שתף קטע נבחר

הנשיאה הראשונה בטייוואן הושבעה - והרגיזה את סין

טסאי אינג-ון בת ה-59 הפכה הלילה לאישה הראשונה שמושבעת לנשיאות טייוואן. טסאי הבהירה כי תכבד את הסכמות העבר עם סין, אך לא ציינה את היות מדינתה חלק מהמעצמה הגדולה. אנליסטים מזהירים: יהיו השלכות נגד טייוואן אם תכריז עצמאות

 

היסטוריה בטייוואן : טסאי אינג-ון, בת 59, הושבעה הלילה (ו') לנשיאה והפכה לאישה הראשונה שעומדת בתפקיד הרם של האי העצמאי. עם זאת, הסינים יכולים להיות מודאגים לאחר שבנאום ההשבעה לא התייחסה טסאי למדינתה כחלק בלתי נפרד מסין, כפי שהמעצמה עצמה מגדירה זאת.

 

"אני מכבדת את ההסכמות שהושגו בהסכם ההיסטורי בשנת 1992 עם סין. אני רוצה להמשיך לשתף פעולה ולשמור על יציבות ושלום בין הצדדים", אמרה הנשיאה הנבחרת.

לא מזכירה את מדינתה בנשימה אחת עם סין. טסאי אינג-ון (צילום: AP) (צילום: AP)
לא מזכירה את מדינתה בנשימה אחת עם סין. טסאי אינג-ון(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בחודש ינואר האחרון ניצחה טסאי עם יותר מ-56% מהקולות, בעוד יריבה אריק צ'ו, מועמד מפלגת השלטון הלאומית קואומינטנג (KMT), זכה בכ-31% בלבד, ואילו המועמד השמרני ג'יימס סונג, ממפלגת "קודם העם", זכה בכ-9%. הניצחון שם קץ לשליטה בת שמונה שנים של המפלגה הפרו-סינית.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

סין וטייוואן הופרדו והפכו לישויות נפרדות מאז שהכוחות הלאומנים הפסידו לקומוניסטים במלחמת האזרחים הסינית לפני כמעט 70 שנה. ניצחונה של טסאי למעשה הציג חוסר ודאות חדשה ביחסי סין-טייוואן, שכן סין ממשיכה לראות את האי כחלק מסין הגדולה ולא פעם איימה בשימוש בכוח אם טייוואן תכריז רשמית על עצמאותה.

 

אנליסטים מזהירים כי לסין יש כבר אמצעים מוכנים כדי לפעול נגד טייוואן, אם טסאי האופוזיציונרית תחליט להכריז על עצמאות. לדברי אלכסנדר הונג, מומחה לאסטרטגיה באוניברסיטה במדינה, טסאי לא תעורר בעיות: "היא לא תלך יחפה על גדר תיל ותגרום בעיות", הוא אמר.

 

זאו ווידונג, סגן מנהל המכון ללימודי טייוואן באקדמיה הסינית ללימודי מדעי החברה בבייג'ינג, חושב אחרת: "זה בלתי אפשרי שסין תצליח להסתדר עם מנהיגה שלא מכירה במדיניות הסינית שטייוואן היא חלק ממנה ומעוניינת בפיצול טייוואן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
תעורר סערה עם סין? טסאי אינג-ון
צילום: EPA
מומלצים