שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהתייבשות ועד נזק מוחי: מה קורה לגוף כששרב בחוץ

  הטמפרטורות יגיעו היום בבקעה ובאילת ל-45 מעלות, ובלילה גם בתל אביב הן לא תרדנה מ-30. השרב הכבד כאן לפחות עד יום שלישי, והוא מסכן אתכם. שלב אחר שלב, כך עומס החום הקיצוני פוגע במערכת הגוף

  הקיץ עוד לא כאן, והשרב הקיצוני כבר איתנו: גם החזאים לא זוכרים עומסי חום כאלה, כשבבקעה ואילת מגיעות הטמפרטורות ל-45 מעלות, ובתל אביב בלילה לא יורדות אל מתחת ל-30.

   

  השרב הזה צפוי להישאר איתנו עד יום שלישי, ובלי הגנה ותשומת לב הוא עלול לפגוע במערכות הגוף, במיוחד בתינוקות, ילדים, קשישים וגם שאר האוכלוסיה החשופה שעות ארוכות לחום הכבד. איך זה יכול לפגוע בגוף שלנו?

   

  צפו: המטאורולוג ד"ר ברוך זיו אינו נושא בשורות לגבי השרב הנוכחי

   

   

  1. התייבשות

  מכת שמש מתרחשת כשהטמפרטורה בחוץ עולה על 32 מעלות בצל והלחות גבוהה. מכת חום גורמת לשרשרת אירועים מסוכנים בגוף, שעד מהרה עלולים לגרום לסכנת חיים.

   

  בעת מכת שמש מתרחש תהליך של התייבשות (דהידרציה) בו אנו מאבדים כמויות גבוהות של נוזלים המהווים כ-70 אחוז מגופנו. הגוף מנסה לקרר עצמו ולהתגבר על חום הגוף העולה, אך הצרה היא שתחושת הצמא נוטה להגיע לאחר שתהליך ההתייבשות כבר החל. התסמינים הראשונים מופיעים כאשר כשני אחוז מנפח נוזלי הגוף כבר אבד.

   

  התייבשות קלה גורמת לתחושת צמא, אובדן תיאבון ועור יבש ולירידה של כשליש ביכולת הגופנית לבצע גם מאמצים קלים. התייבשות בינונית גורמת לצמא, ירידה בנפח השתן ההופך צהוב עד חום, עייפות, פה יבש, כאבי ראש וסחרחורת. מעבר מישיבה לעמידה גורם לירידה מהירה בלחץ הדם מה שעלול להביא לסחרחורת ועילפון.

   

  התייבשות חמורה, בה נגרם אובדן של 5% מנוזלים הגוף או יותר , מביאה להאצה בקצב הנשימות והלב וירידה בלחץ הדם, ישנוניות, עילפון, עור מקומט, התכווצות שרירים, פרכוסים ואובדן הכרה. מחסור של 15% בנוזלים הוא כמעט תמיד קטלני.

   

  להיזהר מהתייבשות. לשתות גם כשלא צמאים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להיזהר מהתייבשות. לשתות גם כשלא צמאים(צילום: shutterstock)

   

  2. קריסת האיברים

  אבל לא רק המחסור בנוזלים הוא בעייתי. התייבשות משנה את מאזן המלחים בגוף וגורמת לשינוי (עודף או חיסרון) ברמת הנתרן והאשלגן בגוף. התייבשות משבשת גם את פעילות הכליות, עד לפגיעה בלתי הפיכה ברקמותיהן.

   

  בשל איבוד הנוזלים, יורד לחץ הדם וכך נפגעת זרימת הדם לאיברי הגוף. האיברים הרגישים לכך הם המוח והכליות. גם הכבד, הנחשב ל"מעבדה הכימית של הגוף", נפגע קשות בשל מחסור בדם וחמצן.

   

  אם החום מגיע לרמה בה הגוף לא מצליח לקרר את עצמו, נפגעים החלבונים. וכמו שנוזלי הביצה הופכים מוצקים בעת חימום (בישול), כך גם מבנה חלבוני הגוף, שהם אבני יסוד ובניין, משתבש, והתוצאה היא פגיעה אנושה כמעט בכל תא ורקמה בגוף.

   

  3. הידרדרות מהירה בתינוקות

  טרגדיה שמדווחת לצערנו כמה פעמים מדי שנה: תינוקות שנשכחו תחת השמש היוקדת ברכב ומוצאים את מותם תוך דקות מעטות.

   

  כבר לאחר חמש דקות של שהייה בשמש, עולה הטמפרטורה ברכב האטום לרמות שיא, והתוצאה העגומה לא מאחרת להגיע. די בטמפרטורה של 30 מעלות חום מחוץ למכונית כדי "לבשל" בה את הילד, כאשר מידת החום בתוכה תגיע גם ל-50 מעלות ואף יותר.

   

  בדקות הראשונות, חש התינוק קשיי נשימה, בשל היעדר אוורור מתאים. קשיי נשימה אלו של התינוק בתוך חמש הדקות הראשונות, תוך הזעה ניכרת, מביאים לשני מנגנונים: האחד איבוד מלחים החיוניים לתפקוד הגוף, והשני איבוד נפח דם הגורם לנפילת לחץ דם, ירידה בחמצון הריאות, הלב והמוח.

