שתף קטע נבחר

מימן טיסות לילדי נתניהו: "לא היה לו כרטיס אשראי"

בדו"ח מבקר המדינה בפרשת "ביביטורס", שהעלה "חשש לפלילים" בטיסות ראש הממשלה ומשפחתו, צוין כי ראש לשכת נתניהו במשרד האוצר מימן ב-2005 טיסות לבניו בסכום של 2,800 דולר. המממן, יחיאל לייטר, הודף בראיון ל-ynet את הטענות כלפיו וכלפי נתניהו: "הוא שילם לי חזרה, זה שטויות במיץ עגבניות"

יחיאל לייטר, שכיהן ב-2005 כראש לשכתו של שר האוצר דאז בנימין נתניהו, הוזכר בדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם אחר הצהריים (יום ג') כמי ששילם מכרטיס האשראי שלו 2,800 דולר כדי לממן את טיסות בניו של ראש הממשלה לאנגליה. בראיון ל-ynet הדף את הטענות: "אני לא יודע מה נכון היום, אבל אז בתקופה ההיא באמת לא היה לו כרטיס אשראי, יש גם סופרים שעדיין משתמשים במכונת כתיבה ולא מוכנים לעבור ללפטופ, נתניהו לא מבין בכרטיסי אשראי ואי אפשר להאשים אותו בכך".

 

עוד אמר בעקבות פרסום הדו"ח: "אני ישן כל כך טוב ויפה, אני בדרום אמריקה, מה אתם רוצים מכרטיס אשראי מלפני 10 שנים?".

 

דו"ח המבקר: "חשש לפלילים" בטיסות נתניהו

 

בדו"ח של המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, צוין כי נסיעותיו של ראש הממשלה נתניהו ובני משפחתו במימון גורמים חיצוניים בשנים 2005-2003 חרגו מהכללים בנושא ואף עלולות ליצור מראית עין של קבלת טובת הנאה. לייטר מסר בתחילה בתגובה לדו"ח המבקר כי הוא אינו זוכר את המקרה ואת התשלום, וכי "הדבר מאוד מפתיע אותו בגלל גודל הסכום".

 

בהמשך שינה לייטר את גרסתו, ובתגובתו לטיוטת הדו"ח הסביר כי השתמש בכרטיס האשראי שלו לתשלום הוצאות נלוות לנסיעות נתניהו או בני משפחתו לחו"ל, והתשלום הוחזר לו על ידי נתניהו. מאוחר יותר בפגישת שימוע עם המבקר ואנשיו בינואר השנה, ציין נתניהו כי בכל מקרה שבו שילם לייטר, הושב לו התשלום במזומן. המבקר הוסיף בדו"ח הערה בעניין לגבי עובד מדינה הכפוף לשר שמשלם על הוצאותיו והוצאות ובני משפחתו, "אף שאין מדובר במקרה חירום. זאת, גם אם מדובר במימון ביניים".

"אני נקי כפיים". לייטר (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
"אני נקי כפיים". לייטר(צילום: תומריקו)

"חשש לפלילים". המבקר שפירא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"חשש לפלילים". המבקר שפירא(צילום: גיל יוחנן)

על השאלה האם ראש הממשלה ניצל אותו בתקופת כהונתו בתפקיד שר האוצר השיב לייטר כי "הוא מעולם לא ניצל אותי. אף אחד לא מנצל אותי. אני מברך על התקופה שעבדתי איתו, מאוד נהניתי, למדתי המון, תרמתי את מה שתרמתי והלכתי הביתה. יש אינטנסיביות מאוד קיצונית לפני נסיעות, הילדים כן נוסעים, לא נוסעים. יאיר ואבנר היו אז בני 13-12, אני ודאי זוכר שהוא שילם כי מי שלא שילם לי חזרה - אז יש לי טינה בלב. אני לא זוכר בדיוק כמה הוא שילם ומתי הוא שילם, אבל ודאי הוא שילם".

 

לייטר אמר עוד בהקשר זה כי "ברגע האחרון היה מצב שמצרפים את הילדים כי אין מקום להשאיר אותם. אז אמרתי 'טוב, קודם כל צריך לשריין את כרטיס הטיסה, אז אני זורק את המספר שלי ואחר כך הוא משלם לי'.

 מה הביג דיל פה? באמת? עשו מזה כזה עניין. הפכתי לשגריר באו"ם בגלל ששילמתי לו על הילדים? לא. גם את התמיכה שלו בפריימריז בקושי קיבלתי, אז מה רוצים מהחיים שלי? אני נקי כפיים ולא עוסק בשטויות".

 

ראש הלשכה לשעבר של נתניהו במשרד האוצר ציין כי הוא משוכנע שנתניהו נרדף. לדבריו, "את כל הסיפור הזה מנסים לתוך העניין הזה של כפל תשלומים, אפילו לא שאלו אותי על זה, מנסים לגרור את העניין לשם. רוצים להגיד שאנשים פרטיים שילמו. גם אתה מחפש אותו, הוא ראש ממשלה. זה לחמך וזאת זכותך וחובתך, אבל לגופו של עניין: אלה שטויות במיץ עגבניות".

 

דו"ח המבקר שנחשף היום עוסק בין היתר בפרשה שזכתה לכינוי "ביביטורס". חומרים נוספים הקשורים לנסיעות נתניהו ומעלים חשש לפלילים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, שרק הוא מוסמך להחליט על חקירה פלילית, ולפיכך לא נכללים בדו"ח. הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי המבקר כבר פנה ליועץ הקודם לפני חצי שנה, וכעת הוא מאשים כי החשדות טויחו ורומז ל"גרירת רגליים". בהודעה לתקשורת קובע המבקר כי הסוגיות "מעלות חשש לפלילים".

 

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "אחרי שנים של כותרות מפוצצות ופרסומים בהיקף אדיר מתברר שההר הוליד עכבר. בנסיעותיו של מר נתניהו לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את החומר שהעביר אליו המבקר ב-2013 וקבע שאין שום סיבה לפתוח בחקירה. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב-2015".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : אבי אוחיון לע"מ
מי מימן את הטיסות?
צילום : אבי אוחיון לע"מ
צילום: תומריקו
לייטר
צילום: תומריקו
מומלצים