שתף קטע נבחר

עכשיו זה רשמי: עד 90% משכנתא לזכאי מחיר למשתכן

אחרי ימים ארוכים של המתנה, נכנסה לתוקף התקנה של בנק ישראל אשר מאפשרת לזכאי תוכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה לקבל משכנתא בשווי של למעלה מ-75% ממחיר הדירה בפועל, בהתאם להערכת שמאי. המשמעות: הרוכשים יוכלו לקבל מהבנקים משכנתא במינוף גבוה, שעשויה להגיע ל-90%

אחרי ימים ארוכים של המתנה, נכנסה היום (א') לתוקף התקנה של בנק ישראל המאפשרת לזכאי תוכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה לקבל מהבנקים משכנתא במינוף גבוה. מדובר בהקלות להלוואות משכנתא לזכאים בפרויקטים אלה, בהיקף של יותר מ-75% ממחיר הדירה בפועל.

 

השבוע: הגרלות לעוד 1,000 דירות מוזלות

קבלני מחיר למשתכן יחויבו בחוק ערבות מכר

האוצר: הופתענו מהסתייגות הבנקים ממחיר למשתכן

 

ההחלטה על התיקון התקבלה במשותף על ידי בנק ישראל ומשרד האוצר כבר בחודש פברואר, אך היום נכנס התיקון לתוקף. הוא יחול על משכנתאות לרכישת דירות שנרכשות במחיר מופחת בפרויקטים בסבסוד ממשלתי כמו מחיר למשתכן ומחיר מטרה.

 

לפי התיקון, בהלוואת משכנתא בפרויקטים אלה רשאי תאגיד בנקאי לחשב את יחס המימון של ההלוואה בהתבסס על הערכת שמאי - במקום על מחיר הרכישה בפועל. על הרוכש לשלם לפחות 100 אלף שקל הון עצמי, ובכל מקרה השווי לצורך חישוב יחס המימון לא יעלה על 1.8 מיליון שקל.

 

לפי הקלה זו, מתן המשכנתאות לדיור בפרויקטים מסובסדים יהיה ביחס מימון של 75% מהמחיר בהערכת השמאי, כך שהיקף ההלוואה יהיה גבוה מ-75% מהמחיר בפועל. אולם יחס המימון המותר בפועל תלוי בהערכת השמאי למחיר הרכישה.

זכאים בהגרלת מחיר למשתכן בעפולה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
זכאים בהגרלת מחיר למשתכן בעפולה(צילום: אביהו שפירא)

כך לדוגמא, במקרה של דירת 120 מ"ר בראש העין, שמחירה במסגרת מכרז מחיר למשתכן יעמוד על 1.094 מיליון שקל, תשוקלל המשכנתא לפי שווי השוק המשוער של כ-1.4 מיליון שקל. אי לכך, הרוכש יוכל ליטול משכנתא בהיקף של כ-980 אלף שקל, המהווה 70% ממחיר השוק של הדירה. ביחס למחיר המכרז, העומד כאמור על 1.094 מיליון שקל, יהנה הרוכש ממימון של כ-90%.

 

בנוסף, במקרים שבהם הערכת השמאי תעלה על 1.8 מיליון שקל, יבוסס שווי הנכס על 1.8 מיליון שקל או על מחיר הרכישה - הגבוה מביניהם. לפי התיקון, לא יוכלו הבנקים לאשר ולבצע הלוואה לדיור עם תקופת פירעון סופי שתעלה על 30 שנה וכן לא ניתן יהיה לאשר ולבצע מיחזור משכנתא אם כתוצאה ממנו תיווצר חריגה מאחת ממגבלות התיקון.

 

לדברי המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, יש להתאים את הוראות הרגולציה לתוכניות החדשות שמקדמים משרד האוצר ומשרד השיכון והבינוי, ולסייע לזוגות הצעירים באופן שיהיה עקבי עם הצורך להגביל את הסיכון ללקוחות ולבנקים.

 

תזכורת: ראיון עם הזוג הראשון שזכה בהגרלת תוכנית מחיר לשתכן בעפולה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים