שתף קטע נבחר

בלי סודות: כאן התחיל ספר הזוהר

מה הקשר בין ל"ג בעומר לבין אלפים שנוהרים להילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון, ומה לזה ולאחדות שמדברים עליה בשבוע האחרון? הרב לייטמן מגולל את סיפורו של ספר הזוהר, חושף את הסוד הצפוּן בו ומנפץ מיתוסים שנקשרו בו. "במציאות המטורפת של ימינו, משוגע מי שלא קורא בספר הזוהר"

בשיתוף קבלה לעם

 

פעם אחת בלבד נסעתי עם המורה שלי, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש ) אל ה"אדרא רבא". אני נהגתי ברכב, והוא ישב בשקט לידי. טיפסנו במעלה ההר. שתקנו. הוא היה מכונס בתוך עצמו, ואני הבנתי שאין זה הזמן לשאול שאלות.

 

בחלל המערה החשוכה התעצמה שתיקתו של מורי. הוא רכן לפנים, עצם את עיניו ועמד דקות ארוכות ללא תנועה. אי אפשר היה להתקרב אליו. הנרות ריצדו סביבו. כלפי חוץ נראה כפסל, כלפי פנים הורגש שהוא דָבֵק בעולם נעלה יותר. גם אני הייתי בסערת רגשות, בין כבוד ליראה ואיבוד תחושת הזמן. כאילו דילגתי אלפיים שנים לאחור, אל המעמד שבו ישבו בעלי הזוהר וכתבו את הספר המפורסם במערה.

 

 

ספר הספרים של חכמת הקבלה

ה"אדרא רבא" (הגורן הגדול) היא מערה קטנה החבויה בנוף ההררי שבין מירון לצפת, ומשקיפה על העיר ממרום. אל מערה זו אסף רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) את תלמידיו ובה חיבר את ספר הזוהר. מאז כתיבתו נקשרו בספר העתיק אלפי שמועות, והקסם והמסתורין שאופפים אותו עצומים. רבים האנשים שקוראים בו, ורבים אחרים חוששים מפניו.

 

ספר הזוהר הוא פירוש לחמשת חומשי התורה ולספרי הנביאים. רשב"י חי במאה השנייה לספירה, והיה המקובל הראשון שתיאר כיצד בחיבור ובערבות ההדדית בין בני האדם, אפשר למשוך את כוח הטוב מהטבע האינסופי. הוא הגיש את החכמה לתלמידו, רבי אבא, שהצפין בין המילים את המשמעות האמיתית של הגילויים הרוחניים ששמע מפי מורו.

 

לרשב"י ניתנה הרשות לגלות את רזי התורה, אך משום שהאנושות טרם היתה מוכנה להשתמש בכתוב, נגנז הספר מיד עם תום כתיבתו. כעבור חמש מאות שנה התגלו כתבי הזוהר באזור צפת על ידי ערבים תושבי האזור. אחד מחכמי צפת שקנה דגים בשוק, נדהם לגלות את ערכו הנדיר של נייר העטיפה בו הוגש לו הדג שקנה. הוא רכש מן הערבים את כל המסמכים שהיו עדיין זמינים, וליקט אותם לספר.

 

מאות שנים אחר כך, בספרד של המאה ה-13, יצא ספר הזוהר שוב לאור על ידי המקובל רבי משה דה לאון, אלא שהפעם היה מצומצם פי עשרים מגודלו המקורי. אלמנתו הענייה של רבי דה לאון נאלצה למכור את כתבי היד של בעלה, וכך מתגלה לראשונה הספר המסתורי לעולם, ומתחיל להיות מופץ ברבים.

 

מאות שנים אחרי רבי דה לאון הספר נגנז שוב, עד לזמנו של האר"י הקדוש באמצע המאה ה-16, והוא הראשון שהעניק פירוש בשפת הקבלה לטקסט הסודי. מאז ועד היום ספר הזוהר גלוי לקהל הרחב, אלא שהוא נעשה נגיש רק עם כתיבת פירוש "הסולם" בידי הרב יהודה אשלג, אביו של מורי. "בעל הסולם" – הכינוי דבק בו על שום פירוש "הסולם" שחיבר לספר הזוהר – הבין את החשיבות העצומה הטמונה בספר, ולפני 63 שנה, כתב פירוש ותרגום שבעזרתו יכול כל אדם להבין את הכתוב בספר. בשנת 2010פירושו הפך נגיש עוד יותר עם ההוצאה לאור של "זוהר לעם" – גרסה המאפשרת לכל איש בדורנו לקרוא ולהתחבר ביתר קלות לכוח הטמון בספר הזוהר בפרט, ולהיוודע אל לימוד חכמת הקבלה בכלל.

