שתף קטע נבחר

התקרית בקלנדיה: המאבטחים נוקו ללא צפייה בסרטון האירוע

המשטרה מונעת פרסום סרטון הירי באח ובאחות שנחשדו כמחבלים במחסום בשבוע שעבר. חברת האבטחה, ששניים מעובדיה ירו למוות בפלסטינים, ערכה תחקיר על סמך עדויות מהשטח וקבעה: "המאבטחים פעלו כשורה". במשטרה נשקלת אפשרות להעברת החקירה למחוז ש"י מחשש לניגוד עניינים

 

התחקיר נערך, הראיה המשמעותית כלל לא נבדקה: חברת האבטחה "מודיעין אזרחי" ערכה תחקיר פנימי לתקרית הירי במחסום קלנדיה ביום רביעי האחרון, שבמסגרתה אח ואחות עוררו את חשדם של שני מאבטחים, סירבו לקריאות לעצור - ואז נורו למוות. בכליהם נמצאו סכינים.

 

התחקיר העלה ששני המאבטחים פעלו כשורה והוחלט בחברה להמשיך את עבודתם כרגיל. עם זאת, הבדיקה התבצעה ללא צפייה בסרטון האירוע, שאותו המשטרה אינה מתירה לפרסם בטענה שמדובר בחומר חקירה. גורמים המעורבים בפרטי החקירה הדגישו כי מאבטחים ירו שלושה כדורים לאחר שחשו סיכון חיים ולאחר שקריאות חוזרות אל עבר השניים לעצור לא נענו.


התחקיר הפנימי של חברת האבטחה נערך באמצעות גביית עדויות משוטרים וממאבטחים שעבדו במחסום. "בדיקה שלנו העלתה שהם פעלו כשורה", אמר גורם בכיר בחברת האבטחה האחראי על הכוח. "מהבדיקה עלה כי התוקפים התקדמו לעבר הכוח ולא עצרו גם כשהיו יריות באוויר. רק כשראו כשהאיום אינו מספיק והתוקפים מתקרבים לעברם הם ירו לעברם - האנשים פעלו בסדר גמור. אלו מסקנות החברה ולהבנתנו הן דומות למסקנות המשטרה". לדברי הגורם בחברת האבטחה, לאחר תשאול הגורמים המעורבים הוחלט שאין צורך לדרוש את סרטון האבטחה.

 

במקביל, מתנהלת בדיקת משטרה במחוז ירושלים של האירוע לאחר שבדיקת מח"ש העלתה שהשוטרים ירו באוויר ואילו המאבטחים הם אלו שהרגו את שני הפלסטינים, ובמח"ש ציינו כי אין בסמכותם לבדוק טענות הנוגעות למאבטחים עצמם.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במחסום קלנדיה פועלים שוטרים, לוחמי מג"ב וכן מאבטחים העובדים ב"מודיעין אזרחי" המועסקת על ידי אגף האבטחה במשטרת ישראל. גורמים במשטרה אומרים כי נשקלת אפשרות להעביר את הבדיקה למחוז ש"י כדי למנוע חשש לניגוד עניינים ולו למראית עין.

  

לפי המשטרה, ביום האירוע דיווחו הכוחות המוצבים במחסום קלנדיה באח ובאחות צועדים לכיוון המעבר המיועד למעבר כלי רכב בלבד, כאשר יד האישה בתוך תיקה וידו של הגבר מאחורי גבו, אוחזת בדבר מה שעורר את חשדם של השוטרים. מהמשטרה נמסר כי השוטרים הפועלים במקום צעקו לעברם כמה פעמים לעצור ולא להמשיך להתקדם.

  

"השניים המשיכו לצעוד ולהתקרב לשוטרים, אשר קראו לעברם לעצור ולהשליך את התיק", נמסר. "אז, האישה התקרבה לשוטרים, שלפה סכין שהייתה בתיקה והשליכה אותה לכיוון שוטר שעמד בסמוך אליה, אולם הוא לא נפגע. השוטרים והמאבטחים פעלו במהירות וירו לעברם של השניים". עוד נמסר אז כי בבדיקה בשטח אותרה נוסף על הסכין של האישה גם סכין מתקפלת בחגורתו של הגבר.

  

עם זאת, גורמים פלסטיניים טענו כי השניים לא היוו סכנה לכוח, והירי היה לא מוצדק. אל קריאותיהם הצטרף ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) שקרא לבדוק את המקרה. במשטרה העבירו את פרטי המקרה למח"ש, שם נאמר כאמור כי השוטרים פעלו כשורה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופות האח והאחות במחסום קלנדיה
מומלצים