שתף קטע נבחר

חיפה: מתיחת פנים לשכונת ואדי סאליב

עיריית חיפה הניחה אבן פינה לפרויקט התחדשות עירונית בשכונה הוותיקה, שהוקמה בסוף המאה ה-19 בתקופת השלטון הטורקי, והפכה לשכונת מצוקה בשנות ה-50 של המאה הקודמת. הפרויקט יכלול 3 בניינים עם 198 דירות

מתיחת פנים לשכונת ואדי סאליב הוותיקה בחיפה: עיריית חיפה הניחה היום (א') אבן פינה לפרויקט התחדשות עירונית חדש בשכונה שיכונה "הרובע", במסגרתו יוקמו 3 בנייני מגורים חדשים עם 198 דירות בנות 2-5 חדרים וחניות תת-קרקעיות. מדובר בחלק מתוכנית רחבה יותר של העירייה לשיקום ופיתוח השכונות ומתחמי העיר התחתית.

 

מחיר למשתכן בחיפה: 400 דירות מוזלות

 

באחרונה החלו עבודות הבנייה בפרויקט, המתפרש על פני שטח של כ-5.72 דונם וכולל יותר מ-13 אלף מ"ר של שימושים מעורבים - מגורים, מסחר ומרחב ציבורי בשטח של 700 מ"ר. עוד כולל הפרויקט, שיבוצע על פי תב"ע מאושרת למגורים ולמסחר, פארק בשטח של 12 דונם. 120 דירות מכלל הדירות שייבנו יהיו בנות 2-3 חדרים ויהיו מיועדות להשכרה. החלק המסחרי בפרויקט ימוקם בקומת הקרקע.

עבודות הבנייה בשכונת ואדי סאליב (צילום: דוברות עיריית חיפה) (צילום: דוברות עיריית חיפה)
עבודות הבנייה בשכונת ואדי סאליב(צילום: דוברות עיריית חיפה)

שכונת ואדי סאליב הייתה שכונה ערבית מוסלמית שהוקמה על מדרון ההר הצופה למפרץ חיפה, משני צדיו של ואדי סאליב, בסוף המאה ה-19 בתקופה השלטון הטורקי. בתי האבן הייחודים שבה שימשו דוגמא להתפתחות אדריכלות ערבית אורבנית בעיר. לאחר מלחמת העצמאות, הגיעו לשכונה שננטשה עולים מצפון אפריקה ומרומניה. התנאים הקשים בשכונה, שמצבה הלך והדרדר, הפכו סמל למצוקה שהוביל למרי החברתי שפרץ בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

 

בתחילת שנות ה-60 החל פינוי התושבים לשכונות חדשות יותר, בהם זכו לדיור משופר. עד תחילת שנות ה-70 השכונה ננטשה כמעט לחלוטין, והבתים הנטושים נאטמו ומרביתם נהרס. בשנות ה-90 עברה השכונה שיקום תשתיות על ידי העירייה בשיתוף רשות מקרקעי ישראל, במסגרתו הוטמנו התשתיות מתחת לפני הקרקע, הוכשרו מקומות חניה ושוקמו מהלכי המדרגות הציבוריים העשויים מאבן המאפיינת את הוואדי.

 

לדברי ראש העיר חיפה, יונה יהב, "שכונת ואדי סאליב, שהייתה סמל לימים של מצוקה וקיפוח, תהפוך למרכז עירוני מודרני, אותנטי ושוקק חיים". יהב ציין כי אחת המטרות בפרויקט הייתה לשמור על אופייה הארכיטקטוני הייחודי של השכונה, כך שתשתלב בנוף האורבני של העיר. "זהו צעד נוסף בהתפתחות העיר התחתית. אחרי עשרות שנים של הזנחה ובלאי, העיר מתחדשת".

 

מתכנני הפרויקט, ניר ונילי חן ממשרד חן אדריכלים, ציינו כי "הגישה העיצובית של השכונה מודעת לחשיבותה כבעלת ערך היסטורי, עם ייחוד טופוגרפי ואורבני". שמעון ג'יני, מנכ"ל חברת גולדן ארט הבונה את הפרויקט, הוסיף כי "ההחלטה ליזום פרויקט נדל"ני רחב היקף בשכונת ואדי סאליב נובעת מהאמונה בפוטנציאל הרב של המקום בסמוך למרכזי תעסוקה, מוסדות אקדמיים, מקומות בילוי ומסחר עירוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות עיריית חיפה
עבודות הבנייה בשכונת ואדי סאליב
צילום: דוברות עיריית חיפה
מומלצים