שתף קטע נבחר

ליברמן: "ניפצתי את תקרת הזכוכית של הציבור הרוסי"

אחרי ההבטחה לתיק הביטחון על חשבון יעלון, קיבל יו"ר ישראל ביתנו גם הבטחה להשלמת הרפורמה הפנסיונית לעולים. בהתבטאות ראשונה אחרי היממה הדרמטית אמר ליברמן ל"וסטי": "אם נצליח להסדיר זאת, זה הישג אדיר". מקורב ליעלון על הדחתו: "זה מגה-פיגוע ביטחוני"

המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לח"כ אביגדור ליברמן על צירוף ישראל ביתנו לממשלה קורם עור וגידים. עיקרי הדברים נסגרו כבר אתמול (יום ד') בשעות הצהריים, בפגישה בארבע עיניים בין נתניהו לליברמן שבה הציע נתניהו את תיק הביטחון היוקרתי ואת תיק הקליטה - שני תיקים שדרש ליברמן. שני הצדדים שואפים לקדם משא ומתן מואץ שעשוי להבשיל לכדי הסכם עד יום שישי בבוקר. "בוקר טוב, אפשר לברך ליום טוב", אמר הבוקר ליברמן בפתח ביתו. 

 

הדרמה הפוליטית - כתבות נוספות:

יעלון ישלם את המחיר: "הדחה מכוערת"

נתניהו מסכן את הביטחון הלאומי/פרשנות

הרצוג תוקף את יחימוביץ': "התחננה לתיק"

 

לאחר ההתקדמות במגעים וערב כניסתו המחודשת לממשלה, סיפר ליברמן לעיתון בשפה הרוסית מבית "ידיעות אחרונות", "וסטי", על משמעות ההישג. "מדובר בהישג כפול לקהילת דוברי הרוסית בישראל", אמר יו"ר ישראל ביתנו בהתבטאות ראשונה אחרי היממה הדרמטית. "הכניסה למשרד הביטחון היא מבחינתי שלב חשוב בניפוץ תקרת הזכוכית שבה אנו, קהילת יוצאי ברית המועצות לשעבר, נתקלים לאורך שנים".

 

ליברמן, הבוקר. בדרך למשרד הביטחון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן, הבוקר. בדרך למשרד הביטחון(צילום: גיל יוחנן)
נתניהו הבטיח לליברמן כי הליכוד יטפל בפנסיות העולים, נושא שנחשב למרכזי מבחינת ישראל ביתנו. ליברמן מבקש להשלים את הרפורמה הפנסיונית שהחל השר זאב אלקין ולדאוג לעולים שלא הספיקו לצבור די ותק על מנת לקבל פנסיה ראויה. ההמלצות הראשונות של הוועדה שאלקין עומד בראשה ושותפים לה הביטוח הלאומי ונציגי האוצר אמורות להתפרסם בקרוב. נתניהו הבטיח לליברמן כי הנושא יסוכם, ולא מעט מהעבודה כבר הושלמה במהלך כהונתו של אלקין במשרד הקליטה.

 

ליברמן התייחס לכך ואמר: "אם נצליח להסדיר את נושאי הפנסיות של העולים - הרי שמדובר בהישג אדיר שהושג בזכות ההתעקשות והדבקות במטרה. אם נצליח לסגור את ההסכם ולהיכנס לממשלה, הרי שההישג הכפול הזה מבטא את ההכרה במעמד העולים ובקהילת דוברי הרוסית בארץ". אמש נפגשו השר יריב לוין וליברמן בלשכתו של לוין בכנסת על מנת לסכם את יתר הפרטים. בתום הישיבה נמסר כי הפגישה התקיימה באווירה טובה ועניינית והדיונים יימשכו בבוקר.

"הישג אדיר". שר הביטחון הבא, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"הישג אדיר". שר הביטחון הבא, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

הבוקר תקף מאיר רמון מקיבוץ גרופית שבערבה, חברו הקרוב של יעלון, את הדחתו מתפקיד שר הביטחון. "זה מגה-פיגוע ביטחוני", אמר רמון לאולפן ynet, וסיפר כי שוחח עם יעלון ביממה האחרונה. "הוא איש ראוי, חף מטעויות. לא שמעתי שמישהו אמר רע על תפקודו כשר הביטחון. למה מגיע לנו את זה?"

 

עוד נושאים על סדר היום במשא ומתן: בקשתה של מפלגת ישראל ביתנו לקדם את חוק 90 אחוזי מימון משכנתה לזוגות צעירים שמקדמת ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו ונתקלה עד כה בקשיים ובהתנגדויות של משרד האוצר - תחילה בהנהגת שר האוצר לפיד בכנסת ה-19 וכעת על-ידי השר כחלון בכנסת ה-20. פקידי האוצר טענו בתוקף שההצעה מסוכנת ועלולה להוביל להתייקרות נוספת. כעת, שר האוצר משה כחלון יצטרך לתת את הסכמתו לשתי הצעות החוק, ששתיהן בעלות משמעויות כלכליות בלתי מבוטלות.

 

הרצוג התרחק, ליברמן התקרב

אתמול בצהריים ערך ליברמן מסיבת עיתונאים, שבה ציין בין היתר כי אם יוצע למפלגתו תיק הביטחון "יש על מה לדבר". ליברמן אמר במסיבת העיתונאים שערך בכנסת כי "שמעתי הרבה פעמים בתקשורת שהועברו אלינו הצעות כאלה ואחרות, אינספור מתווכים ושליחים, ואני קורא בתקשורת שהוצע לנו ביטחון וקליטה ורפורמות פנסיוניות וחוק עונש מוות, למעשה שום דבר לא שמענו באופן רשמי".

 

כשעה לאחר מסיבת העיתונאים הזמין נתניהו את ליברמן לפגישה. בזמן ההתרחשות הדרמטית הודיע יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, כי הוא לא ינהל משא ומתן על כניסה לממשלה במקביל למשא ומתן שמנהלים נתניהו וליברמן. "אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן ולא לפי גחמותיו, אלא לפי האמת שלי", אמר הרצוג באירוע מפלגתי בירושלים. "כפי שבעבר לא הזיזו אותי עם איומים וגידופים, כך גם כעת".

 

בהמשך נפגשו נתניהו וליברמן, ושם הביע יו"ר ישראל ביתנו את הסכמתו להצעת ראש הממשלה להתמנות לתפקיד שר הביטחון. נתניהו גם ערך שיחות עם ראשי המפלגות, בהם השרים משה כחלון, נפתלי בנט והמפלגות החרדיות, ועדכן אותם על ההתפתחויות האחרונות.

 

נתניהו אף עדכן את שר הביטחון יעלון כי הציע את תיק הביטחון לליברמן. ראש הממשלה בוחן אם להעביר את תיק החוץ שבידיו ליעלון. כניסה של ישראל ביתנו לממשלה תוביל להעברת תיק הכלכלה המקוצץ (תעשייה ומסחר) לידיו של השר זאב אלקין. תיק התעסוקה יימסר לידיו של שר הרווחה חיים כץ.

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

לאחר הפגישה בין נתניהו לליברמן נמסר מהליכוד כי "הפגישה הייתה עניינית והתנהלה ברוח טובה, ובסופה הוחלט על הקמת צוותי משא ומתן. ראש הממשלה מעדכן את ראשי הקואליציה בפרטים". השר יריב לוין אמר לאחר הפגישה: "אני מברך על ההתקדמות החיובית במגעים להצטרפות ישראל ביתנו לממשלה. אני משוכנע שנוכל להגיע להבנות ולהסכמות בנושאים החשובים על סדר היום".

