שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין "ידיעות אחרונות"

יעלון התפטר: "בגלל התנהלות נתניהו וחוסר האמון בו"

שר הביטחון לא חיכה עד לסיום המו"מ בין ראש הממשלה ליו"ר ישראל ביתנו ליברמן, והודיע לנתניהו כי הוא מתפטר מהממשלה ומהכנסת ולוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים. "הודעתי לנתניהו על החלטתי בשל התנהלותו ונוכח חוסר האמון שלי בו". נתניהו הציע ליעלון את משרד החוץ, אך זה סירב

 

משה יעלון. "פסק זמן" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משה יעלון. "פסק זמן"(צילום: רויטרס)

תדהמה במערכת הפוליטית: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פרסם הבוקר (ו') הודעה ובה כתב כי הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרותו מהכנסת ומהממשלה וכן שהוא לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים. יעלון כתב בהודעה כי הודיע לראש הממשלה על החלטתו "בעקבות התנהלותו בהתפתחויות האחרונות ונוכח חוסר האמון בו". בשעה 12:00 צפוי יעלון למסור הצהרה בקריה בתל אביב - ההצהרה תועבר בשידור חי ב-ynet. בשיחת הטלפון, לאחר שיעלון הודיע לנתניהו על התפטרותו, הציע ראש הממשלה את משרד החוץ ליעלון, אך הוא סירב.

 

בעקבות הפרישה: פעיל הימין יהודה גליק ייכנס לכנסת

המערכת הפוליטית סוערת - כל התגובות

 

ההודעה התפרסמה כיומיים לאחר הדרמה הפוליטית שעיקרה הדחתו של יעלון ממשרד הביטחון לטובת יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. יעלון התייעץ עם סביבתו הקרובה לפני שקיבל את ההחלטה. התפטרות יעלון מתפקידו כשר ביטחון ומחברותו בכנסת תיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב לקראת כניסתו של ליברמן לתפקיד שר הביטחון יומיים לאחר מכן, ביום שלישי. ביומיים אלה יועברו סמכויות שר הביטחון ככל הנראה לראש הממשלה. באופן חריג, מסתמן שצה"ל לא יערוך את טקס מסדר חילופי שרי הביטחון בקריה בין יעלון לליברמן, אך מסתמן שייערך ביום ראשון בקריה טקס פרידה צנוע מיעלון במקום מסדר חילופי שרים בשלישי. למרות שיזדקק לכך יותר מכל שר ביטחון אחר, גם קיום חפיפה לליברמן על-ידי יעלון מוטל בספק, וחפיפה אם תיערך תהיה קצרה ומצומצמת.

 

שלשום הודיע נתניהו ליעלון כי הציע את תיק הביטחון לליברמן. אחת האופציות שנתניהו בחן בתחילה, הייתה להציע את תיק החוץ שבידיו ליעלון, אך אתמול הסביר ראש הממשלה כי עדיין לא עשה זאת כיוון שההתחייבויות לישראל ביתנו טרם נחתמו. "אין חדש, אל תתייחס לפרסומים", אמר נתניהו.

 

השבועות האחרונים התאפיינו במערכת יחסים מתוחה בין ראש הממשלה לשר הביטחון בעיקר לאחר נאומו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן ביום השואה. יעלון גיבה את גולן, אך נתניהו מתח עליו ביקורת. המתיחות הגיעה לשיא כשיעלון נשא נאום בפני קצינים בכירים בקריה וקרא להם להמשיך להביע את דעתם. "המשיכו לומר את אשר על לבכם. עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו", אמר יעלון.

 

נתניהו וליברמן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו וליברמן(צילום: רויטרס)

יעלון ולצדו האלוף יאיר גולן, בסיור בפיקוד הצפון ב-2013 (צילום: אלון בסון, משרד הביטחון) (צילום: אלון בסון, משרד הביטחון)
יעלון ולצדו האלוף יאיר גולן, בסיור בפיקוד הצפון ב-2013(צילום: אלון בסון, משרד הביטחון)

בעקבות הנאום זימן נתניהו את יעלון לשיחה ביום שלמחרת. בסיומה פרסמו השניים הודעה משותפת: "השניים ליבנו ביניהם את הדברים. אין ערעור, ולא היה כזה, על כך שהצבא כפוף לדרג המדיני והקצינים חופשיים להביע את דעתם בפורומים הרלוונטיים".

 

ואולם, ההסכם שנרקם בין הליכוד וישראל ביתנו לא זכה לתגובות אוהדות במיוחד בליכוד. כניסתו המסתמנת של אביגדור ליברמן לממשלת נתניהו כשר הביטחון עוררה תגובות סוערות בקבוצות הוואטסאפ של חברי המפלגה, שהתייצבו לצדו של יעלון. 

 

"זה עצוב מאוד", כתב אחד הפעילים. "לא ראוי ולא הוגן לקחת את התיק מיעלון". פעיל אחר כתב: "למה להשפיל את יעלון? שכחתם מה הוא עשה עבורכם?". אחרים היו בוטים הרבה יותר. "נתניהו לא היה צריך לקחת מיעלון את תיק הביטחון עבור ליברמן שהשמיץ את הממשלה", כתב אחד הפעילים. פעילים אחרים הזהירו: "כניסת ליברמן תביא לנפילת הליכוד בבחירות הבאות... הוא מאמין שאפשר לפתור הכול בכוח ורוצה להכניס את ילדינו לעזה. זאת תהיה בכייה לדורות".

 

יעלון זכה לתמיכה גם מצד ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה לאחר שנודע על המשא ומתן בין נתניהו לליברמן: "במהלך שנותו כהונתו בתפקיד שר הביטחון, עמד יעלון לצדם של תושבי עוטף עזה בצורה בלתי מעורערת וגילה הבנה מוחלטת לצרכים הייחודיים, האזרחיים והביטחוניים באזור".

 

עוד לפני נאומו של האלוף גולן, בין יעלון לנתניהו שררה מתיחות ברקע פרשת החייל מחברון שירה במחבל מנוטרל. שר הביטחון גינה באופן עקבי את מעשיו של סמל אלאור אזריה ואת המאבק למענו, בעוד נתניהו ביקש "להתחשב בנסיבות" ואף צלצל למשפחתו של אזריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, AP
יעלון הטיל פצצה
צילום: אמיל סלמן, AP
מומלצים