שתף קטע נבחר

עולה להר ונופלת. הדרך הסיזיפית של קלינטון

משבר אמינות, הזיהוי עם הממסד ופרשת המיילים שרודפת אחריה: כשנכנסה למרוץ לבית הלבן היא סומנה כמועמדת הבטוחה להיבחר לנשיאה הראשונה בתולדות ארה"ב, אבל משהו בדרך השתבש למזכירת המדינה לשעבר

 

 

דבר לא הולך בקלות לגברת הראשונה לשעבר: בשלב הזה של המרוץ הייתה אמורה הילרי קלינטון להיות המובילה, הבלתי מנוצחת, זאת שמושיטה את ידיה באלגנטיות לקטוף את הפרי שהבשיל עבורה. נתוני הפתיחה של הקמפיין שלה העמידו אותה על כן שיגור איתן ביותר לעבר הבית הלבן. מזכירת המדינה לשעבר היא בעלת הניסיון הגדול ביותר מכל המועמדים שהתמודדו בחודשים האחרונים לנשיאות ארצות הברית, הידענית, הנחושה, זאת שיודעת להרים את הטלפון בשתיים לפנות בוקר כשמעבר לקו מבשרים לה על קטסטרופה כלשהי על פני הגלובוס, והיא נדרשת לקבל החלטה או לנקוט פעולה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

למרוץ לבית הלבן הביאה עמה קלינטון גם את משק כנפי ההיסטוריה. היא נתנה לתומכיה להרגיש כי הם שותפים לאירוע דרמטי - היא תיתן להם לומר בקול רם שהם היו שם ושלשלו את הפתק הנכון כדי לבחור אישה ראשונה לתפקיד נשיאת ארה"ב.

 

ידעה להתרומם בעבר ממשברים אישיים ותקלות בקריירה הארוכה שלה. קלינטון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ידעה להתרומם בעבר ממשברים אישיים ותקלות בקריירה הארוכה שלה. קלינטון(צילום: MCT)
 

האישה שידעה כל חייה להתרומם כעוף החול אחרי משברים אישיים ותקלות בקריירה ארוכת השנים שלה, מצטיירת עתה מול פני האומה האמריקנית יותר ויותר כמו סיזיפוס: היא ממשיכה בשקדנות, ללא לאות, לגלגל את האבן למעלה ההר, וכשהיא כבר כמעט מגיעה לפסגה - מתגלגלת האבן לאחור והיא נאלצת להתחיל כמעט מההתחלה.

 

בימים אלה עובר הקמפיין של קלינטון טלטלה עזה. היא לא רק אמורה להתמודד עם פרשת האימיילים שמעיבה על אמינותה ועל כושר השיפוט שלה, היא גם צריכה לנבור לעומק ההחלטות הפוליטיות שקיבלה בחודשים האחרונים כדי להבין איך הפכה מהפוליטיקאית הכי פופולרית בארה"ב בעת כהונתה כמזכירת המדינה, למתמודדת ש-64 אחוזים מהנשאלים בסקרים טוענים כי היא לא אמינה ושאי-אפשר לבטוח בה ולסמוך עליה. נתונים אלה מדירים שינה מעיני היועצים והאסטרטגים של קלינטון עוד יותר מאשר הסקרים האחרונים, המראים כי טראמפ גובר עליה ברמה הארצית. לכך יש הסבר וזה עדיין נתון לשינוי: טראמפ הוא כבר המועמד הוודאי של מפלגתו, היא עדיין לא.

 

תמיד התאמצה יותר מכולם - אך קיבלה תמורה

השאלה המטרידה את מעצבי הקמפיין של קלינטון היא מדוע היא הפכה להיות בלתי אהודה כל כך. בסקר האחרון שפרסמו רשת ABC ו"ניו יורק טיימס", 57 אחוזים אמרו כי הם לא מחבבים אותה. מספרים זהים קיבל גם טראמפ, ולראשונה בתולדות המרוצים לנשיאות בארה"ב, שני המובילים במרוץ, משתי המפלגות, הם המועמדים השנואים ביותר.

 

הטינה לטראמפ יכולה להיות מובנת. הוא מתנהל בבריונות, מעליב, רומס, פוגע. הוא לא הולם את תדמית הנשיא כפי שרבים מהאמריקנים היו רוצים לראות. מבחינתם הוא פרא אדם, שדרס אנשים בדרך לעושרו ולמעמדו כמגה סלב, ואלה שלא יכולים לשאת את נוכחותו במרוץ מדברים עליו במונחים השאולים ממחוזות רפואת הנפש.

 

 

קלינטון תמיד הייתה צריכה להתאמץ יותר: כשיצאה להגן על בעלה לאחר שזה בגד בה, כשניסתה לעצב לעצמה תפקידים במסגרת היותה הגברת הראשונה, כשהתמודדה על מקום בסנאט מטעם מדינת ניו יורק והתבקשה להסביר למה הניו יורקים צריכים להאמין לה שהרי היא לא "ניו יורקית אמיתית".

 

קלינטון תמיד התאמצה יותר, וגם קיבלה תמורה. היא אמנם הפסידה בפריימריז הדמוקרטיים לברק אובמה ב-2008, אף שניהלה קמפיין שהיה בו מסר חזק של ניסיון לשבור את תקרת הזכוכית הרובצת כבלם ענק מעל ראשי הנשים. אולם כשאובמה התיישב בבית הלבן, הוא מינה את קלינטון למזכירת המדינה שלו, דבר שהיא עצמה אפילו התקשתה להאמין וטענה כי ההצעה מצדו של הנשיא החדש הפתיעה אותה. כשהייתה מזכירת המדינה, הפופולריות של קלינטון הייתה כל כך גבוהה - 66 אחוזים תמכו בה מרבית הזמן - עד שבמפלגה הדמוקרטית טענו כי היה זה משגה לבחור באובמה ולא בה שכן בתחילת כהונתו הפופולריות שלו צנחה.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
בנקודת הזמן הזו, חודשיים לפני הוועידה הדמוקרטית שבה היא אמורה להיות מוכתרת כמועמדת הרשמית לנשיאות, אפילו אנשים קרובים לקלינטון בתוך הקמפיין טוענים כי משהו רע קרה לה, ושייתכן שהניצחון, שהיה במרחק נגיעה, כבר הולך ומתרחק. "היא הפכה להיות מועמדת חלשה, והיא נמצאת בזמן רע מאוד מבחינת המסר שלה", אמר לא מזמן ל-ynet אחד האנשים שעובדים עבור המועמדת הדמוקרטית.

 

חקירה באזהרה ב-FBI תטלטל את קמפיין קלינטון

החולשה של קלינטון נובעת עתה משילוב קטלני של כמה גורמים. פרשת האימיילים עדיין לא נמצאת מאחוריה. רק אתמול (יום ד') התפרסם דו"ח פנימי של מחלקת המדינה שגילה "כשלים חמורים" באופן שבו טיפלה קלינטון במיילים שלה כשהייתה מזכירת המדינה. את הדו"ח הזה היא הייתה יכולה איכשהו לעבור עם זעזוע קל בלבד, אלא שהבולשת הפדרלית (FBI) עדיין לא סיימה את חקירתה באותו נושא בדיוק. ראשי ה-FBI מציינים כי הם לא עובדים לפי לוח הזמנים של הבחירות לנשיאות וכלל לא ברור מתי יפרסמו את הדו"ח שלהם. אולם כאשר קלינטון תזומן לחקירה תחת אזהרה, האירוע עצמו יכול לטלטל עוד יותר את הקמפיין שלה.

 

ולמה טוענים מקורביה של קלינטון כי הזמן איננו טוב מבחינתה? ארה"ב רועשת, כועסת, גועשת, רוויית שנאה ורוצה לבעוט במטרה אחת בלבד - בממסד. עבור אלה שמרגישים כי השיטה דפקה אותם והם נותרו מאחור, קלינטון היא כמו בד אדום מול העיניים שכן היא נחשבת לעמודי התווך של השיטה. יותר מדי שנים היא מככבת על הבמה הציבורית כשליחה של השיטה. כשהם מדברים על פוליטיקה רקובה, הם רואים לנגד עיניהם לא רק את הנשיא לשעבר ביל קלינטון אלא גם את זו שהייתה לצדו.

