שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חשש מכאוס: מחסור במשגיחים בבגרויות באנגלית ובמתמטיקה

  יומיים לפני הבגרות באנגלית הודיעה החברה ששכר משרד החינוך כי לא הצליחה לגייס משגיחים באזור המרכז ות"א לבחינה וגם ליום בחינת הבגרות במתמטיקה ביום שני הבא. המורים התבקשו לסייע בהשגחה. "בזמנים של הדלפות והעתקות מכניסים את המורים להשגיח? זו בדיחה", זעם מורה

  חשש מכאוס בפתח עונת הבגרויות: חברת מנפאואר, שאותה שכר משרד החינוך כדי לגייס משגיחים לבחינות הבגרות במחוז מרכז ומחוז תל אביב, הודיעה שלא הצליחה לגייס מספיק משגיחים. בעקבות זאת משרד החינוך העביר הודעה למנהלים, שלפיה כל בית ספר צריך לדאוג בעצמו להשגחה באמצעות המורים. המשמעות: המורים הם שייאלצו להשגיח על התלמידים. ההודעה שהתקבלה ממשרד החינוך מתייחסת לבגרויות באנגלית ובמתמטיקה, וייתכן שגם לבגרויות נוספות. הבגרות באנגלית תתקיים מחרתיים בשעות 20:00-17:00 והבגרות במתמטיקה ביום שני הבא.

   

  המכתב ששוגר למנהלי התיכונים - לחצו להגדלה

   


   

  במכתב ששיגר למנהלי בתי הספר העל-יסודים הרלוונטיים, סגן מנהל אגף הבחינות במשרד החינוך דויד גל, נכתב: "עלה מהשטח קושי בהתנהלות החברה מול בתי הספר. לאחר בירור נמצא כי לחברה יש קשיים בגיוס כמות המשגיחים הנדרשת. על מנת שנוכל לאפשר תפעול תקין של הבחינה, נבנה מפתח השגחה מינימלי שיאפשר לנו ולחברת מנפאואר לצמצם את כמות הדרשיה למשגיחים מבלי לפגוע ביכולת של בית הספר לנהל את הבחינה באופן תקין ובאיכות ההשגחה".

   

  מנהל תיכון בתל אביב אמר כי "קיבלנו מכתב ממשרד החינוך שמודיע שיש לחברה בעיה בגיוס. אני הולך לעשות מה שכולם עושים ולגייס את המורים שלי שישגיחו. הם לא יהיו מורים לאנגלית. אנחנו נבהיר למורים בדיוק מה לעשות ולשמור על טוהר הבחינות. יש בעיה עם זה כי השכר הוא נמוך מאוד והמורים נשארים אחרי יום עבודה ומשלמים להם סכומים זעומים, אם בכלל".

  למצולמים אין קשר לידיעה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  למצולמים אין קשר לידיעה(צילום: מוטי קמחי)

  מנהל תיכון נוסף בתל אביב גם כן מחה: "חסרים בוחנים ויש חוסר תיאום גדול בין נבחנים לבוחנים. יש ילדים שזכאים לכתיבה של המבחן על ידי דמות נייטרלית. בעבר מילאו את זה מורי בית הספר, אך בעקבות תקנות חדשות צריכים לעשות את זה גורמים חיצוניים. זה יפגע בתלמידים שיצטרכו לחכות לדמות נייטרלית, שתתפנה לכתוב להם מחדש את הבחינה כי יש מחסור בכוח אדם".

   

  מורה בתיכון אחר באזור המרכז אמר בשיחה עם ynet כי מנהלת בית ספרו ביקשה ממנו ומיתר המורים להגיע לבגרויות הקרובות ולסייע בהשגחה. "מלבד זה שאנחנו לא אמורים בכלל לעבוד בשעות אחר הצהריים זה הזוי שאנחנו המורים נצטרך לשמור על התלמידים שלנו", אמר המורה. "דווקא בימים כאלה שיש בהן הדלפות, העתקות ועבירות של טוהר המידות מכניסים את המורים לשמור על התלמידים שלהם. זאת פשוט בדיחה".

   

  המורה ציין כי במסגרת הסכמי העבודה מורים לא אמורים לעבוד אחר הצהריים, כך שאין להם כל חובה לבוא ולהשגיח: "אם מורה לימד בבוקר והלך הביתה, מה יעשו לו אם לא יגיע להשגיח על המבחן? יגידו לו שהוא לא עבד? אני מצפה מארגוני המורים לצאת מיד נגד המהלך המסוכן הזה. מורים לא אמורים להיות משגיחים".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בחינת הבגרות באנגלית תתקיים באופן תקין וכסדרה. לצערנו, מנפאואר לא עמדה בהתחייבויותיה. נכון לעכשיו, מדובר בחוסרים נקודתיים, באזור המרכז בלבד וכדי למלא את החסר, גייס המשרד מדריכים, אנשי משרד ועובדי הוראה. המשרד יקפיד על טוהר הבחינות ומחויב לאפשר לתלמידי לעבור את הבחינה באופן ראוי והוגן".

   

  ממנפאואר ישראל נמסר: "ביצענו שורת פעולות תפעוליות, שיווקיות ופרסומיות כדי לגייס את המשגיחים החסרים. לצערנו, נתקלנו בלא מעט קשיים הקשורים להתראה הקצרה ולשוק התעסוקה הרווי באזור המרכז. חברת מנפאואר שיבצה אלפי משגיחים עד כה ונותר חוסר של כמה מאות בודדות, שאותו משלימה החברה בתיאום ובסיוע של משרד החינוך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים