איים עליי ורצה להכות אותי. האישה ובני משפחה אחרים תפסו אותו. התקשרתי למשטרה אבל הם לא עשו כלום", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים