שתף קטע נבחר

דיווח בלבנון: טיל מונחה מתקדם חיסל את בדר א-דין

בתום ישיבת שטח שקיימו אנשי חיזבאללה נשמע פיצוץ סמוך לנמל התעופה של דמשק. טיל שגורם לפגיעות הדף פגע סמוך לבכיר הארגון. רסיסים קטנים וקטלניים חדרו לגופו - והביאו למותו. כך מדווח עיתון לבנוני המזוהה עם חיזבאללה שטוען כי רק למדינות מתקדמות יש יכולת לבצע חיסול מסוג זה

מוסטפא בדר א-דין ()
מוסטפא בדר א-דין

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, מדווח הבוקר (שבת) כי טיל מונחה מתקדם מאוד הוא שהביא למותו של בכיר הארגון, מוסטפא בדר א-דין, קצת לפני חצות ביום חמישי האחרון. על פי העיתון, בדר א-דין, שנקבר אתמול בביירות, סיים ישיבת שטח במבנה של הארגון בקרבת נמל התעופה של דמשק ולאחר שעמיתיו עזבו את הפגישה נשמע הפיצוץ. מדובר, על פי העיתון, בפעולה טכנולוגית ברמה גבוהה שיש רק למדינות מתקדמות.

 

הטיל נפל ברדיוס של שני מטרים ליד בדר א-דין והוא פעל באמצעות מנגנון שדומה לפצצת "דלק-אוויר" שגורמת לפיצוץ מבפנים אצל יעד הפגיעה מבלי שהיא גורמת לו להיפגע מרסיסים כלפיי חוץ. זה מה שניכר כאשר העבירו את גופתו של בדר א-דין למרכז הרפואי. התברר שהוא נפגע מרסיסים קטנים מאוד בבטנו ומתחת לראשו, אבל הדם יצא מאפו ומעיניו.

 

עוד נטען בדיווח כי הטיל המדובר לא שוגר ממשגר אוטומטי כמו מקלע וכו', אלא היה מונחה והצריך פעילות מעקב מדוקדקת על המקום. כמו כן, נכתב כי "למרות שמנגנון הביטחון של חיזבאללה השאיר מהרגע הראשון את הדלת פתוחה בפני כל האפשרויות, וביניהן שמדובר בכנופיות החמושות או מנגנון שכפוף למדינה כמו ישראל, או מדינות אחרות שרואים בבדר א-דין יעד דחוף, ההערכה היא שהכרזה רשמית של חיזבאללה על הגורם שאחראי ישירות להתנקשות תהיה קדימון לפעולה מסוג אחר מצד חיזבאללה שנובעת משיקולים רבים והבולט שבהם הוא הצורך העז במנגנון הרתעה שימנע את הפגיעה במפקדיו, אנשיו ולוחמיו של הארגון בפעולות התנקשות שרחוקות מזירות הקרב.

 

"לאחר מכן מגיע השיקול של הענשת הרוצחים ללא קשר לזהותם או מעמדם, ולבסוף המאמץ לסכל השגת יעד פוליטי שיש רצון לנצל אותו בעימות הנוכחי בשטחים הסוריים, בייחוד בהתחשב בכך שבדר א-דין היה האמון על כוחות חיזבאללה בסוריה".

 

בעיתון הלבנוני "א-ספיר", שגם כן מקורב מאוד לחיזבאללה, סיפרו כי לא עבר זמן רב מהרגע שבו הגיע שיירתו של בדר א-דין למבנה או בית ששייך לחיזבאללה באזור הקרוב לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק באזור א-רוטה (מבנה שהכיל אמצעי לחימה ותחמושת של הצבא הסורי), בין השעה תשעה וחצי לשעה עשר בערב ואז נשמע פיצוץ גדול ופתאומי. התברר לאחר מכן כי בדר א-דין מת ושניים או שלושה משומרי הראש של המבנה ושומרי הראש שלו נפצעו באורח קל.

 

בעיתון ציינו כי המבנה המדובר רחוק קילומטרים ספורים מהעמדות של כנופיות הטרור, והאזור חשוף לתנועה של כלי טייס. לפי עדי ראייה, שצוטטו כבר בעבר ,אותו אזור ספג הפגזה ארטילירית מצדם של כנופיות הטרור. גופתו של בדר א-דין, על פי העיתון, הועברה לאחד מבתי החולים בדמשק ולאחר שנבדקה ונבחנה התברר כי הוא נפגע מרסיסים שאינם קטלניים בחלק מפלגי גופו שלא הושחת בשום אופן.

