שתף קטע נבחר

ליברמן ונתניהו הסכימו: עונש מוות למחבלים, בתמורה לוויתור על ברית הזוגיות

ייכנס למשרד הביטחון, ייאלץ לוותר על מה שהגדיר סוגיות עקרוניות: כדי לא להתעמת עם ש"ס ויהדות התורה נדרש ליברמן לוותר על קידום נושאי גיוס החרדים, הגיור וברית הזוגיות. בתמורה הוא יקבל עונש מוות למחבלים, ראשות ועדה וסגן יו"ר הכנסת

 

נתניהו וליברמן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו וליברמן(צילום: רויטרס)

 

הדיון בכניסה הצפויה של אביגדור ליברמן לממשלת נתניהו עסק עד כה בעיקר במשרדי הביטחון והקליטה שתקבל סיעת ישראל ביתנו, אלא שבמקביל היא תיאלץ לוותר בלא מעט נושאים שאותם נהגה להגדיר בעבר "עקרוניים" עבורה. בשל מבנה הקואליציה - הכוללת את הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה - הובהר לליברמן כי הוא לא יוכל לאתגר את הממשלה בסוגיות דת ומדינה שיתסיסו את הסיעות החרדיות. בתמורה הסכים נתניהו לקדם את הצעת חוק עונש מוות למחבלים של ליברמן.

 

המהומה הפוליטית - כתבות נוספות:

 

המשמעות היא שגם הפעם יוותר ליברמן למעשה על קידום נושאי גיור וברית הזוגיות. כמו כן, הוא לא יכול לעסוק בגיוס חרדים, בהצעה לביטול אזורי רישום לנישואים (שאמור לאפשר לזוגות לערוך את הרישום בכל מקום שיבחרו על מנת להקל בהליך), או כל סוגיה אחרת שתעורר התנגדות בקרב ש"ס ויהדות התורה.

 

לעומת זאת, הקואליציה תקדם עבורו את חוק הדגל שהוביל - עונש מוות למחבלים - שעלה להצבעה בכנסת הנוכחית ונפל בגלל התנגדות הקואליציה. כמו כן, ישראל ביתנו תקבל ראשות אחת מוועדות הכנסת, ח"כ שיכהן כסגן יו"ר כנסת, נציג בוועדת שרים לחקיקה, הקמת קבינט עלייה ונציג בקבינט הכלכלי-חברתי.

בנט, דרעי וליברמן. לא לאתגר את השותפים הדתיים (צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן) (צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן)
בנט, דרעי וליברמן. לא לאתגר את השותפים הדתיים(צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן)

 

 

בינתיים, המגעים המתקדמים לסגירת הצטרפותה של ישראל ביתנו נמצאים על סף חתימת הסכם קואליציוני. בימים הקרובים ייאלץ בנימין נתניהו לעסוק מחדש באיוש תיקים: העברת משרד הביטחון ומשרד הקליטה לידי ליברמן תחייב את ראש הממשלה למצוא תפקיד חלופי לשרים היוצאים משה יעלון וזאב אלקין.

 

בידי נתניהו נותרו כמה תיקים שעדיין לא אוישו, והוא מחזיק בהם במקביל: משרד החוץ, משרד הכלכלה, משרד התקשורת והמשרד לפיתוח אזורי. אמש נודע כי נתניהו בוחן אפשרות להציע ליעלון את משרד החוץ כפיצוי על העובדה שהוצא ממשרד הביטחון.

 

אחת האפשרויות שיהוו פיצוי לאלקין היא משרד כלכלה עם סמכויות מקוצצות, וזאת בשל העובדה ששר הרווחה חיים כץ דורש להחזיר את משרד הכלכלה למתכונתו המסורתית, ולהעביר את תחום העבודה למשרדו. עם זאת, לא מן הנמנע שנתניהו ימצא לאלקין תיק אחר ולאו דווקא כלכלה.

 

גורמים בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו מתכוון להתפנות לאיוש התיקים בליכוד רק לאחר שיושלם וייסגר סופית ההסכם עם ליברמן.

 

הבוקר התכנסו בכנסת למשך כשעה וחצי צוותי המו"מ של הליכוד וישראל ביתנו לסגור את הסוגיות הנותרות:

  • חוק 90% מימון במשכנתה לזוגות צעירים - הצעה שמקדמת ח"כ אורלי לוי אבקסיס ונתקלה עד כה בקשיים ובהתנגדות של האוצר.
  • מציאת מימון לטובת הסדרת כספי פנסיה של עולים חדשים שלא הספיקו לצבור ותק בארץ.

 

שני הנושאים הללו אמורים להיסגר בתיאום עם שר האוצר משה כחלון, שעודכן בהתפתחויות בשיחת טלפון עם נתניהו, ולא הביע התנגדות לצירופו של ליברמן ולדרישותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו וליברמן
צילום: רויטרס
מומלצים