שתף קטע נבחר

הירי מעזה לא פוסק: פצמ"ר חמישי נורה לעבר כוח צה"ל

אחרי שנורו שלוש פצצות מרגמה לעבר כוחות הנדסה שפועלים בקרבת הגדר ליד סג'עייה משעות הבוקר, הערב נורו עוד שני פצמ"רים על רקע ניסיונות צה"ל להמשיך לאתר מנהרות התקפיות. טנקים הגיבו בירי פגזים לעבר עמדות חמאס לירי בצהריים. דובר חמאס: ישראל אשמה בהסלמה

 

התחממות חמורה בגבול רצועת עזה. גם הערב (ד') נורו פצצות מרגמה לעבר כוח צה"ל בגבול הרצועה. טנקים הגיבו בירי פגזים לעבר עמדות חמאס בסג'עייה. מוקדם יותר, כוח הנדסה של צה"ל שפועל בקרבת הגדר ליד סג'עייה דיווח על פיצוץ במרחב שבו הוא שוהה. לא היו נפגעים, ולאחר מכן התברר כי מדובר בפצמ"ר שנורה לעבר הכוח. טנק של צה"ל הגיב גם במקרה הזה בירי לעבר עמדת חמאס בסג'עייה. מוקדם יותר היום אירעו שתי תקריות דומות בגזרה. גם בתקריות אלה לא היו נפגעים בצד הישראלי. בשעות הבוקר נורתה פצצת מרגמה לעבר כוחות צה"ל שפועלים ליד הגדר.

 

בצה"ל אישרו כי טנקים הפגיזו כמה עמדות צבאיות במרחב סג'עייה בתגובה לפיצוצים ליד הכוח שפעל ליד הגדר. הפלסטינים דיווחו כי הירי הישראלי בוצע לעבר עמדות הזרוע הצבאית של חמאס. מדובר בעמדות תצפית שממוקמות מזרחית לסג'עייה, באזור צפון-מרכז הרצועה. בעקבות הירי הישראלי פינה משרד החינוך בעזה שני בתי ספר בסג'עייה.

 

בצו שטח צבאי סגור נאסרה בעקבות האירועים תנועת אזרחים מצומת סעד, דרך קיבוץ נחל עוז, ועד לגבול עם הרצועה, הנושק לשכונת סג'עייה, מחשש להמשך הירי. תנועת תושבי נחל עוז מותרת באזור זה. מדובר בצעד שננקט בימי הסלמה בשל קרבת האזור לגבול אך נחשב לחריג מאז צוק איתן.

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

עשן מיתמר בשכונת סג'עייה בעזה, היום ()
עשן מיתמר בשכונת סג'עייה בעזה, היום

תלמידות בסג'עייה נמלטות מחשש לתגובה ישראלית ()
תלמידות בסג'עייה נמלטות מחשש לתגובה ישראלית

בשעות הבוקר נורתה כאמור בפעם הראשונה מאז סיום מבצע צוק איתן פצצת מרגמה לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית סמוך לגדר המערכת מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. הכוח הגיב בירי טנק לעבר עמדת תצפית של הזרוע הצבאית של חמאס.

 

אתמול גם בוצע ירי של צלף פלסטיני מכיוון שכונת סג'עייה ברצועה לעבר כלי הנדסי של צה"ל שפעל ליד הגדר. גם בתקרית הזאת לא היו נפגעים בצד הישראלי.

 

חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה מטילים את האחריות המלאה להסלמה האחרונה ברצועת עזה על ישראל. אחד מדוברי חמאס ברצועת עזה, מושיר אל-מסרי, הזהיר את ישראל שלא תבחן את הסבלנות של חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים. הוא הבהיר כי ההסלמה של ישראל היא התפתחות חדשה והפלגים נמצאים במגעים בינם לבין עצמם כדי לקבוע את אופן הטיפול בה. הוא קרא לכל הגורמים הבינלאומיים שנתנו את חסותם לרגיעה בין ישראל לחמאס לשאת באחריות בעקבות "ההפרות הישראליות של הרגיעה", ואילו בג'יהאד האיסלאמי אמרו כי ישראל ממשיכה בחדירות לשטח הרצועה.

חייל תופס מחסה  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
חייל תופס מחסה (צילום: רועי עידן)

כוח צה"ל בסמוך לגבול הרצועה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
כוח צה"ל בסמוך לגבול הרצועה(צילום: בראל אפרים)

התקריות היום התרחשו יממה אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו קיים סיור צבאי בגבול עזה. במהלך הסיור באזור המנהרה ההתקפית של חמאס, שנחשפה בחודש שעבר, שמע נתניהו סקירות על אודותיה ועל האיומים האחרים שנשקפים מכיוון הרצועה.

 

את ראש הממשלה ליוו בסיור שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, אלוף פיקוד הדרום ומפקד אוגדת עזה. הם סיירו לאורך הגבול ודנו במצב בעוטף עזה. לאחר מכן התכנסו באוגדת עזה לדיון.

 

בהמשך נפגש ראש הממשלה עם חיילי גדוד 51 ועם תצפיתניות המשרתות בגבול הרצועה. נתניהו ציין בשיחה עם החיילים כי השנתיים האחרונות היו השקטות ביותר בגזרה זה שנים רבות.

נתניהו ליד המנהרה ההתקפית (צילום: עמוס בן גרשום) (צילום: עמוס בן גרשום)
נתניהו ליד המנהרה ההתקפית(צילום: עמוס בן גרשום)

מאז חשיפת המנהרה ההתקפית נערכה במרחב הפתוח שבין כיסופים לכרם שלום

פעילות מבצעית נרחבת של כוחות הנדסה ולוחמים מיחידות מיוחדות של צה"ל כדי להשמידה. הפעילות התרחשה משני צדי הגבול, והפלסטינים בעזה דיווחו על אודותיה, אך חמאס נמנע מלהפעיל את המנהרה או לנקוט צעד התקפי אחר נגד צה"ל. זאת חרף הערכות בישראל שלפיהן חמאס ידע בימים האחרונים שצה"ל חשף וסיכל את המנהרה.

 

התקריות ביממה האחרונה מובלות על ידי גורמים סלפיים סוררים שמנסים להסלים את הגזרה בין חמאס לצה"ל, והן מתרחשות על רקע עבודות הנדסיות רבות שצה"ל עורך בחודשים אלה בגבול הרצועה ועל רקע הגברת המאמצים של הצבא לאתר מנהרות התקפיות חוצות גדר נוספות.

 

בימים האחרונים עצר חמאס חוליה צבאית שככל הנראה תכננה פיגועים, כפי הנראה נגד יעד ישראלי. משרד הפנים של חמאס בעזה הודיע כי לאחרונה נעצרה חוליה ששמה לה למטרה לפגוע בביטחון וביציבות השוררת ברצועת עזה. בהודעה לא נמסר למי שייכים חברי החוליה ומה הייתה מטרתם. 

 

בתוך כך, בצהריים התקיימה במחנה הפליטים קלנדיה הלווייתו של המחבל אחמד שחאדה, שביצע אמש את פיגוע הדריסה בבנימין שבו נפצעו שלושה חיילי צה"ל. מצבו של אחד החיילים מוסיף להיות קשה. שני החיילים האחרים נפצעו קל. לאחר הפיגוע השיבה ישראל לפלסטינים את גופת המחבל.

 


פורסם לראשונה 04/05/2016 12:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
ירי ליד הרצועה, היום
צילום: בראל אפרים
מומלצים