שתף קטע נבחר

בגלל ליקויים: קבלן ישלם 400 אלף ש' לדיירים

10 תובעים, 4 דירות, 3 חוות דעת שונות ושופטת אחת שהתעקשה לרדת לפרטים: חברה יזמית תפצה רוכשי דירות בבניין בשדרות ההשכלה בתל אביב

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה כי החברה הקבלנית "רותם שני יזמות והשקעות בע"מ" תשלם כ-400 אלף שקל לדיירי בניין שלה בשדרות ההשכלה בתל אביב, בגין ליקויים רבים שהתגלו בחלק מהדירות וברכוש המשותף (החברה הגישה ערעור למחוזי על פסק הדין).

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

עשרה בעלי דירות בבניין הגישו את התביעה בגין ליקויי בנייה שנתגלו בארבע דירות וכן ברכוש המשותף. הם הצביעו על פגמים בריצוף, ליקויי איטום ואי התאמות, ודרשו כחצי מיליון שקל, כולל פיצויים על עוגמת נפש. לתביעה הם צירפו חוות דעת מומחה שפירט את התיקונים הנדרשים.

 

מנגד טענה החברה כי מאז הוכנה חוות הדעת כבר בוצעו על ידה כמה מהתיקונים. היא הוסיפה שלא התרשלה בעבודתה כלל, ושטענות הדיירים בנוגע לרכוש המשותף מוגזמות ומופרכות. לפיכך היא הגישה חוות דעת מומחה מטעמה.

 

במקביל מינתה השופטת כרמלה האפט מומחה גם מטעם בית המשפט. שבחן כל דירה בנפרד, וקבע שבסך הכול עלות התיקונים עומדת על כ-110 אלף שקל בלבד. אלא שבאופן חריג החליטה השופטת האפט לא לאמץ אוטומטית את דעת המומחה שמינתה.

 

,הגעתי כדי המסקנה כי אתקשה לקבל את חוות דעתו כלשונן", כתבה בפסק הדין. "המומחה לא ידע להשיב על חלק נכבד מהשאלות שנשאל ואף התחמק ממתן מענה לשאלות אחרות; בחר שלא להתייחס לתקנים חדשים אלא הסתמך על ידיעותיו הקודמות ואף ציין כי אין הוא זוכר או מכיר את התקנים החדשים, או שאין צורך להתייחס אליהם".

 

בהתאם לדברים חריפים אלה, היא החליטה להתייחס אל חוות דעת מומחה בית המשפט כאל עוד ראיה במכלול הראיות. וכך, כשלפניה שלוש חוות דעת שונות, השופטת האפט נכנסה לעובי הקורה ובחנה באופן מדוקדק את הליקויים השונים. בחלק מהנקודות היא אימצה את עמדת מומחה בית המשפט, ובמקרים אחרים אימצה דעות אחרות.

 

בסופם של החישובים העריכה השופטת האפט את כלל הנזקים בארבע הדירות יחד בכ-387 אלף שקל וחייבה את היזמית בתשלום סכום זה, בתוספת שכר טרחת עו"ד של 48 אלף שקל. כמו כן חויבה החברה בפיצוי בגין עוגמת נפש – 7,000 שקל לכל דירה.

 

הנתבעת חויבה לתקן את הליקויים ברכוש המשותף, בהם רצפת הקרמיקה, שטח החניון, תאי האשפה, והמעליות - והכל תוך 120 יום.

 

"כלל העבודות יבוצעו בפיקוח המומחה מטעם התובעים, על חשבונה של הנתבעת ועד אשר יקבע כי העבודות הושלמו להנחת דעתו", הבהירה השופטת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומי הרפז
ארכיון. שדרות ההשכלה
צילום: תומי הרפז
מומלצים