 

בבית היהודי מיהרו להגיב: "בוגי הולך וטוב שכך. זו הייתה שנה של נזקים אדירים לצה"ל. שנה של הפקרת חיילים, שנה של תרבות איומה בצבא. בוגי צריך ללכת הביתה והוא הולך". עוד אמרו בבית היהודי כי "כניסת ליברמן תהפוך את הממשלה לממשלה הימנית ביותר בתולדותיה וזה טוב. ממשלת ימין מלאה תוכל גם להשלים את ימיה".

 

חילופי מהלומות במחנה הציוני

אחרי שנוכח לדעת כי לא בשלו התנאים לכניסתו לממשלה התפנה ח"כ הרצוג "לסגור חשבון" עם חברתו למפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ'. במהלך מסיבת עיתונאים שערך בבית מפלגת העבודה בתל אביב אמר הרצוג: "הודעתי באישון לילה לנתניהו על הפסקת המשא ומתן. המשא ומתן הסתיים כיוון שהגענו לדרך ללא מוצא לאחר שורת סיכומים מרחיקי לכת. דרשתי שכל הסיכומים יהיו כתובים, אך ראש הממשלה סירב לכך בעיקר בנוגע לחזון שתי המדינות ודרש שזה יישמר כהתחייבות בעל פה. אני לא מאמין בבעל פה".

 

הרצוג הציג את ההישגים שרשם במו"מ עם נתניהו: "וטו על הבנייה בהתנחלויות, תום החקיקה הגזענית של סימון אוכלוסיות ואנשים, שורת הישגים כלכליים וחברתיים מרחיקי לכת, הובלת ההסדר על מתווה הגז, ניהול מדיניות החוץ של מדינת ישראל, פתיחה מיידית של מו"מ מדיני, כינוס ועידת שלום אזורית, תיק החוץ, תיק הכלכלה ושבעה תיקים שונים, חמישה תפקידי סגן שר, ארבעה תפקידי ראש ועדה כולל ועדת חוץ וביטחון, ותוך שנה העברת תיק הביטחון למחנה הציוני".

 

ואז התפנה הרצוג לתקוף את יחימוביץ': "קודמתי בתפקיד הובילה מסע מופקר ממניעים אישיים וגס רוח, זאת שהתחננה להיות בעבר בממשלת נתניהו. דווקא היא, שהובילה בעבר את מפלגת העבודה לא בהצלחה יתרה, לא למדה את הלקח. היא תהיה חתומה על מינוי ליברמן לשר הביטחון והיא אחראית לתוצאות המינוי. ברית יחימוביץ'-גלאון הרחיקה מהמחנה אנשים בשל תפיסות רדיקליות שאינן מתאימות לתפיסת עולמנו".

 

הרצוג המשיך לתקוף: "אנחנו מפלגת מרכז-שמאל ולא מפגלת שמאל קיצוני, אותם אנשים המטיפים יום ולילה לדבר עם הרשות הפלסטינית ולדבר עם חמאס, פעלו למנוע בדיקת הזדמנות אמיתית ולמנוע שכול וכאב מבלי לדעת כל פרט על המשא ומתן. פעלתי על פי צו מצפוני. במהלך המו"מ כל מה שעמד לנגד עיניי היה טובת המדינה. חובתי הייתה לנהל מו"מ במצפון מלא שימנע את שורת הארונות שיובילו נתניהו, ליברמן ובנט".

 

ברקע היום הדרמטי יצוין כי בשבועות הקרובים צפוי להיכנס לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון אלוף במיל' אודי אדם, שמחליף בתפקיד את אלוף במיל' דן הראל. על מינויו של אדם החליט באחרונה יעלון, ולא מן הנמנע שליברמן ישקול לבטל את המינוי ולהציב בתפקיד מי מטעמו, כפי ששרים חדשים נוהגים לעשות בתחילת כהונתם. הוא אמור ליישם הלכה למעשה את העברת התקציבים ויישום התהליכים למימוש התוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל, שאושרה לאחרונה ומיועדת להתעצמות הצבא בשנים הקרובות לפי תקציב ביטחון שנתי אחיד.


פורסם לראשונה 18/05/2016 23:38

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליברמן חוזרים לשתף פעולה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים