שתף קטע נבחר

נתניהו סייר במנהרה שנחשפה בעוטף עזה

ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל ביקרו במנהרה ההתקפית שנחשפה באחרונה ואחר כך התכנסו לדיון באוגדת עזה. אחר הצהריים נורתה אש אל כוח הנדסי שפעל בחלק הצפוני של עוטף עזה. איש לא נפגע. נזק קל נגרם לאחד מכלי הרכב

 

 

 

נתניהו במנהרה שנחשפה באחרונה (צילום: עמוס בן גרשום) (צילום: עמוס בן גרשום)
נתניהו במנהרה שנחשפה באחרונה(צילום: עמוס בן גרשום)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (ג') לסיור צבאי בגבול רצועת עזה, לראשונה מאז חשיפת המנהרה ההתקפית של חמאס לתוך עומק ישראל לפני שבועות אחדים. הוא סייר במנהרה ושמע סקירות על אודותיה ועל האיומים האחרים הנשקפים מרצועת עזה.

 

את ראש הממשלה ליוו בסיור שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, אלוף פיקוד הדרום ומפקד אוגדת עזה. הם סיירו לאורך הגבול ודנו במצב בעוטף עזה. לאחר מכן התכנסו באוגדת עזה לדיון.

סלפי עם הלוחמים (צילום: עמוס בן גרשום) (צילום: עמוס בן גרשום)
סלפי עם הלוחמים(צילום: עמוס בן גרשום)

 (צילום: עמוס בן גרשום) (צילום: עמוס בן גרשום)
(צילום: עמוס בן גרשום)
 

נתניהו הגיע אל פיר המנהרה שצה"ל חשף וקיבל עדכונים על המצב בשטח. בהמשך הוא נפגש עם חיילי גדוד 51 ועם תצפיתניות המשרתות בגבול הרצועה. ראש הממשלה ציין בשיחה עם החיילים כי השנתיים האחרונות היו השקטות ביותר בגזרה זה שנים רבות.

 

גילוי המנהרה הותר לפרסום לפני כשבועיים, אחרי ימים ארוכים של פעילות נרחבת של כוחות הביטחון באזור. איתור המנהרה נעשה בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדישים, וההערכה הייתה כי המנהרה נחפרה אחרי מבצע "צוק איתן". הייתה זו המנהרה הראשונה של חמאס שהתגלתה מעבר לגדר המערכת, בשטח ישראל, מאז סיום המבצע ההוא בקיץ 2014.

שר הביטחון בסיור בדרום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שר הביטחון בסיור בדרום(צילום: רועי עידן)

הסיור באוגדת עזה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הסיור באוגדת עזה(צילום: רועי עידן)
 


העבודות להרס המנהרה בגבול עזה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
העבודות להרס המנהרה בגבול עזה(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פיר המהרה התגלה בשטח ישראל כמה עשרות מטרים מגדר הגבול מול מרכז רצועת עזה, באזור השייך למועצה האזורית אשכול, אך לא בסמיכות ממשית ליישובים. לפי ההערכות במערכת הביטחון, המנהרה נועדה לשמש ביום פקודה לפיגוע אסטרטגי שיכלול החדרה של עשרות לוחמי היחידה המובחרת של חמאס - "נוכבא".

 

קצב החפירה של חמאס במנהרה ההיא נראה מהיר יחסית למנהרות שנחפרו בשנים שלפני צוק איתן, עדות להפקות הלקחים ולהשקעה חסרת התקדים - בהיקף של מיליוני שקלים - בפרויקט התת-קרקעי של ארגון הטרור הפלסטיני נגד ישראל. גם עומק המנהרה, כ-30 מטר,

נחשב חריג. עם זאת, מבחינות אחרות מדובר באותו סוג של מנהרות שהתגלו לפני צוק איתן ובמהלכו מבחינת דיפונים מזוינים, מסילות חפירה, הסתעפויות ועומק פנימי.

 

לפי גורם בכיר בפיקוד הדרום, חמאס מעסיק 800 חופרי מנהרות שנהנים ממשכורות עדיפות לעומת פעילים אחרים בארגון, ורמטכ"ל הארגון מוחמד דף עדיין רואה במערך פרויקט דגל בהתעצמות מחדש של הזרוע הצבאית.


פורסם לראשונה 03/05/2016 15:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום
נתניהו במהרה שנחשפה
צילום: עמוס בן גרשום
צילום: דובר צה"ל
הפעילות של צה"ל בפתח המנהרה לפני כשבועיים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים