שתף קטע נבחר

מאסר עולם ועוד 20 שנה לרוצח מוחמד אבו חדיר

עונש כבד נגזר על יוסף בן דוד שהורשע ברצח הנער בן ה-16 משועפט שבמזרח ירושלים. זמן קצר לפני כן הביע בן יוסף חרטה, ואמר: "זה לא האופי שלי ואני לא כזה, אני מתנצל ומבקש סליחה". משפחתו של אבו חדיר צעקה לעברו: "רוצח"

 

 

מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר. זה העונש הכבד שגזר הערב (יום ג') בית המשפט המחוזי בירושלים יוסף בן דוד, שהורשע בחטיפה וברצח של מוחמד אבו חדיר, בן 16 משועפט. עוד לפני כן הורשעו שני נערים שרצחו אותו יחד עמו. מעט לפני שנגזר דינו, התנצל בן דוד לראשונה בפני משפחת אבו חדיר ואמר: "כל מה שאירע זה לא בשליטתי, אני מתנצל ומבקש סליחה". לאחר הקראת גזר הדין צעקו בני משפחת אבו חדיר לעבר בן דוד: "רוצח, אתה גזען, אתה זבל".

 

התביעה ביקשה לגזור עליו עונש חריג ביותר של 60 שנות מאסר: 12 על החטיפה של מוסא זלום, 20 על החטיפה של מוחמד אבו חדיר, מאסר עולם (25 שנים) על הרצח, ועוד שלוש שנים על הצתת כלי הרכב.

 

יוסף בן דוד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יוסף בן דוד(צילום: גיל יוחנן)

מוחמד אבו חדיר. נרצח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד אבו חדיר. נרצח(צילום: רויטרס)
  

בן דוד אמר עוד: "בעבר עבדתי בזק"א, אספתי גופות בין יהודים ובין ערבים. תמיד קידשתי צלם אנוש ואת כבוד המת. אני מתנצל בפני המשפחה על כל מה שאירע זה לא בשליטתי. זה לא האופי שלי ואני לא כזה, אני מתנצל ומבקש סליחה".

 

אך קודם לכן התובע, עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, תיאר את בן דוד ומעשיו והדגיש כי בניגוד לשני המורשעים האחרים, הוא לא הביע עד כה חרטה על המעשים. "זהו אדם שגרר את קרובי משפחתו למעשה חטיפה ורצח של נער חף מפשע. אדם שביצע מעשים בלתי נתפסים ומעוררי סלידה. הוא ביצע את המעשים ממניעים ברבריים של נקמה. הוא מטיל את האחריות לביצוע המעשים על שותפיו הקטינים וטוען שהם מעלילים עליו". על נער אחד נגזר מאסר עולם, ועונשו של השני הוקל ל-21 שנה, כיוון שחלקו ברצח היה מופחת.

 

סנגורו של בן דוד, עו"ד אשר אוחיון מהסנגוריה הציבורית, ביקש להטיל עליו אחריות מופחתת בשל מצבו הנפשי. 

 

חוסיין וסוהא אבו חדיר. "עונש לא מספק" (צילום: זום אאוט הפקות טלוויזיה) (צילום: זום אאוט הפקות טלוויזיה)
חוסיין וסוהא אבו חדיר. "עונש לא מספק"(צילום: זום אאוט הפקות טלוויזיה)
 

שופטי המחוזי, יעקב צבן, רפי כרמל וענת זינגר, קבעו: "העובדה כי הנאשם פעל בלילה הראשון יחד עם הנער לחפש קורבן, וכך עשה גם בלילה השני, מלמדת על נחישות ועל החלטה מודעת מטעמים אידיאולוגיים לנקום, ולא על אובססיביות בלתי נשלטת". הם פסקו עוד כי הוא "שלט בכל המעשים, דרבן את האחרים, עודד אותם והגיב בצורה רציונלית לכל ההתרחשויות בשטח, נתן הוראות וברגע הקריטי בו הקורבן האומלל שכב על הקרקע ונשם את נשימותיו האחרונות, בעט בו והסביר את מניע הנקמה".

 

בני המשפחה: להרוס את ביתו של הרוצח

בפרקליטות קורת רוח לאחר מתן גזר הדין: "הנאשם בן דוד היה היוזם, המחולל והמבצע העיקרי של הרצח. בית המשפט דחה את טענות ההגנה ובקשתה לענישה מופחתת בגין טענות שונות לגבי מצבו הנפשי של הנאשם". עוד מסרו כי "מדובר במקרה שזעזע את הציבור נוכח אכזריות המעשים. יידע כל אדם מכל דת וגזע שמבצע מעשים מסוג זה - תהא האידיאולוגיה בשמה הוא מתיימר לפעול אשר תהא - כי מערכת אכיפת החוק תמצה עמו את הדין עד תום".

 

חוסיין אבו חדיר, אביו של הנרצח, אמר כי בני המשפחה דורשים "שהוא יישאר כל החיים שלו בבית סוהר וימות שם. יש לי פצע בלב שלי שלא הולך מאז שמוחמד נשרף. גזר הדין לא מספק אותי".

 

עו"ד מוהנד ג'בריה שמייצג את בני המשפחה הוסיף: "מדובר ברצח מתועב שלא היה כמותו מאז קום המדינה. בית המשפט עשה צדק מינימלי בגזר דינו. אבל אין עונש שיכול לאחות את הפצע של המשפחה. הבוקר פניתי לשר לביטחון פנים בבקשה לשקול את הריסת ביתו של בן דוד".

 

שרפו את הנער, ניגנו והלכו לישון

רצח מוחמד אבו חדיר ביולי 2014 הצית את גל הטרור בירושלים. בן דוד ושני הנערים חטפו ורצחו את אבו חדיר בלילה שלאחר הלווייתם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל. יום לפני כן הם ניסו לחטוף את מוסא זלום בן ה-7, שעה שהלך יחד עם אמו ושני אחיו ברחוב בבית חנינא.

 

על פי ההרשעה, ב-2 ביולי בשעות הערב המאוחרות, לאחר הכנה והצטיידות מוקדמת, יצאו השלושה לבצע את "פעולת הנקם" לזכר שלושת הנערים. במשך שלוש שעות הם חיפשו קורבן מתאים בשכונת ואדי ג'וז ובשכונת בית חנינא, וסמוך לשעה ארבע לפנות בוקר הם ראו את מוחמד אבו חדיר, שיצא מביתו לעבר המסגד כדי להתפלל.

 

במהלך הנסיעה החזיקו שני הנערים באבו חדיר שנאבק בהם, ובן דוד ציווה על אחד מהם, "תגמור אותו", והנער חנק את אבו חדיר עד שזה איבד את הכרתו. כשהגיעו ליער ירושלים כעס אחד הנערים על בן דוד ש"הם עושים את כל העבודה", ובעקבות כך לקח בן דוד לום והלם באבו חדיר תוך שצעק, "זה בשביל משפחת פוגל', ו"זה בשביל שלהבת פס", עד שירד דם מראשו. כמו כן הוא בעט בנער כמה פעמים תוך שצעק "זה בשביל גלעד, נפתלי, אייל". לאחר מכן הם הציתו את אבו חדיר שהיה מחוסר הכרה ונמלטו מהמקום. הם השמידו ראיות בגן סאקר, ומשם נסעו לביתו של בן דוד ביישוב אדם, ניגנו בגיטרות והלכו לישון.


פורסם לראשונה 03/05/2016 17:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יוסף בן דוד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים