שתף קטע נבחר

מהפכת השכר של שטראוס

המנכ"ל ציון בלס יזם שורת הטבות לעובדים: "זה מהלך לטווח ארוך שזרעיו הונחו במחאה החברתית". המימון לא יבוא על חשבון הרווח

שטראוס מניפה את הדגל החברתי. כדי שלא יועסקו בה עובדים בשכר מינימום, תקצה החברה שבשליטת משפחת שטראוס עשרות מיליוני שקלים בשנה לשיפור המשכורות.

 

בתוכנית הטבות שיזם המנכ"ל ציון בלס, תעניק החברה לכל עובד שלה בשכר מינימום תוספת קבועה בסך 300 שקל בחודש, ממנה צפויים ליהנות כ־1,200 עובדים. כן יוענק סיוע להורים צעירים: כל עובד המועסק בחברה שנה ויותר, שלו ילדים עד גיל 3, יקבל עוד 500 שקל בחודש בגין כל ילד. לאורך 3 שנים מדובר ב־18 אלף שקל.

 

בהטבה אין הגבלה על מספר הילדים עד גיל 3 – כך, עובד עם 2 ילדים מתחת לגיל זה יקבל עוד 1,000 שקל בחודש. ההטבה תינתן לכל עובדי החברה, כולל מנהלי הביניים. בחברה מועסקים 5,500 עובדים מכל המגזרים, ערבים, יהודים, דרוזים וכו', בהם 800 הורים לילדים עד גיל זה.

 

וזה לא הכל: במסגרת התוכנית, כל עובדי החברה ייכנסו למסלול של קרן השתלמות, שאמור לאפשר להם חיסכון לעתיד. אם עד כה 80% מעובדי שטראוס היו זכאים לכך, כעת יהיה מדובר בכל העובדים, גם בעלי שכר נמוך.

 

בלס והתוכנית שיזם זכו לתמיכה של דירקטוריון החברה והיו"ר עפרה שטראוס, מבעלי השליטה. יצוין כי החברה, עוד טרם ההטבות, מופיעה שנים בעשירייה הפותחת של "המעסיק המועדף" בסקר שנתי שעורכת BDI. המימון להטבות לא יהיה על חשבון היציבות הפיננסית של שטראוס או שיעור הרווח, אלא מחיסכון שנוצר כתוצאה מפעילויות התייעלות עמוקות שהחברה מבצעת בשנים האחרונות, ויועד להטבות.

 

התוכנית, שיש לקוות כי חברות נוספות יצטרפו אליה, היא תשובת החברה למחאה החברתית וההאשמות שהועלו במסגרתה כלפי חברות המזון: בשיא המחאה הואשמו שטראוס ודומותיה בעשיית הון על חשבון הציבור. מחאת הקוטג', אשר החלה על רקע עליות תכופות במחיר המוצר של תנובה, רק העצימה את הביקורת נגד יצרניות המזון ובעליהן, שהותקפו אישית.

 

המנכ"ל בלס אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות": "זה מהלך אסטרטגי יקר לטווח ארוך שהזרעים שלו הונחו במחאה החברתית, ומצטרף לשורה של הוזלות במוצרי החברה. המחאה הגדירה מחדש את תפקיד המנכ"ל, במיוחד בחברות מזון. הצד היפה של המחאה בא לידי ביטוי בהגדרה שלנו מחדש לאחריות כלפי צרכנים ועובדים כאחד. התוכנית היום היא פרי תובנות, שלקח לנו 3 שנים ליישם ולתרגם למעשים. זה לא בא לידי ביטוי רק בהטבות שכר, אלא בשדרוג תנאי הרווחה בסביבת העבודה לעובדים".

 

ההטבות החדשות: כל עובד המשתכר שכר מינימום יקבל תוספת של 300 שקל בחודש. כל העובד שנה ויותר יקבל 500 שקל בחודש עבור כל ילד עד גיל 3. כל עובדי החברה ייכנסו למסלול של קרן השתלמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים