שתף קטע נבחר

המבצע בדרך: כולם רוצים לכבוש את בירת דאעש

על פי כמה דיווחים, גורמים ערביים ומערביים נערכים למבצע צבאי גדול בעיר א-רקה, המעוז הגדול של ארגון הטרור בסוריה: "דאעש איים על תושבים שלא לעזוב את העיר". בעיראק פתח הצבא במבצע לסילוק דאעש מהעיר פלוג'ה

אנשי דאעש באזור א-רקה (ארכיון) (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי דאעש באזור א-רקה (ארכיון)(צילום: AP)

 

האם מתקרב המבצע הצבאי הגדול נגד בירת ארגון הטרור הסוני? בימים האחרונים גוברים הדיווחים על היערכות של כמה גורמים - ערביים ומערביים - למבצע צבאי רחב היקף באזור העיר א-רקה שבצפון-מזרח סוריה, שהפכה למעוזו הגדול של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בימים האחרונים דווח למשל שמטוסי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש השליכו מנשרים באזור א-רקה שבהם התבקשו התושבים לעזוב את העיר. הדבר גרם לכוננות ולתכונה רבה בשורות אנשי ארגון הטרור. העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח בשבוע שעבר כי הוכרז מצב חירום בעיר האסטרטגית, ובמקביל פורסמו דיווחים כי "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים", התארגנות כורדית חמושה שפועלת לרוב עם המשטר הסורי ובעלי בריתו, מתכוננים להתחלת מבצע צבאי שיגיע בסופו של דבר לעיר א-רקה. דובר בשם הכוחות הכורדיים סירב לאשר או להכחיש את הדיווחים שהופיעו בתקשורת הרוסית, אך אמר רק כי "יש הכנות למבצע נרחב נגד דאעש וזה יכול להיות בא-רקה או בדיר א-זור או בפרברי חלב".

 

אתמול צוטט גורם צבאי סורי אומר לאתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" כי בקרוב יחלו פעולות צבאיות של צבא סוריה לעבר העיר א-רקה. עם זאת, למרות כל הדיווחים, עד כה לא התקבל אישור רשמי להכנות אלה. לפני כמה ימים התקבל איתות מהצד האמריקני, משליחו של הנשיא ברק אובמה לקואליציה נגד דאעש, לפיו בשבועות ובחודשים הקרובים יחל "מבצע לחץ" נרחב נגד הארגון במעוזו שבא-רקה.

 

הבוקר דיווח הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה ועם משטרו של בשאר אסד, כי ארגון "המדינה האיסלאמית" קרא למי שרוצה לצאת מהעיר א-רקה להגיע לאזורים הסמוכים לעיר הנמצאים בשליטתו. ייתכן כי אותה קריאה היא חלק מכוננות הספיגה של הארגון. אך ראוי לציין כי גם בעבר נשמעו לא אחת איתותים על מבצע צבאי נרחב קרב באותו אזור, מה שטרם התרחש עד לרגע זה. בתקשורת הרוסית דווח כי דאעש דווקא איים על תושבי א-רקה שלא לעזוב את העיר על רקע המתקפה המתוכננת של הכוחות הכורדיים. 

 

גם בעיראק נמשך הניסיון לדחוק את דאעש לפינה. היום הודיע צבא עיראק על פתיחת מבצע לשחרור העיר המערבית פלוג'ה, שנמצאת תחת שליטת ארגון הטרור. במסגרת המבצע שקיבל את השם "המערכה לריסוק הטרור", התבקשו תושבי פלוג'ה לעזוב את העיר ולהתרחק ממרכזי ארגון הטרור. במבצע צפויים להשתתף יחידות צבאיות רבות, בני שבטים שנאמנים למשטר בבגדד וכן המיליציות השיעיות השנויות במחלוקת.

 

דובר דאעש פרסם אתמול קלטת שמע על רקע הדיווחים הרבים על מתקפה מתקרבת בא-רקה. הדובר, אבו מוחמד אל-עדנאני, קרא לתומכי הארגון ולפעיליו בארצות הברית ובאירופה לבצע פיגועים בחודש הרמדאן המתקרב. "רמדאן הוא חודש של הסתערות וג'יהאד. מקומכם הוא לגרש את הצלבנים ולהפחיד אותם עד שכל אחד מהם יפחד מהשכן שלו. אין ביניהם חפים מפשע. אל תבדילו בין גבר לבין אישה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מנשרים של הקואליציה קראו לתושבים לעזוב את העיר? אנשי דאעש בא-רקה
צילום: AP
מומלצים