 

אבל לא רק פרשת האימיילים עומדת לקלינטון לרועץ. בעידן שבו אמריקה מחפשת תשובות סוערות לבעיות לוחצות קלינטון לא מצליחה לשכנע כי יש לה את הלהט בבטן כדי להביא למהפכה. היא יסודית בנאומיה, מציעה פתרונות שנשמעים הגיוניים, אולם היא לא מצליחה להלהיב. היא לא מצליחה לחשמל את הקהל שרוצה לקבל מהמועמד שלו סיבה לחייך, להאמין שיש תקווה, שעדיין יכול להתחולל שינוי. יותר מכך, קלינטון מתקשה להעביר את התשובה המוחצת לשאלה שכל בוחר שואל את עצמו: מדוע המעומד הספציפי הזה חושב שהוא יכול להיות נשיא?

 

סוחף המונים אחריו אף שמכנה את עצמו "סוציאליסט". סנדרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוחף המונים אחריו אף שמכנה את עצמו "סוציאליסט". סנדרס(צילום: AFP)

טראמפ אומר כי יחזיר את אמריקה לגדולתה, המועמד הדמוקרטי, הסנאטור ברני סנדרס, מציע מהפכה ומרגש מיליוני צעירים. וקלינטון? היא רוצה להיות נשיאה כדי שארה"ב תהיה OK וגם, ואת זה היא לא אומרת, בשל תחושת ה"מגיע לי". והמסר הזה לא מצליח לעבור. הבוחרים הדמוקרטים רוצים יותר מזה, ועל כן מיליונים נוהרים לעבר סנדרס, שמצליח בגיל 75, עם ניסיון ניהולי זעום כראש עיר קטנה, להצית את אש המהפכה. והוא עושה זאת אף שעד לא מכבר "סוציאליזם" הייתה מילה מגונה בארה"ב, אבל לסנדרס אין בעיה לכנות את עצמו בראש חוצות "סוציאליסט".

 

את המהמורה הזו ששמה ברני סנדרס תצליח קלינטון לעבור. לסנאטור היהודי מוורמונט אין מספיק צירים כדי להיבחר למועמד מפלגתו לנשיאות. אם לא תתרחש קטסטרופה בקמפיין של קלינטון בשבועות הקרובים, היא תוכתר כמועמדת מפלגתה.

השאלה הגדולה שתיוותר היא אם היא תוכל לנצח את טראמפ, שאלה שבכלל לא נשאלה בתחילת המרוץ כי התשובה הייתה ברורה. איל הנדל"ן מניו יורק נחשב למוקיון, ואילו היא נחשבה כמי ששרביט הנשיאה כבר בידה.

 

עכשיו טראמפ וקלינטון צמודים מאוד בסקרים הארציים. על הנייר נראה כי אין לטראמפ סיכוי לנצח. אין מספיק גברים לבנים בארה"ב שיוכלו לשלוח אותו לבית הלבן, שכן התמיכה שהוא מקבל נרשמת בעיקר אצלם. לטראמפ יש בעיה קשה בקרב הנשים, השחורים וההיספנים. בלי שלוש קבוצות אלה הוא לא יכול לנצח ב-8 בנובמבר. זאת הנחת העבודה במטה של קלינטון, זאת הנחת העבודה של מרבית הסוקרים בארה"ב. אלא שבפוליטיקה יש משקל רב לאווירה, לבון טון, להתרגשות. לא בטוח שבוחר שאינו נרגש או נסער כדי להצביע עבור המועמד שלו ייצא מהבית ויעמוד בתור ביום הבחירות. קלינטון תצטרך לבצע תפנית חדה בקמפיין שלה כדי להוות אטרקציה עבור תומכי סנדרס משום שאם הם לא יצביעו בעדה, הולך וגדל הסיכוי שארה"ב תבחר במי שכונה ליצן בכל כלי התקשורת שמסוכן לא רק לאמריקה אלא לעולם כולו. ביום שבו סנדרס יוריד את הדגל ויקרא לתומכיו להתאחד סביב קלינטון, היא תהיה צריכה לעשות תפנית חדה ומשמעותית בקמפיין שלה ולהזריק לתוכו הרבה רגש והתלהבות ולשכנע שאף שכל חייה היא טבלה את ידיה בפוליטיקה, עדיין אפשר להאמין לה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הכי מנוסה מכל המועמדים. קלינטון
צילום: AFP
מומלצים