שתף קטע נבחר

יותר מ-100 הרוגים במתקפה נדירה על מעוזי אסד ורוסיה

מתקפת מחבלים מתאבדים ורקטות על טרטוס וג'בלה שבאזור החוף הסורי, מהמעוזים השקטים ביותר של אסד במלחמת האזרחים. באזור - גם בסיסי צבא רוסיים. דאעש נטל אחריות: "תקפנו ריכוזים של עלווים, בני העדה של אסד"

ערי החוף של אסד תחת מתקפה. מתנגדי הנשיא הסורי פתחו הבוקר (יום ב') במתקפה על מטרות באזור טרטוס ולטקייה, ערי חוף שנמצאות בשליטת משטרו של אסד ושבמהלך מלחמת האזרחים הסורית הותקפו רק לעתים רחוקות עד כה. מדובר גם באזור שבו מחזיקה רוסיה בסיסי צבא. בסוריה מדווחים על יותר מ-100 הרוגים - ועל עשרות פצועים. דאעש נטל אחריות למתקפה, והודיע בהתרברבות כי ביצע אותה נגד ריכוזים של עלווים - בני העדה של אסד.

 

זירת אחד הפיצוצים בג'בלה ()
זירת אחד הפיצוצים בג'בלה

המתקפה החלה בשלושה פיצוצים לפחות בעיר החוף ג'בלה, פרבר של לטקייה. כלי תקשורת שונים מדווחים על מתקפה שכללה ירי רקטות ומחבלים מתאבדים. לפחות 45 בני אדם נהרגו שם. בתמונות ששודרו בתקשורת הממלכתית, זו המשרתת את משטר אסד, נראה הרס רב.

 

כמעט במקביל הרעידו פיצוצים את העיר טרטוס - עיר שלא חשה בשנים האחרונות את המלחמה על בשרה, ושהחיים בה התנהלו לרוב ללא הפרעה. גם שם פוצץ עצמו מחבל מתאבד אחד לפחות, ויותר מ-20 בני אדם נהרגו. עשרות נוספים נפצעו.


בעיר ג'בלה נמצא בסיס מיוחד שהקימה רוסיה לצורך ההתערבות הצבאית שלה במלחמה בסוריה בסוף ספטמבר של השנה שעברה. בטרטוס שוכן בסיס חיל הים הרוסי. בחודשים האחרונים חיילים היושבים במסעדות ובבתי הקפה של ערי החוף הללו הפכו למראה שגרתי, והם חלק טבעי מהנוף. עובדה זו מוסיפה סמליות רבה עוד יותר למתקפה היום בצהריים.

מטוס סוחוי רוסי בלטקייה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטוס סוחוי רוסי בלטקייה(צילום: AFP)

רק אתמול איימו המורדים הסורים המתנגדים לשלטון אסד לסגת מהסכם הפסקת האש עם המשטר באזורים מסוימים, בעקבות מתקפה שביצע המשטר יחד עם בן בריתו

חיזבאללה באזור דמשק. המתקפה ההיא הובילה לכיבוש מחדש של אזור אסטרטגי השוכן דרומית-מזרחית לבירה. המורדים הציבו אולטימטום של 48 שעות, ודרשו מהגורמים הנתונים את חסותם להפסקת האש החלקית בין המורדים לאסד – להתערב ומהר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים