שתף קטע נבחר

הקימו רעש: עימות בסוגיית המסגדים בלוד

"אתה ראש בדואי", "המואזין בבוקר מפריע". ברקע הדו-קיום השברירי בלוד התעמתו חברי מועצה יהודים וערבים בנושא הרעש מהמסגדים. האזינו לוויכוח

 

 

 

דיון שהיה אמור לעסוק בענייני כספים הידרדר עד מהרה לוויכוח קולני על רקע המרקם העדין של יחסי היהודים והערבים בעיר לוד . ישיבת מועצת העיר, שהתקיימה ביום שני השבוע, הייתה מלווה בעימות צעקני בנושא הרעש שבוקע מהמסגדים. במהלך ההתנצחות הרועמת הטיח חבר מועצה יהודי בחבר מועצה ערבי: "אתה הולך כמו ראש בדואי".

 

לאחר אישור כמה עניינים תקציביים חרג הדיון מסדר היום, ועבר לעסוק בהפרות הסדר הציבורי המיוחסות לאוכלוסייה הערבית בלוד. ראש העיר יאיר רביבו אמר כי "מואזין אף אחד לא רוצה לבטל, אבל זה מפריע בבוקר ותכבדו. שעתיים דרשה ביום שישי לא כתוב בשום מקום. אני מכיר טוב את המסורת של האיסלאם, לא כתוב בשום מקום שהדרשה צריכה להיות במשך שעתיים". סגן ראש העיר יוסי הרוש ציין מיד בתום דבריו של רביבו כי "על כל ערבי שלא מצביע לך, 100 יהודים יצביעו לך".

 

חבר המועצה אקראם סאקאללה השיב לראש העיר: "אל תבלבל את המוח, אני דיברתי עם השייחים, אני אישית בעד שהדרשה לא צריכה להיות בכבישים אלא רק בתוך המסגדים, אבל חמש פעמים שהמואזין מדבר לפנות בוקר ובצהריים ובערב, זה קודש קודשים".

מסגד בלוד. "לא כתוב שהדרשה צריכה להיות שעתיים" (צילום:  אבי מועלם) (צילום:  אבי מועלם)
מסגד בלוד. "לא כתוב שהדרשה צריכה להיות שעתיים"(צילום: אבי מועלם)

בשלב זה אמר ראש העיר רביבו שצריך לפעול "לפי החוק", ואז התפתחה מהומה. חבר המועצה עבד אזברגה אמר כי "איכות החיים לא קשורה במסגדים אלה בדברים אחרים", וחבר המועצה עידן דוד השיב לו: "עבד, זה חוק". אזברגה זעם ואמר: "אתה תפסיק עם החוק שלך, אין לך חוק, כאן לוד עיר מעורבת". חבר המועצה עמיחי לנגפלד אמר: "אתה לא קובע מה זה לוד", ואזברגה השיב: "אני כן קובע מה זה לוד, תפסיק לבלבל את המוח. צריכים לכבד".

 

המשנה לראש העיר, אלווירה קוליחמן, פנתה לאזברגה: "לכבד? למה לכבד?", ואזברגה לא נותר חייב: "תפסיקי". לנגפלד אמר: "אתה לא תקבע בכלום", ואזברגה השיב לכל תוקפיו: "אתם לא מדברים לעניין". חבר המועצה סאקאללה מחה על הביקורת ואמר כי "בירושלים יש פעמונים של הכנסיות, למה לא עוצרים אותם?", ואז התערב בדיון סגן ראש העיר הרוש: "בירושלים לא מדברים ברמקולים".

 

חבר המועצה אזברגה ביקש "לא לדבר על מואזין", ואז התעמת עמו שוב חבר המועצה דוד שאמר: "הקריאה של הבוקר מפריעה". אזברגה המשיך בשלו: "על זה לא מדברים, זאת פוליטיקה, תפסיקו לבלבל את המוח".

"חותם על צו הריסה לארבעה רמקולים". ראש העיר רביבו (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"חותם על צו הריסה לארבעה רמקולים". ראש העיר רביבו(צילום: אבי מועלם)

חבר המועצה אריה לוי הצטרף לעימות: "איזה בלבול מוח עבד? גם אני יודע לצעוק". אזברגה השיב: "יש כאן 30 אלף ערבים, אתה לא תקבע להם". לוי: "יש שיטה לדבר, אתה לא יודע לדבר?". אזברגה: "אני אדבר יותר טוב ממך". לוי: "אל תגיד לי שכן יהיה ולא יהיה". אזברגה: "כן יהיה, אתה לא תקבע לי, מי אתה בכלל? אתה עושה פוליטיקה על חשבון הערבים". לוי: "אתה הולך כמו ראש בדואי, למה אני צריך לשמוע את הדרשה שלך".

 

ראש העיר רביבו נטל שוב את זכות הדיבור ואמר לנוכחים בדיון: "מחר בבוקר

אני חותם על צו הריסה לארבעה רמקולים במסגדים". חבר המועצה אזברגה נותר בשלו וציין כי ערביי לוד לא יוותרו: "עניין המואזין לא יהיה נושא לדיון בכלל מבחינתנו. מדובר באחד הסממנים של חופש הפולחן המעוגן גם בחוק, ולא יהיה נושא לדיון".

 

בעיריית לוד ציינו כי ראש העיר יאיר רביבו "גיבש תוכנית פעולה בשיתוף המשטרה לשיפור איכות החיים ושמירת השקט והסדר הציבורי, מאבק נחוש בתופעת הירי ופעילות נחושה למיגור הנשק הבלתי-חוקי, צילומי אוויר במסגרת אכיפת חוקי התכנון והבנייה והריסה כל מבנה בלתי-חוקי חדש".

 

עוד אמרו בעיריית לוד כי "העירייה פרסמה לציבור הערבי על איסור הקמת רעש לרבות חתונות במרחב הציבורי תחת כיפת השמיים וכי העירייה רכשה ציוד למדידת עוצמת הרעש ובכוונתה יחד עם משטרת לוד לפעול למיגור התופעה ואכיפתה, בהתאם לחוק ולתקנות. הפרת התקנות והחוק מהווה עבירה פלילית. עונשים כבדים וקנסות יוטלו נגד העוברים על החוק, לרבות החרמת מערכת ההגברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אבי מועלם
מסגד בלוד
צילום: אבי מועלם
מומלצים