שתף קטע נבחר

בית העצמאות בת"א ישופץ - כך הוא ייראה

הוועדה המקומית בת"א אישרה תכנית חדשה לשיפוץ וחידוש בית העצמאות בשדרות רוטשילד 16 - האתר ההיסטורי שבו הוכרזה מדינת ישראל ואשר שימש בעבר כמעונו האישי של ראש עיריית ת"א הראשון, מאיר דיזנגוף

הוועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה היום (ד') תוכנית חדשה לשיפוץ וחידוש בית העצמאות בשדרות רוטשילד 16. מדובר באתר ההיסטורי שבו הוכרזה מדינת ישראל ואשר שימש בעבר כמעונו האישי של ראש עיריית תל-אביב הראשון, מאיר דיזנגוף, ובהמשך משכן למוזיאון תל-אביב ומוזיאון התנ"ך.

 

התוכנית, המקודמת על ידי המדינה בהתאם לחוק בית העצמאות, תאפשר שימור ושיפוץ הבניין הקיים בהתאם לתוכנית השימור העירונית. זאת, תוך הסרת התוספות שנבנו עליו לאורך השנים והתאמתו לתקופת ההכרזה, והפיכתו למוזיאון ומקום משכנה של מגילת העצמאות. בנוסף, כוללת התוכנית מערך תנועה שישרת את תפקוד המקום כמוזיאון ויאפשר נגישות לכל מפלסי המבנה, כולל לבעלי מוגבלויות.

 

כזכור, הבית ברחוב רוטשילד 16, אחד הראשונים בשכונת אחוזת בית ממנה צמחה העיר תל-אביב, היה ביתם הפרטי של מאיר וצינה דיזנגוף. לאחר מות רעייתו החליט דיזנגוף להנציח את זכרה באמצעות הפיכת ביתם למוזיאון לאמנות ולתרבות ובצוואתו ציווה את הבית כמוזיאון לעיר ולתושביה. הבית אף קיבל חשיבות לאומית כאשר בה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, הכריז בו ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, על הקמת מדינת ישראל, בכינוס מועצת המדינה הזמנית.

הדמיית בית העצמאות (באדיבות עיריית תל אביב) (באדיבות עיריית תל אביב)
הדמיית בית העצמאות(באדיבות עיריית תל אביב)

 

 (באדיבות עיריית תל אביב) (באדיבות עיריית תל אביב)
(באדיבות עיריית תל אביב)

בשלהי שנות ה-60 של המאה הקודמת הועבר הבית לבעלות מדינת ישראל והוא הושכר לעמותת בית התנ"ך, אשר שכנה בו עד לפני מספר שנים, למעט האולם בקומת הקרקע שנמסר לניהול מוזיאון ארץ ישראל.

 

מעיריית תל-אביב נמסר כי "מתוך חוב של כבוד לדיזנגוף, שהיה חשוך ילדים, פעלה העירייה בשנים האחרונות לתקן את העוול שנעשה לצוואתו ולהחזיר את הבית, אשר הוחזק במצב מוזנח מאוד, לידי העירייה על מנת לממש את צוואתו לשקם את הבית, כפי שראוי לבניין בעל ערכים היסטוריים חשובים. בין היתר, כללה העירייה את המבנה בתוכנית השימור שלה ואף יזמה תוכנית בניין עיר המשנה את ייעודו מייעוד מסחרי לייעוד ציבורי בתכלית של מוזיאון".

 

 (באדיבות עיריית תל אביב) (באדיבות עיריית תל אביב)
(באדיבות עיריית תל אביב)

יצוין כי ב-2009 נחקק על ידי הכנסת חוק בית העצמאות, המסדיר את מעמדו של הבית כנכס לאומי וקובע כי הממשלה תפעל לשימור הבניין בהיותו בעל חשיבות לאומית והיסטורית בתולדות העם והמדינה. על פי החוק, ישמש הבניין לקיום תצוגה מתמדת לטובת הציבור בנושאי הכרזת המדינה ומגילת העצמאות, תולדות עם ישראל בארץ ישראל ופועלו של דיזנגוף. ב-2011 זכתה העירייה במכרז של גנזך המדינה לניהול והפעלת בית העצמאות, באמצעות מוזיאון ארץ ישראל.

 

ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, ציין כי "אישור וקידום התוכנית לשימור היכל העצמאות ברוטשילד 16 הוא צעד חשוב וכבוד ראוי לדיזנגוף ולביתו ובמקביל הפיכת המקום לאבן שואבת, כיאה למקום היסטורי וחשוב זה. עיריית תל-אביב-יפו הוכיחה בשנים האחרונות את יכולותיה בשיקומם, חידושם ואחזקתם של מבנים היסטוריים בעיר, כדוגמת בית ביאליק, בית העירייה הראשון, התחנה ושרונה". יצוין כי את התוכנית יזם משרד ראש הממשלה באמצעות מוזיאון ארץ ישראל ועל התכנון הופקדו האדריכלים אורי גלזר ונילי גל מסטר. 

 

צפו: מביאליק לבית רה"מ - שווי הבתים ההיסטוריים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות עיריית תל אביב
הדמיית היכל העצמאות בתל-אביב
באדיבות עיריית תל אביב
מומלצים