שתף קטע נבחר

קרובה להדחה: נשיאת ברזיל הושעתה

הסנאט במדינה הצביע ברוב להדחתה של הנשיאה שנאשמת במעשי שחיתות. כעת היא מושעת לחצי שנה ובזמן הזה יחליף אותה סגנה מישל טמר. לתפקיד הרם היא כבר ככל הנראה לא תחזור

 

הדחה ומשפט. רוסף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הדחה ומשפט. רוסף(צילום: EPA)
טלטלה פוליטית בברזיל: הסנאט במדינה הצביע היום (ה') להדיח את הנשיאה דילמה רוסף שנאשמת שעברה על חוקי התקציב ושהמעגל הקרוב שלה נקשר בפרשת שחיתות גדולה הקשורה לחברת הנפט הממשלתית "פטרוברס".

 

55 חברי סנאט הצביעו בעד הדחתה של רוסף, שהייתה לאישה הראשונה שנבחרה לנשיאות ברזיל, מול 22 מתנגדים. סגנה מישל טמר יהפוך לנשיא בפועל במהלך משפטה של רוסף, שהושעתה באופן אוטומטי לחצי שנה.

 

לפני שלושה שבועות הצביע הבית התחתון של הקונגרס בעד הדחתה של הנשיאה רוסף. 342 חברי קונגרס הצביעו בעד ההדחה, ואילו 110 הצביעו נגד - ובכך עברו את רף הקולות הדרוש לקידום המהלך. כעת הושלם המהלך עם ההצבעה בסנאט, שהביאה לסופם 13 שנות שלטון של מפלגת הפועלים, שהיא מפלגת שמאל.

הכחיש שניסה לבצע הפיכה. סגן הנשיא שיהפוך לנשיא מישל טמר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הכחיש שניסה לבצע הפיכה. סגן הנשיא שיהפוך לנשיא מישל טמר(צילום: EPA)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

נשיאת ברזיל מכחישה שפעלה בניגוד לחוק וחזרה שוב ושוב על כך שלא תתפטר. היא יכולה להגיש ערעור לבית המשפט הפדרלי העליון, הסמכות המשפטית הגבוהה ביותר בברזיל, ולבקש לבטל את הליך ההדחה נגדה בטענה שההאשמות נגדה שקריות. רוסף חזרה ואמרה בתקופה האחרונה שהיא לא הואשמה עד כה בשום דבר באופן רשמי.

 

"הם זוממים כעת מזימות בצורה גלויה, לאור יום, לערער לגיטימיות של נשיאה נבחרת", אמרה רוסף בנאום שנשאה אחרי ההצבעה בבית התחון היא התייחסה בדבריה להודעה מוקלטת ששלח סגן הנשיא מישל טמר לתומכיו שבה קרא להקמת ממשלת אחדות לאומית כדי להתגבר על המשבר הפוליטי החמור בברזיל.

 

בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה "גלובו", הגיב טמר למתקפה של רוסף נגדו ואמר שהוא מוכן לקחת על עצמו את תפקיד הנשיא. "אם הגורל יביא אותי לעמדה הזו, אני אהיה מוכן", הוא אמר. סגן הנשיא נראה נינוח ורגוע בעת הראיון והכחיש שהוא תכנן מזימה להדיח את רוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הולכת הביתה. רוסף
צילום: רויטרס
מומלצים