שתף קטע נבחר

"מוסלמים מקצינים בגלל ישראל". דבוטאולו וארדואן, הסוף

ר"מ טורקיה דבוטאולו שהסתכסך עם ארדואן הודיע בצהריים: "עוזב את תפקידי". כך התפרק הצמד שבמשך שנים ניהל את מאבקה של טורקיה נגד ישראל. בין הפנינים של דבוטאולו: "נתניהו כמו הטרוריסטים מפריז" ו"מוסלמים מקצינים בגלל ישראל"

ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו, שהיה במשך שנים יד ימינו ושותפו הפוליטי של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, הודיע בצהריים (יום ה') רשמית לחברי מפלגתו כי יעזוב את התפקיד, כנראה בעקבות הקרע בינו לבין ארדואן. מפלגת הצדק והפיתוח של ארדואן ודבוטאולו תתכנס ב-22 במאי כדי לבחור לו מחליף.

 

בצהריים נאם דבוטאולו והביע ביטחון בכך שמפלגתו תמשיך להוביל ממשלה חזקה בטורקיה גם אחרי פרישתו. הוא אמר כי "בנסיבות הנוכחיות" לא ירוץ לכהונה נוספת כראש המפלגה, אלא יסתפק בתפקיד של חבר פרלמנט פשוט. "החלטתי שלמען אחדות המפלגה החלפת היו"ר תהיה צעד הולם יותר", אמר. הצעד סולל את הדרך להידוק אחיזתו של ארדואן בשלטון.

 

דבוטאולו נבחר לראש הממשלה באופן אישי על-ידי ארדואן בשנת 2014. בשל שליטתו המוחלטת של ארדואן במדינה ורצונו לשנות את החוקה הטורקית ולהעניק לעצמו עוד סמכויות, ההערכות היו שדבוטאולו יציית. עם זאת, הוא היה מעורב הרבה יותר ממה שהנשיא הטורקי רצה ולקח חלק בכל פעילות מול אירופה. לפעמים אף התבטא נגד עמדות ארדואן.

דבוטאולו בצהריים. "בנסיבות הקיימות, לא אמשיך" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דבוטאולו בצהריים. "בנסיבות הקיימות, לא אמשיך"(צילום: רויטרס)

לשניים היו גם חילוקי דעות בכל הנוגע להתמודדות עם המורדים הכורדים בדרום המדינה. דבוטאולו רמז על אפשרות לחדש את המשא ומתן, אך ארדואן דחף להמשך המבצע הצבאי. כנראה זה מה שהוביל את ארדואן לצעד החריג. כעת ההערכות הן שהנשיא הטורקי יבחר ראש ממשלה חדש שיתאם את עמדותיו. בנאומו בצהריים, אגב, אמר דבוטאולו כי לא ידבר לעולם נגד ארדואן, שאת הידידות עמו הוא מעריך.

 

על כל פנים, זהו סיום עגום למערכת יחסים הדוקה של שני האישים שהנהיגו את טורקיה שנים ארוכות, ובין השאר ניהלו יחד את העימות הדיפלומטי החריף שלה עם ישראל. מאז מבצע "עופרת יצוקה" היה דבוטאולו השותף הבכיר של ארדואן למדיניות הניגוח הטורקית נגד ישראל - בתחילה כשר החוץ בממשלתו של ארדואן, כשהאחרון כיהן כראש הממשלה, ולאחר מכן התמנה דבוטאולו לראש הממשלה בעצמו - כשארדואן עבר לתפקיד הנשיא.

"לא אגיד עליו מילה רעה". דבוטאולו וארדואן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"לא אגיד עליו מילה רעה". דבוטאולו וארדואן(צילום: AFP)

לאורך השנים הרבה דבוטאולו לתקוף את ישראל, והצהרותיו החריפו אחרי אירועי המרמרה ב-2010, עת פעילים טורקים - בהם אנשי ארגון איסלאמי קיצוני - ניסו לפרוץ את המצור הימי של ישראל על עזה, ותקפו את חיילי השייטת הישראלית שניסו להשתלט עליהם. מאש החיילים הישראלים נהרגו תשעה טורקים, ובעקבות זאת פרץ משבר חריף בין המדינות שבמסגרתו הורידה טורקיה את דרג היחסים עם ישראל.

 

דבוטאולו בכה בעזה

כשר החוץ הטורקי דרש דבוטאולו שוב ושוב מישראל "להכיר באחריותה להרג", וב-11 בספטמבר 2011, בעקבות הדו"ח של ועדת החקירה הבינלאומית לענייני המשט שהטיחה האשמות קשות בטורקיה וניקתה את ישראל מחלק גדול מהאשמה לאירועים, היה דבוטאולו זה שהודיע על צעדי ענישה טורקיים נגד ישראל ואמר: "הגיע הזמן שישראל תשלם את המחיר על כל מה שעשתה ותפסיק לראות את עצמה מעל לחוק".

 

ב-2012, בשיאו של מבצע "עמוד ענן" בעזה, הגיע דבוטאולו לרצועה עם משלחת הליגה הערבית כדי להביע הזדהות עם העם הפלסטיני. בעת שביקר בבית החולים שיפא בעיר עזה הוא פרץ בבכי לנוכח המראות הקשים של גופות ופצועים שנגלו לעיניו. באותה השנה דבוטאולו אף ליווה את אבו מאזן לעצרת האו"ם שבה הכירה העצרת במדינת פלסטין וקיבלה אותה לשורותיה כמדינה משקיפה.

עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. "התערב יותר מדי" ביחסים עם אירופה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. "התערב יותר מדי" ביחסים עם אירופה(צילום: MCT)

במהלך מלחמת "צוק איתן" בין ישראל לחמאס הצליף דבוטאולו בישראל: "חייל נחטף, ומה עם 70 הפלסטינים שנהרגו ביממה האחרונה?". כשישראל תקפה יעדי טרור ליד דמשק התלונן: "למה אסד לא זרק אפילו אבן קטנה כשמטוסים ישראליים טסו מעל ארמונו ופגעו בכבוד של ארצו?". בנובמבר לפני שנה וחצי, אחרי פיגוע דריסה שבו חוסל מחבל פלסטיני בירושלים, קרא דבוטאולו למוסלמים בעולם להגיב על התנהגות ישראל בהר הבית: "אני מגנה את האגרסיביות, הכניסה של חיילים ישראלים למתחם היא אקט ברברי. כל המוסלמים צריכים לתמוך בפלסטינים".

 

בשנה שעברה השווה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לטרוריסטים שביצעו את הטבח במערכת העיתון "שרלי הבדו" בצרפת: "כפי שהטרוריסטים ביצעו טבח בצרפת, כך

ביצע נתניהו פשעים נגד האנושות בשם ממשלתו כשילדים נטבחו על חוף הים בעזה".

 

אשתקד האשים דבוטאולו את ישראל גם בהתרבות התופעה של קיצוניות בקרב מוסלמים. הוא אמר ש"הפרובוקציות" של ישראל, בהן הפצצת רצועת עזה, תורמות לרדיקליזציה בעולם המוסלמי: "הוא בעצמו הרג, הצבא שלו הרג ילדים בגן שעשועים", אמר דבוטאולו על נתניהו. "הם הרגו אזרחים שלנו ואזרח אמריקני במים בינלאומיים (באירועי המשט לעזה). זה טרור. אף אחד לא יכול להתווכח לגבי התוקפנות הישראלית בירושלים, במסגד אל-אקצה. הפרובוקציות האלה יוצרות תסכול בעולם המוסלמי והופכות לאחת הסיבות לכך שהמגמות הרדיקליות הללו מופיעות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דבוטאולו וארדואן. "הגיע הזמן שישראל תשלם"
צילום: AFP
מומלצים