 

הדו"ח הרפואי הראה כי המוות ייתכן שנגרם מגל ההדף של הפיצוץ החזק. מדמשק הועברה גופתו לבית החולים "הנביא הדגול" בביירות בשעות הלילה של יום שישי. המתינו לגופתו גם בני משפחתו, מספר גורמים בכירים בחיזבאללה ובאותו זמן מומחי חבלה של חיזבאללה שמו את פעמיהם לסוריה והחלו בחקירה בשטח שהושלמה אתמול ובגינה הם הגישו את הדו"ח שלהם להנהגת חיזבאללה.

 

בעיתון הציגו מספר שאלות קריטיות שהחקירה תצטרך לענות עליהן בעניין אופי הפיצוץ, האם הייתה תנועה של כלי טיס בזמן הפיצוץ, האם נעשו שיחות מהמקום בזמן הפיצוץ, האם מישהו עקב אחרי שיירתו של בדר א-דין, האם היה איזשהו מחדל מבחינת לוח הזמנים של הגעת השיירות בזמן קרוב מדי אחד לשני ועוד.

 

גורמים המקורבים לחיזבאללה ששוחחו עם העיתון "א-ראי אל-יום", היוצא לאור בלונדון, אמרו כי ייתכן שגורמים נוספים לצד ישראל הוציאו לפועל את הפיצוץ באזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק שהביא למותו של מוסטפא בדר א-דין. ישראל, כך נטען, עדיין עומדת בראש רשימת הנאשמים . לדברי אותם גורמים, הדחייה של ההכרזה על הגורם שאחראי לחיסול קשורה לכך שהחקירה הגיע לקצות חוט חשובים שמצביעים על אפשרות של מעורבות מודיעין ערבי ואזורי. כאשר נשאלו אותם גורמים האם המודיעין הסעודי או הטורקי מעורבים הם העדיפו שלא לענות ולא להכחיש או לאשר זאת.

חוסלו בסוריה. מוסטפא בדר א-דין ועימאד מורנייה ()
חוסלו בסוריה. מוסטפא בדר א-דין ועימאד מורנייה

וכצפוי בעיתונות הערבית והלבנונית מופיעות גרסאות נוספות לחיסול המסתורי. בעיתון "א-ראי" הכוויתי נטען כי החיסול בוצע בשעה עשר וחצי בערב ביום חמישי באמצעות שני טילי אוויר-קרקע שפגעו במבנה שחיזבאללה משתמש בו והמבנה הושמד כליל. על פי הטענה, מדובר באולם גדול במתחם נמל התעופה הבינלאומי של דמשק שחיזבאללה שולט בו למטרות לוגיסטיות ופיקודיות מתוקף השותפות שלו עם המשטר הסורי. במקביל נטען כי אותו מבנה הכיל אמצעי לחימה ותחמושת של הצבא הסורי. לפי אותה גרסה עוד חמישה אנשי חיזבאללה נפצעו כתוצאה מהפיצוץ.

 

בעיתון אף צוטטו "גורמים יודעי דבר" שטענו כי מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני, עזב את המבנה חצי שעה לפני הפיצוץ שאירוע, מה שמראה על פי

ההערכות כי ישראל המתינה שהוא ייצא מהפגישה לפני שפגעה במבנה.

  גורמים בדמשק שגם כן צוטטו בעיתון הכווייתי אמרו כי מדובר בהתנקשות ביטחונית מובהקת אחרי שהיה מבוקש מצד המודיעין הישראלי והם לא הוציאו מכלל אפשרות שהפעולה היא מאמץ משותף בין המודיעין הישראלי למודיעין האמריקני.

 

במקביל בעיתון הלבנוני "א-נהאר" שאינו מזוהה עם חיזבאללה צוטטו חוגים בסביבת הארגון שטענו כי ישראל עומדת מאחורי החיסול וכי מזכ"ל חיזבאללה יכריז על כך. בעיתון גם טענו כי הגיע אליהם מידע ששבעה אנשי חיזבאללה נוספים וגורם צבאי איראני נהרגו באירוע. בחיזבאללה הכחישו כבר אתמול את הטענות הללו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים