שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הלייבור החדש: אנטישמיות ושנאת ישראל
  ההסתבכות של חבר הפרלמנט הבריטי קן ליווינגסטון, שהושעה כי אמר שהיטלר תמך בציונות, היא רק הסערה האנטישמית האחרונה במפלגה. השוואת ישראל לנאצים, טענות לפברוק פיגועים ואוהדי חמאס בתא הסטודנטים - כל אלה תופעות שצמחו בלייבור תחת ג'רמי קורבין, שהגדיר את חמאס וחיזבאללה "ידידיי"

    

  "היטלר תמך בציונות". האזינו לראיון

  "היטלר תמך בציונות". האזינו לראיון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "מפלגת הלייבור תהא מחויבת להגנה ולביטחון של העם הבריטי ולשיתוף פעולה במוסדות הבינלאומיים כדי להבטיח שלום, חירות, דמוקרטיה וביטחון כלכלי לכולם. צעירי הלייבור יפעלו נגד כל סוג של אפליה ודעה קדומה, במיוחד אלה שמבוססות על גזע, צבע או דת".

   

  כך הצהירה חוקת הלייבור ב-2013, אבל שלוש שנים אחר כך מכרסם החשש שמפלגת השמאל-מרכז של בריטניה, שעד לפני 6 שנים בלבד הייתה מפלגת השלטון, צועדת לכיוון אחר לגמרי. אחרי ששני חברי פרלמנט מהלייבור הושעו השבוע – האחת כי קראה לעשות לישראל "רילוקיישן" לארה"ב והאחר כי טען שהיטלר היה בכלל ציוני נלהב – הודו אתמול (ה') בכירים בלייבור במה שכבר חודשים מנסים שם להתכחש לו: רעיונות אנטישמיים חלחלו בשקט למעוזים קיצוניים במפלגה, וממפלגת מיינסטרים תאבת שלטון הם הופכים אותה למפלגת שמאל רדיקלי שמתרחקת מהבוחר, ובעיקר מערכיה המקוריים.

   

   (צילום: Gettyimages, AP) (צילום: Gettyimages, AP)
  (צילום: Gettyimages, AP)

  הסערה האחרונה התעוררה הבוקר כשחבר הפרלמנט מטעם הלייבור וראש העיר לונדון לשעבר, קן ליווינגסטון, טען כי אדולף היטלר היה תומך של הציונות וכשנבחר חתר להעביר את היהודים מאירופה לישראל. את הדברים האלה השמיע בניסיונו להגן על חברת הפרלמנט מהלייבור נאז שאה, שמוקדם יותר השבוע הושעתה לאחר שנחשף פוסט מ-2014, שבו הביעה תמיכה בהעברת ישראל לארה"ב כפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. ליווינגסטון טען כי יש קנוניה של הלובי הישראלי, שמטרתה לצייר כאנטישמי את כל מי שמתנגד למדיניות ישראל, ותוך שעות הושעה גם הוא, כפי שדרשו ממוסדות המפלגה יותר מ-20 חברי פרלמנט של הלייבור.

   

  ניחוחות אנטישמיים שנידפים מהלייבור מטרידים את בריטניה כבר כמה חודשים. נכון, גם בעבר צץ מעת לעת קיצוני תורן בשמאל הבריטי שהפריח לאוויר דברי שטנה – פעם היה זה ג'ורג' גאלוויי שהכריז על אזור בריטי כ"חופשי מישראלים", באחרת היה זה ג'רלד קאופמן, יהודי בעצמו, שהאשים את ישראל בניצול השואה לביצוע זוועות נגד העם הפלסטיני. אבל מאז הקיץ שעבר נראה שהתדירות גבוהה יותר: באוקטובר טען קאופמן ש"כסף יהודי" מממן את השמרנים ושישראל מפברקת פיגועים כדי להוציא להורג פלסטינים; בחודש שעבר הושעו חברת לייבור שכינתה את היטלר "אל ציוני" ואחרת שאמרה כי הצורר הנאצי היה "האדם הגדול בהיסטוריה".

   

  נז שאה מתנצלת על ה"רילוקשיין" לישראל

  נז שאה מתנצלת על ה"רילוקשיין" לישראל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  קאופמן מאשים את ישראל בניצול השואה

  קאופמן מאשים את ישראל בניצול השואה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בפברואר השנה התפטר יו"ר תא הלייבור באוניברסיטת אוקספורד, אלכס צ'למרס, אחרי שהתא החליט לתמוך בשבוע האפרטהייד הישראלי, שבוע שכולו פעילות אנטי-ישראלית. צ'למרס טען בהודעת ההתפטרות שלו כי לאנשים מסוימים במפלגה יש בעיה עם יהודים וכי חברים בתא הסטודנטים מביעים תמיכה גלויה בחמאס. הוא טען גם למוסר כפול מצד חברים בתא בכל הקשור לליברליזם כשהדבר נוגע ליהודים ולישראל. בעקבות דבריו, שהצטרפו לתלונות על הטרדות והפחדות שחוו יהודים ותומכי ישראל באוניברסיטה, ביטל מנהיג הלייבור לשעבר אד מיליבנד את הגעתו לאירוע של התא. בכירים במפלגה קראו לנתק קשר עם הגוף הסטודנטיאלי, וגם חקירה פנימית נפתחה.

   

  היו"ר לא מיהר להעניש

  אחרי רצף השערוריות האחרונות הודו השבוע בצמרת הלייבור בקול רם שבמפלגה קיימת בעיה של אנטישמיות. בכיר בלייבור, לורד מייקל לוי שהוא מקורבו של ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר, אמר ל-BBC שאנטישמיות קיימת אמנם גם במפלגות אחרות בבריטניה, אבל בלייבור היא בולטת במיוחד. הוא הביע תדהמה מכך שאנשים כמו נאז שאה, שקראה לעקור את ישראל ולהעבירה לארה"ב, יכולים בכלל להיכנס לפרלמנט כשהם כל כך חסרי ידע ורגישות. חבר הפרלמנט ג'ון מן, גם הוא מהלייבור, אמר לרשת "סקיי ניוז" שאין ספק שבלייבור יש בעיית אנטישמיות, וכי ליווינגסטון שהושעה אתמול הוא רק חלק ממנה.

   

  יהודים שצמחו בלייבור תהו בימים האחרונים בקול רם מה קרה לבית הפוליטי שלהם, ואיך הפכה מפלגת השלטון הקוצנזואלית של בריטניה, מפלגה שנלחמת בגזענות ותומכת בזכויות אדם, למפלגה שבה שנאת יהודים וישראלים מושמעת כל שני וחמישי.

  הכותרת על התבטאות ליווינגסטון ב-BBC ()
  הכותרת על התבטאות ליווינגסטון ב-BBC

  הכותרת בסקיי ניוז ()
  הכותרת בסקיי ניוז

  ה"אינדיפנדנט" ()
  ה"אינדיפנדנט"

  רבים טוענים שאין זה פלא שהגל העכור מגיע דווקא לאחר בחירתו של ג'רמי קורבין ליו"ר המפלגה. קורבין, שנבחר בקיץ שעבר, נחשב לאיש שמאל רדיקלי ולאחד ממבקריה החריפים ביותר של ישראל בממלכה, ובעבר הגדיר את חמאס וחיזבאללה "ידידיי". הוא גם קרא לאמברגו נשק על ישראל, הביע תמיכה במעשי חרם עליה וכינה את חיסולו של אוסמה בן-לאדן "טרגדיה". ראש הממשלה דיוויד קמרון הגדיר אותו סכנה לביטחון הלאומי של בריטניה וסכנה לישראל.

   

  מאז שהפך לראש הלייבור הדגיש קורבין שוב ושוב כי במפלגה אין מקום לאנטישמיות ולשנאת זרים בכלל, וניכר כי הוא ממתן את התבטאויותיו, אבל יש מי שסבורים שהיה רך מדי עם החברים שלכלכו את ידיהם בדברים בוטים נגד ישראל. גם השבוע הוא הסתפק באזהרה בלבד למחוקקת שקראה להעביר את ישראל לארה"ב, וקבע כי אף שדבריה אינם במקום – היא לא חצתה את הקו האדום. רק לחץ ציבורי והאשמה ישירה מצד ראש הממשלה קמרון גרמו לו לבסוף לסכם עם חברת הפרלמנט על השעייתה.

   

  החשש: התורמים יברחו

  מעבר לבעיה הערכית, בלייבור חוששים מפגיעה תדמיתית, כספית ואלקטורלית במפלגה. דיוויד אברהמס, מהתורמים הגדולים ביותר של הלייבור, כבר הביע השבוע זעזוע מהסממנים האנטישמיים שהולכים ומתגברים בה ואמר כי יש לעצור את התופעה מיד.

   

  אהדת ישראל אינה נמצאת אולי בלב המיינסטרים הבריטי, אבל ללייבור ברור שהצהרות קיצוניות עלולות לחזק את התפישה בציבור שתחת הנהגת קורבין מתרחקת המפלגה מהבוחרים שבמרכז. סקר שפרסם העיתון "אינדיפנדנט" אחרי בחירתו של קורבין ליו"ר הראה גם כך ש-76% מהבריטים סבורים שעם קורבין כמנהיג, יהיה קשה להצביע ללייבור עוד יותר משהיה קשה להצביע לה תחת היו"ר הקודם, אד מיליבנד, שהובס בבחירות במאי שעבר.

  החבר של חמאס וחיזבאללה מוביל. מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  החבר של חמאס וחיזבאללה מוביל. מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין(צילום: AFP)

  הציעה לעשות רילוקשיין לישראל והתנצלה. נז שאה ()
  הציעה לעשות רילוקשיין לישראל והתנצלה. נז שאה

  כמו תמיד יש באגף הרדיקלי של הלייבור מי שטוענים, גם אם בלחישה, שסערת האנטישמיות היא קמפיין מתוזמר שמטרתו להביא להדחת קורבין, איש שמלכתחילה נתפש בעיני רבים בלייבור כאדם שהבוחרים לא ירשו לעצמם לתת לו את קולם בבחירות הכלליות.

   

  אבל יש גם מי שחושבים שמעז יכול לצאת מתוק. חבר הפרלמנט ג'ון וודווק, שהיה יו"ר תא ידידי ישראל בלייבור, אמר כי עכשיו לא תהיה ללייבור ברירה אלא להפשיל שרוולים ולטפל בבעיה מהשורש. הבלון התפוצץ, הסביר, והנהגת הלייבור לא תוכל עוד להגיד שהאנטישמיות במפלגה היא עניין של כמה עשבים שוטים.

   

  ההודעה שפרסם אמש יו"ר הלייבור קורבין עלולה להעיד שוודווק אופטימי מדי: "דבריו של ליווינגסטון נמצאים בחקירה, אבל בלייבור אין בעיה של אנטישמיות", המשיך להתעקש.


  פורסם לראשונה 28/04/2016 21:56

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין
  צילום: רויטרס
  מומלצים