 

סודות ספר הזוהר

מעולם לא נכתב ספר שישווה לספר הזוהר בכוח הרוחני שטמון בו. כדי לכתוב את הספר המפורסם, רשב"י אוסף סביבו תשעה תלמידים. למה? כי רק מתוך החיבור ביניהם כעשיריה, הם יוצרים דגם רוחני, "עשר ספירות", שדרכו יכול רבי שמעון ל"הוריד" את אור הזוהר שמאיר לעולם.

 

"הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד. אלו הם החברים, בשעה שיושבים יחד, ואינם נפרדים זה מזה. מתחילה הם נראים כאנשים עושי מלחמה, שרוצים להרוג זה את זה. ולאחר כך, חוזרים להיות באהבת אחווה" (זוהר לעם, אחרי מות).

 

הניסיונות והמאמצים של החברים להתקשר באהבה זה אל זה, מעל לאש השנאה והמחיצות שמבדילות ביניהם, הם שאורגים את רשת הקשר אשר דרכה זורם האור העליון. הספר מתאר בלשון אלגורית את מאות אלפי צורות הקשרים ויחסי האהבה שנרקמים בין חברי הקבוצה, בדרכם להתחבר כאיש אחד בלב אחד.

 

כמו אוויר לנשימה

בזמן כתיבת הספר היה ברור למחבריו שהוא אינו מיועד לתקופתם, כי אם לתקופה עתידית עגומה שהאנושות תגיע אליה - נקודת אל-חזור שבה הפירוד והשנאה יהיו עזים ויגרמו לייסורים ולאכזבות עד כדי מלחמת עולם שלישית. אנחנו מתקרבים כעת במהירות שיא אל הצומת שבו מצד אחד אנו מעוניינים לשמר את הייחודיות, ומצד שני מבקשים ליצור אחידות. המפתח לשילוב בין השניים טמון בספר הזוהר.

 

בעת הקריאה המשותפת בספר, ולו מתוך רצון עז להרגיש את משמעות התכנים גם מבלי להבינם, אנחנו נעשים דומים לדגם הרוחני של רשב"י וחבורתו. בהדרגה אנחנו מושכים את הכוח החיובי שטמון במעמקי הטבע שלנו. כוח החיבור והאהבה מסייע לנו להתעלות מעל כל הצרות והבעיות, כי הטוב נבנה על פני הרע, כמו שכתוב "על כל פשעים תכסה אהבה".

 

ל"ג בעומר - "חג האור", אותו נחגוג מחר, מסמל את הופעת הזוהר בעולם, ואת הידיעה הברורה שיש בידנו שיטה לחיים שלווים, שמחים וטובים ביותר. היום, כשהסולם כבר ניתן לנו, לא נותר לנו אלא לעלות בו יחד אל האור.

 

חג שמח!

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם " העולמי. מדי יום מעניק הרב ד"ר לייטמן שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם", התקשרו לטלפון 1-700-509-209. 

 

מראי מקום:

 

"וכשיהיה קרוב לימות המשיח, אפילו תינוקות שבעולם, עתידים למצוא סודות החכמה" (ספר הזוהר, פרשת וירא). כי עד עתה, היו דברי חכמת הזוהר נעלמים, ובדור אחרון תתגלה ותתפרסם החכמה הזאת, ויבינו וישכילו ברזי התורה, שלא השיגו הקודמים אלינו" (האר"י, "עץ חיים").

 

"כעת הזמן המחייב להרבות קניין בספר הזוהר, הפורץ נתיבות חדשות, מֵשִׂים במדבר דרך, מסילה בערבה, הוא וכל תבואתו, מוכן הוא לפתוח פתחי גאולה" (הראי"ה קוק, אורות, נ"ז).

 

בזמננו כל אחד מסוגל ומחויב לגלות את סודות ספר הזוהר ולשנות את גורלו לטובה, כפי שכתבו גדולי המקובלים.

 

לקטעים נבחרים מתוך ספר הזוהר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
כאן הכול התחיל
צילום מסך
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים