שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מסתמן: יינות ביתן תרכוש את מגה; המתחרים לא מוותרים

  נאמני מגה המליצו לביהמ"ש לקבל את הצעת יינות ביתן לרכוש את רשת מגה תמורת 455-405 מיליון שקל כולל המלאי. יינות ביתן תהפוך לרשת השנייה בגודלה בישראל. ל-ynet נודע כי רמי לוי מתכוון להגיש הצעה גבוהה ב-10% עד לדיון בבית-המשפט

  רשת יינות ביתן תרכוש את מגה? נאמני מגה המליצו הבוקר (ג') לבית-המשפט המחוזי בלוד כי רשת יינות ביתן תרכוש את רשת מגה תמורת 455-405 מיליון שקל. הנאמנים מבקשים מבית-המשפט לקבל את הצעת יינות ביתן ומבקשים לכנס אסיפות נושים לחברה. ל-ynet נודע כי רמי לוי מתכוון להגיש הצעה גבוהה ב-10% עד לדיון בבית-המשפט.

   

  דו"ח הנאמנים: מגה עברה לרווח במארס

   

  יינות ביתן תתקשר עם העובדים בהסכם קיבוצי חדש

  הנאמנים טוענים כי פעילותה של מגה, על כל סניפיה, ניתנת להעברה תוך זמן קצר ליינות ביתן, שכן יש לה יכולות תפעוליות, ידע וניסיון בתחום. לפי הנאמנים, יינות ביתן מתכננת להתקשר עם נציגות העובדים בהסכם קיבוצי חדש וכן תאפשר המשך הליכי חקירה נגד נושאי משרה ברבוע כחול, ברבוע כחול נדל"ן וכן נגד גורמים נוספים.

   

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)
   

   

  ההצעה של יינות ביתן שהוגשה בשם "ביתן בעיר קמעונאות" כוללת תשלום של 110 מיליון שקל במזומן ו-115 מיליון שקל ב-44 תשלומים שנתיים (סכום כל תשלום: 2.6 מיליון שקל - 2% צמוד מדד או פריים + 0.1 להחלטה במועד ההשלמה שבעה חלודשים ממועד ההעברה). בנוסף: תמורה מנימאלית מרווח מכירות: 50 מיליון שקל. תמורה מקסימלית מרווח/ מכירות - אומדן:  100 מיליון שקל. כל זה בתוספת 130 מיליון שקל על מלאי.

   

  "הנאמנים סבורים כי החלטתם לסרב למכור את הרשת לפני חודשיים הוכחה כנכונה ומוצדקת", מסרו, "עם הזמן מצבה הפיננסי של הרשת הלך והשתפר. פעילות הרשת החלה להציג רווח תפעולי, ובד בבד הנאמנים יחד עם צוות הניהול נקטו בצעדי התייעלות להגדלת המכירות ושיפור הרווחיות".

   

  יינות ביתן תהפוך לרשת השנייה בגודלה במספר הסניפים והמחזור

  יינות ביתן, בבעלות נחום ביתן, נחשבת לרשת השלישית בגודלה בישראל במספר הסניפים אחרי מגה ושופרסל, אחרי שרכשה את רשת מחסני כמעט חינם. עם רכישת מגה, תגיעה ל-כ-20 סניפים לעומת 280 סניפים של שופרסל ובכך תהיה הרשת השנייה בגודלה בישראל במספר הסניפים. לעומת זאת, במחזור שהיא מגלגלת, יינות ביתן קטנה מרמי לוי במיליארד וחצי שקל. הרכישה תהפוך אותה גם לרשת השנייה בגודלה מבחינת מחזור המכירות.

   

  מחיריה לצרכן נחשבים נוחים בהרבה מאלו שמציעה רשת מגה, במיוחד לעומת מחירי רשת מגה בעיר, אך יש לה סניפים זולים יותר ופחות. יינות ביתן מפעילה בעצם מעין תת רשת ("סיטי") - בסניפים אלה נמכרים מוצרים לרוב במחירים גבוהים יותר ממחירי הסניפים האחרים של יינות ביתן.

   

  קמעונאים: למה לבחור ברשת פרטית?

  מתחריה, שטוענים כי הכל יכול להשתנות עד לדיון שיתקיים בבית המשפט בנושא, בשבוע הבא, תמהים על הבחירה בה. "מוזר שבחרו ברשת פרטית", אמר אחד הקמעונאים, "ולא נניח בטיב טעם, שההצעה שלה דומה לזו של יינות ביתן, או ברמי לוי, שתיהן רשתות ציבוריות ושקופות".

   

  קמעונאי אחר אמר: "אין מכירה עד שלא רואים את הכסף. לא ברור מאיפה הם יביאו סכום כזה ועוד עם הסכם קיבוצי".

   

  המחירים לצרכן יירדו בסניפים של מגה?

   

  "הצרכן יצטרך לממן את הקנייה הזאת".

   

  רמי לוי אמר ל-ynet: "אני לא יודע למה בחרו דווקא בהם, אבל נבדוק את זה. עוד לא התייקם הדיון בבית-המשפט. אני מאחל לכולם שיצליחו".

   

  מדוע נדחו ההצעות האחרות?

  לידי הנאמנים הוגשו 6 הצעות לרכישת החברה כמקשה אחת, על כל סניפיה, "כולן משופרות מהותית ביחס לאלו שהוגשו בתחילת הליך המכירה וכוללות הסכמה לניהול מו"מ עם ההסתדרות וועד עובדי החברה שיבטיח את המשך העסקת העובדים בהסכם קיבוצי לתקופה ארוכה", כך נמסר.

   

  מוטי בן משה ביקש לרכוש את מגה תמורת 330 מיליון שקל כולל המלאי, 50 מיליון שקל במזומן. בן משה התנה את הצעתו בכך שמגה תוותר על כל תביעה נגד הרבוע הכחול, רבוע כחול נדלן, ונושאי המשרה בעבר של מגה והרבוע הכחול, וזאת כנגד לקיחת אחריות על חוב הבנקים שרבוע כחול ערבה לו במסגרת הסדר הנושים שלה. התנאי הזה הוא שהכשיל את ההצעה, כמו גם סכום הנמוך יחסית.

   

  ביכורי שדה הגישה הצעה של 325-281 מיליון שקל, מתוכה 15 מיליון שקל במזומן "שהיתה נמוכה משמעותית מכל יתר ההצעות שהוגשו וכוללת תניות שונות שפוגעת בערך הכלכלי של ההצעה", כך לפי הנאמנים.

   

  רמי לוי הגיש הצעה של כ-372-362 מיליון שקל ובכך שיפר את הצעתו הקודמת ב-120 מיליון שקל. יחד עם זאת הרשות להגבלים עסקיים הודיעה במרומז ובמפורש שלא תאשר עסקת רכישה כזאת.

   

  הצעה נוספת הגישה קבוצה בראשות השר לשעבר שלום שמחון. גובה ההצעה עמדעל 400-380 מיליון שקל, והיא לא היתה מותנית בדבר. אלא שהקבוצה לא הפקידה ערבות בנקאית כנדרש בהחלטת בית-המשפט, ועל כן הצעתם לא קודמה.

   

  רשת טיב טעם הגישה "הצעה מפורטת", כך לפי הנאמנים, בגובה 354-434 מיליון שקל, פלוס ערבות בנקאית. הנאמנים הגדירו אותה כהצעה "ראויה ביותר והקרובה ביותר לזו של יינות ביתן, אך נופלת ממנה בטיבה הכלכלי".

   

  תגובות

  ביינות ביתן מסרו בתגובה: "רשת יינות ביתן הגישה בקשה לרכישת רשת מגה ובימים אלה אנו ממתינים לאישור סופי מבית המשפט. אנו רואים בעובדי מגה נכס עיקרי ובטוחים כי ביחד עימם, נצליח להצמיח מחדש את הרשת ולהביא אותה לשיאים חדשים".

   

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר בתגובה: "אני רוצה לברך את יינות ביתן על כך שהגישה את ההצעה הטובה ביותר להצלתה של רשת מגה כמקשה אחת, ובכך עשתה צעד חשוב לא רק למען 3,500 משפחות העובדים אלא למען המשק הישראלי כולו וענף קמעונאות המזון בפרט. אני סמוך ובטוח כי ההנהלה החדשה תצליח לבסס מערכת יחסים טובה עם העובדים וההסתדרות ובכוחות משותפים נצעיד את החברה ליציבות ולהצלחה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים