שתף קטע נבחר

עובד בניין שלמד רפואה נהרג בנפילה מגובה

מג'די סאלם בן ה-25, שסיים לימודי רפואה ברומניה, עבד באתר בקיבוץ מעגן מיכאל ונפל מגובה שמונה מטרים. סאלם הוא ההרוג ה-12 השנה בתאונות עבודה בבניין

מג'די סאלם מדיר חנא נהרג היום (ה') לאחר שנפל מגובה של שמונה מטרים באתר בניין במעגן מיכאל. סאלם סיים לימודי רפואה ברומניה, ואמור היה לטוס בחודש הבא עם משפחתו כדי לחגוג את סיום הלימודים. "כולנו חיכינו לראות אותו עם תעודת הסיום", אמר קרוב משפחתו סלים כטיב.

 

התאונה אירעה סמוך לשעה 10:30 באתר בנייה בקיבוץ. לאחר נפילתו נחבט הפועל בעוצמה בקרקע ואיבד את הכרתו. צוותי מד"א ממרחב "שרון" שהוזעקו למקום פתחו בפעולות החייאה ממושכות, אך בסיומן נקבע מותו.

זירת התאונה בקיבוץ מעגן מיכאל (צילום: צילום מד"א) (צילום: צילום מד
זירת התאונה בקיבוץ מעגן מיכאל(צילום: צילום מד"א)
 

"כשהגענו למקום ראינו צעיר שכוב על הרצפה מחוסר הכרה לאחר שככל הנראה נפל מפיגומים בגבוה 10 מטר. התחלנו לבדוק אותו וזיהינו שהוא סובל מפגיעת ראש קשה, ללא דופק וללא נשימה, ולאחר זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו", אמר הפרמדיק רפי שבע, ממד"א במרחב שרון.

 

קרוב המשפחה כטיב סיפר על צעיר שכולם אהבו. "חיכינו לשמוח איתו אבל השמחה הפכה לעצב. הוא היה אדם אחראי, שאהב לעבוד בכדי לפרנס את הלימודים שלו בעצמו ולדאוג לבני משפחתו", סיפר. "אנחנו לא יודעים למה הוא נפל וכרגע מנסים להתמודד עם הכאב. חייבים למצוא פתרונות בטיחותיים לאנשים במקצוע הזה, חבל על החיים שלהם".

סאלם. הרוג שני תוך חודשיים מדיר חנא בתאונת עבודה ()
סאלם. הרוג שני תוך חודשיים מדיר חנא בתאונת עבודה

סאלם הוא ההרוג השני מדיר חנא בתוך חודשיים, וקדם לו ד'אהר שיבלי בן ה-37, שנהרג כאשר נפל מבניין

באזור הקריות. סאלם הוא ההרוג ה-12 מאז תחילת השנה, ובתקופה זו נפצעו 85 נוספים. בשנת 2015 נרשמו 24 הרוגים בענף הבנייה.

 

"ריבוי הפגיעות הוא תוצאה של הפקרות בטיחותית חמורה באתרי הבנייה ושל סירובו העיקש של משרד הכלכלה לתגבר את מצבת מפקחי הבטיחות ולו במפקח אחד, על אף התרעות חמורות של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת", אמרו בקואליציה למאבק בתאונות בניין. "במחצית השנה שבה פועלת הקואליציה למאבק בתאונות בניין נהרגו 26 עובדים ומידע רב המצביע על אוזלת יד חמורה של משרד הכלכלה נוכח הפגיעה המתמשכת בפועלי הבניין. רובם המכריע של ההרוגים הם אזרחים ערבים, פלסטינים ועובדים זרים, ומתעוררת תחושה קשה מאוד כי עובדה זו תורמת לאדישות המחפירה כלפי ביטחונם של העובדים". 

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי בזמן הרכבת קונסטרוקציה ממתכת נפגע עובד באתר להקמת אולם ספורט במעגן מיכאל. מפקח המינהל הגיע למקום עם קבלת ההודעה על התאונה ופתח בבירור האירוע. כן הוטל צו בטיחות להפסקת פעולות הבנייה באתר וזאת לאור ליקויי בטיחות רבים שנצפו באתר, לרבות בנושאי חשמל, הדרכת עובדים, ותוכנית לניהול הבטיחות.

 

לגבי הטענות נגדם אמרו: "לא רק שמשרד הכלכלה אינו מסרב להגדיל את מספר המפקחים, אנו פועלים בענין מזה חודשים, לרבות דרישה לשפר את תנאי העסקתם של המפקחים, על מנת שנוכל לגייס כוח אדם איכותי נוסף. רוח גבית של הקואליצה למאבק בתאונות בניין תהיה הרבה יותר אפקטיבית מאשר אמירות חסרות כל ביסוס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים