שתף קטע נבחר

בדרך לעזה: סוכלה הברחת חומר כימי לייצור מאות רקטות

אנשי רשות המסים ושב"כ סיכלו לפני פסח ניסיון להבריח 4 טונות אמוניום כלוריד שהוסתר במשלוח מלח. החומר משמש לייצור רקטות ארוכות טווח ומהמשלוח שסוכל ניתן לייצר מאות רקטות שיכלו להגיע לידי חמאס

רגע לפני שהגיע לידי ארגוני הטרור ברצועה: בודקי המכס במעבר ניצנה בשיתוף עם שירות הביטחון הכללי סיכלו לפני חג הפסח ניסיון הברחה של ארבע טונות אמוניום כלוריד שהוסתר במשלוח מלח. אמוניום כלוריד משמש לייצור רקטות ארוכות טווח, ומארבע טונות ניתן לייצר מאות רקטות ארוכות טווח. כך הותר הבוקר (ג') לפרסום.

 

כשבוע לפני חג הפסח הגיע למעבר ניצנה, המשמש מעבר לסחורות בין מצרים לישראל ולרשות הפלסטינית, משלוח שיועד לעזה והוצהר כי הוא מכיל 40 טונות מלח. בדיקה של בודקי המכס בניצנה חשפה ממצאים מחשידים, ובתוך משלוח המלח הוסתרו שקים המכילים אמוניום כלוריד במשקל כולל של ארבע טונות.

4 טונות מאמוניום כלוריד יכול לשמש לייצור מאות רקטות (צילום: מכס ניצנה) (צילום: מכס ניצנה)
4 טונות מאמוניום כלוריד יכול לשמש לייצור מאות רקטות(צילום: מכס ניצנה)

החומר הוסתר במשלוחי המלח (צילום: מכס ניצנה) (צילום: מכס ניצנה)
החומר הוסתר במשלוחי המלח(צילום: מכס ניצנה)

אמוניום כלוריד מוגדר חומר דו-שימושי, והעברתו לרצועת עזה מחייבת רישיון הואיל והוא עלול לשמש את ארגוני הטרור ברצועה, דוגמת חמאס והג'יהאד האיסלאמי, לייצור רקטות ארוכות טווח. לאחרונה עלה בשירות הביטחון הכללי חשד, לאור הכמות הגדולה של המלח המוזמן לרצועה, כי משלוחי מלח משמשים אפיק להברחת חומרים כימיים למערכי הייצור ברצועה, בפרט הייצור הרקטי.

 

בניסיון הברחה זה, סבור שירות הביטחון הכללי, היבואן, תושב הרצועה הקשור לפעילי החמאס הצבאיים בעזה, ביקש להכניס את החומר לרצועה לצורך מערך הייצור של חמאס.

 

מקרה זה ממחיש את פעילותם של ארגוני הטרור ברצועה להברחת חומרים דו-שימושיים לצורך התעצמותם תוך שימוש במסווה של סחורה המיועדת לאוכלוסייה האזרחית ולפרויקטים של שיקום. במערכת הביטחון ובמִנהל המכס רואים בחומרה את האירוע, ובכוונתם להמשיך לאתר ולסכל ניסיונות להברחת חומרים דו-שימושיים תוך מיצוי הדין עם המעורבים.

 

שיתוף הפעולה בין מנהל המכס ברשות המסים, בפרט מכס מעברי גבול יבשתיים – מעבר ניצנה לבין שב"כ הוביל לסיכול עשרות ניסיונות הברחה של מוצרים וחומרים האסורים בייבוא לרצועה שלפי החשד יועדו להתעצמות גורמי הטרור בה, בכלל זה חומצה גופרתית, חליפות צלילה, חומר הודף לרקטות כפוליאוריתן, מוטות גופרית, גלילי פיברגלס וגם פחם מיוחד המשמש דלק בכבשני ברזל לצורך עיבוד מתכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מכס ניצנה
המשלוח שסוכל
צילום: מכס ניצנה
מומלצים