   

  הטמפרטורה הגבוהה בכלי הרכב והשמש הישירה החודרת דרך השמשה מביאים גם להתפתחות של כוויות על עורו של התינוק כבר תוך כ-30 דקות. בשלב זה, הכרתו של התינוק מעורפלת וקצב לבו מואץ, אולם גופו אינו מצליח לספק את דרישות החמצן.

   

  הכאב העז מהחום ומהכוויות מוסיף למצוקתו של התינוק, שאינה נפתרת. הופעת הכוויות גורמת גם לאובדן נוזלים נוסף, ועמו ירידה נוספת בלחץ הדם, שיבוש במאזן המלחים וסכנת זיהומים.

   

  החום העז פוגם ישירות גם בתפקוד המוח. בתוך 45 דקות עלול להתרחש תהליך של הרחבה ניכרת בכלי הדם במוח עד לקריעתם ולהופעת דימומים קשים. עם השיבוש במלחים יופיעו פרכוסים המצמצמים עוד יותר את הגעת החמצן למוח.

   

  שיבוש מערכות הגוף הקשה מוביל גם לפגיעה באחד האיברים הרגישים ביותר בגופנו - הכליות. החום העז, אובדן המלחים והירידה בנפח הדם מובילים לאי ספיקת הכליות העוברות תהליך של "סגירה". תאי הכליות, מהתאים הרגישים ביותר בגופנו, לא יחזרו לעולם אחורנית ומרגע שנפגעו יעברו תהליך של הרס סופני.

   

  הירידה בנפח הדם, אובדן הנוזלים החום העז והשיבוש בתפקוד החלבונים גורם גם להיווצרות קרישי דם החוסמים עורקים בגוף ואף גוררים תהליך כלל-גופי של קריסת מערכות. השלב שבו יאבד התינוק 15% מנוזלי גופו מסתיים תמיד במוות.

   

  4. קרינה על-סגולית

  השמש מביאה עמה לא רק חום רב אלא גם קרינה מסוכנת לעור ולעיניים. הקרינה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לראייה, החל בכוויות שמש לקרנית וכלה בסרטן העפעפיים ועכירות העדשה (קטרקט, הגורם לכמחצית ממקרי העיוורון בעולם).

   

  קרינת השמש באזורנו מציבה את ישראל במקום השני בעולם בשיעור מקרי סרטן העור (מלנומה ממאירה של העור). מחלה זו היא המשמעותית והקשה ביותר שתוקפת את העור.

   

  בסיכון גבוה נמצאים בעלי עור בהיר, נקודות חן מרובות, ואלה שבמשפחתם נרשמה היסטוריה של המחלה. בשנים האחרונות נרשמה עליה של 20% במספר החולים בסרטן העור בישראל.

   

  בשנת 2005 אובחנו בישראל 1,200 חולים חדשים בסרטן העור וב-2004 נרשמו 1,100 חולים, לעומת דיווחים שנעו בין 900 ל-1,000 חולים בכל אחת מהשנים הקודמות.

   

  הקרינה העל-סגולית של השמש דרושה להפעלת ייצור ויטמין D בגוף. ויטמין זה מסייע לבניית עצמות, מונע מחלות כמו אוסטאופורוזיס (בריחת סידן), רככת (ריטקס) ורככת העצמות (אוסטאומלציה).

   

  עם זאת, אותה קרינה גורמת לשבירת מקטעי החומר התורשתי DNA, ולשיבוש בקרת צמיחת תאי העור. התוצאה: גידול פראי של התאים וצמיחת גידולים סרטניים ממאירים.

   

  5. איך להיזהר מפגעי השמש?

  הדרך הטובה למנוע פגיעה במערכות הגוף היא להקפיד על מספר כללים ידועים שיגנו עליכם מפני הסכנה העיקרית – התייבשות. הקפידו על שתייה מרובה של 8 כוסות נוזלים לפחות. אם אתם מבצעים פעילות גופנית, שתו לפחות 12 כוסות נוזלים ביממה.

   

  הדרך היעילה לדעת את מידת ההתייבשות היא על פי השתן שלכם. אי מתן שתן של מעל 10 שעות ברציפות או שתן כהה מאוד מעיד על תחילת תהליך התייבשות. במקרה כזה יש להקפיד על שתייה מרובה. במקרה שעדיין נמשך מיעוט במתן שתן, יש לפנות לעזרה רפואית.

   

  אל תשכחו תינוקות וילדים ברכב, בכל פעם שאתם יוצאים מרכבכם, ודאו כי כל הילדים איתכם וכי לא נותר איש בתוך הרכב. ובכל מקרה, עדיף תמיד להשאיר חריץ אוורור קטן.

   

  חולים כרוניים, מי שסובל מבעיות נשימה וקשישים צריכים להימנע מפעילות מאומצת ולהשתדל עד כמה שאפשר להישאר בבית מקורר.

   

  לאלה החשופים לשמש, הקפידו על כיסוי ראש כל העת ועל כיסוי חלקי הגוף הרגישים: הגב, החזה, הבטן והכתפיים. אם אתם מתרחצים בים או בבריכה, מרחו מסנן קרינה על האיזורים החשופים.

   

  ובכל מקרה, אל תחשפו עצמכם לשמש בשעות החמות (10:00 עד 17:00). בנוסף הקפידו על משקפי שמש בעלי מסנני קרינת UV.

   

  ד"ר איתי גל הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם
  שרב כבד. איך זה יכול להזיק ?
  צילום: אבי מועלם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים