שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פצצה או התרסקות: גופות ושרידי המטוס המצרי אותרו בים

  יום לאחר ההתרסקות המסתורית של המטוס שהמריא מפריז לקהיר התגלו במים חלקי גופות, מזוודות ומושבים. מומחים עדיין לא מצליחים להכריע אם מדובר בפעולת טרור או כשל טכני, ומתריעים: "ייתכן שיהיו תשובות רק עוד הרבה זמן". בינתיים מצרים מודה לראשונה שמדובר בהתרסקות, ומשפחות הנעדרים התבשרו: "אין ניצולים"

  גילויים חדשים בהתרסקות המטוס המצרי, אך התעלומה נותרת בעינה: יום לאחר שהתרסק מטוס נוסעים שהמריא מפריז לקהיר הודיעו הרשויות במצרים וביוון כי נמצאו חלקי גופות, כבודה ואף מושבים מהמטוס. שר התעופה המצרי פנה אמש (ו') לקרובי הנספים והבהיר כי "אין ניצולים". בעוד ממצאי חקירה ראשוניים מלמדים כי יש אפשרות שמדובר בפעולת טרור - אף ארגון לא נטל אחריות להתרסקות המסתורית.

   

  החיפושים אחר הגופות

  החיפושים אחר הגופות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מאז אבד שלשום הקשר עם טיסת EgyptAir, ועם האישור כי המטוס התרסק מעל מי הים התיכון, פעלו בקדחתנות צוותי חיפוש מקומיים כדי למצוא ניצולים, חלקי מטוס ואף את הקופסה השחורה שתוכל לשפוך אור על שאירע למטוס. אמש דיווחה רשת CNN כי לפי ממצאי החקירה המצרית עולה כי הופעלו אותות עשן במטוס דקות ספורות לפני ההתרסקות.

   

  אל הצוותים הצטרפו היום סייענים מצרפת, יוון, איטליה, קפריסין ובריטניה, בעיקר באזור רחב דרומית לאי היווני כרתים, שם מאמינים כי המטוס התרסק. שעות לאחר מכן הודיע הצבא המצרי כי מצא שברי מטוס 290 קילומטרים צפונית לעיר החוף המצרית אלכסנדריה, וזמן קצר לאחר מכן הודיעו הרשויות ביוון ובמצרים כי אותרו גם חלקי גופות.

   

  בתוך כך, פנה שר התעופה המצרי שריף פתחי אל משפחות הקורבנות במצרים ואמר כי "לא היו ניצולים באירוע".

   

  הטרגדיה החלה שלשום בבוקר, כשחברת התעופה המצרית EgyptAir הודיעה כי מטוס נוסעים שהמריא מפריז לקהיר נעלם מהמכ"ם, זמן קצר לאחר שנכנס למרחב האווירי של מצרים. על המטוס היו 56 נוסעים ועשרה אנשי צוות, וההערכה המובילה הייתה שהמטוס התרסק בים התיכון. רשות התעופה האזרחית במצרים אישרה לאחר מכן כי המטוס אכן התרסק, וכך עשתה גם חברת "איירבוס" שהביעה את צערה על האסון.

   

  סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה לאחר כמה שעות כי פקחי התעופה ביוון שוחחו עם טייס הטיסה מעל האי קי, וזו הייתה כנראה השיחה האחרונה שקיים המטוס המצרי לפני התרסקותו. "הטייס לא ציין שום בעיות", אמר קוסטאס ליצראקיס, ראש מחלקת התעופה האזרחית, לרויטרס.

  קרובי הנספים מקבלים את הבשורה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קרובי הנספים מקבלים את הבשורה(צילום: רויטרס)
   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אחמד עבדל, בכיר בחברת התעופה המצרית, אמר לרשת CNN כי לא התקבל אות מצוקה מהמטוס. רשות התעופה האזרחית במצרים, לעומת זאת, מסרה כי הצבא המצרי קיבל אות מצוקה מהמטוס בשעה 04:26 (שעון מקומי), כלומר לאחר התרסקותו, אך לאחר מכן חזרה בה. עבדל הוסיף כי הטייס היה מנוסה ובעברו יותר מ-6,000 שעות טיסה, ומעל 2,000 שעות באיירבאס. בנוסף, אמר כי

  המטוס לא נשא מטען מיוחד או מסוכן.

   

  תקלה או פעולת טרור?

  למרות ההתקדמות בחיפושים, מומחים עדיין לא מצליחים להכריע אם מדובר בפעולת טרור מכוונת או שמא כשל טכני, או כל סיבה אחרת. כמה מומחים העריכו כי לא מן הנמנע שאכן מדובר בפעולת טרור – וזאת בהתחשב בתנודות הקיצוניות שעשה המטוס טרם התרסקותו, מזג האוויר הבהיר, ותק הטייסים והעובדה כי המטוס כלל לא שידר אות מצוקה. לכך מתווסף אירוע הפלת המטוס הרוסי בידי ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) בחצי האי סיני לפני כחצי שנה, וכן פעולות הטרור האחרונות בפריז ובבריסל.

   

  אך מומחים אחרים שללו הערכה הזו, בעיקר מפני שאף ארגון טרור לא נטל אחריות למעשה. לשם השוואה, לאחר התרסקות המטוס הרוסי באוקטובר אשתקד, אז נהרגו 224 בני אדם, דאעש פרסם קבלת אחריות בתוך שעות.

   

  חוקר טרור בכיר, שנמצא בקשר עם גורמים בארגון דאעש וקבוצות מיליטנטיות אחרות, מסר ל-AP כי אין ולו רמז דק לאחריות של ארגון טרור כזה או אחר בהתרסקות המטוס. בנוסף, שיראז מאהר, מהמרכז הבינלאומי לחקר הקיצוניות בלונדון, הוסיף כי דאעש פרסם סרטון באורך של 20 דקות על תוכניותיו לכבוש את הודו, שעות ספורות לאחר ההתרסקות. "זה מאוד מוזר אם הם היו מעורבים בהתרסקות ועדיין פרסמו סרטון כזה במקום להתרברב בהצלחתם".

  מול דלפק EgyptAir בשארל דה גול, פריז (צילום: AP) (צילום: AP)
  מול דלפק EgyptAir בשארל דה גול, פריז(צילום: AP)
  בתוך כך, חוקרי תעופה בצרפת החלו לבדוק ולתשאל כל איש צוות שבא במגע עם המטוס או כבודתו. בין היתר נבדקו עשרות עובדי דלפק, עובדי תחזוקה, וגורמים נוספים בשה התעופה "שארל דה גול", ממנו המריא המטוס והנחשב לאחד המאובטחים בעולם. היום אף הודיעו כמה אנשי ביטחון אירופאים כי לאחר שנבדקה רשימת הנוסעים לא אותר בה נוסע הנמצא ברשימת הטרוריסטים הידועים.

   

  לדברי מומחים, תשובות ודאיות לכל השאלות הללו ייענו רק לאחר שיימצאו הריסות המטוס ובעיקר הקופסא השחורה. אולם עד שאלו יהיו בנמצא ייתכן ויעבור זמן רב, שכן באזור בו התרסק המטוס מגיעים המים לעומק של 8,000 עד 10 אלף רגל.

   

  "אלוהים מעניק להם רחמים בגן עדן"

  במהלך היום קיימו משפחות הקורבנות תפילות מיוחדות לעילוי נשמת קרוביהם במסגדים שונים ברחבי מצרים, מולדתם של 30 מנוסעי המטוס. קרובי המשפחה השונים התקבצו וערכו תפילה מיוחדת המיועדת למי שנפטר אך גופתו לא נמצאה, וביכו את אובדנם.

   

  צילום: רויטרס

  צילום: רויטרס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  במסגד אל-טורה שבקהיר ביכו המתפללים את אובדן קרוביהם, משפחה בת ארבע נפשות: הורים, בנם וכלתם. "ביקשתי מאלוהים מחילה. זה מאוד קשה למשפחה", סיפר קרובם, עבד א-רחמן א-נצרי.

  במהלך היום פרסם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי הצהרה שבה הביע את תנחומיו למשפחות הקורבנות. "אלוהים נותן להם רחמים בגן עדן", הוסיף.

   זו הייתה הפעם הראשונה שהנשיא המצרי הודה בכך שהמטוס התרסק.

   

  ההתרסקות מהווה מכה קשה עבור מצרים, שכלכלתה נמצאת בשפל מאז האביב הערבי ב-2011. עם התרסקות המטוס הרוסי בחצי האי סיני, התערערה כלכלתה עוד יותר, שנתמכת ברובה בענף התיירות.


  פורסם לראשונה 20/05/2016 22:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  למשפחות הנעדרים עדיין אין תשובה למה קרה ליקיריהם
  צילום: רויטרס
  מומלצים