שתף קטע נבחר

זוגתו הקודמת של הרוצח: "איים לחתוך אותי"

הכתובת הדהדה על הקיר: טניה מלניקוב הייתה במשך עשור בת זוגו של יאן גבריאלוב, החשוד ברצח הכפול בראשל"צ. בראיון ל-ynet סיפרה החברה לשעבר על תלונות שהגישה נגדו, על אנשי העולם התחתון שסייעו לה ועל התמודדותה מולו: "זה היה סיוט, נכנסתי למלכודת"

 

 

"רק אחרי שנתיים למדתי ללכת ברחוב ולהסתכל על אנשים, הייתי הולכת ברחוב עם עיניים באדמה והוא היה קנאי ואובססיבי ברמה מאוד כבדה". טניה מלניקוב עקבה בסוף השבוע בהשתאות אחרי הדיווחים שלפיהם בן זוגה לשעבר יאן גבריאלוב, שנחשד ברצח כפול בראשון לציון, נורה למוות על ידי מפקד מחוז מרכז במשטרה ניצב מוטי כהן. בהמשך התברר כי הוא התאבד, וכדורי מפקד המחוז לא פגעו בו. מלניקוב, שהייתה בת זוגו של החשוד ברצח אנסטסיה רוסנוב ואליעזר קנדינדוב, אמרה היום (א') ל-ynet כי גבריאלוב היה "האדם הכי רע והכי אכזרי שהכרתי בחיים שלי".

 

גבריאלוב ומלניקוב היו בני זוג במשך יותר מ-10 שנים. "מזל שאני חיה ובני המשפחה שלי חיים ובריאים", אמרה בת הזוג לשעבר. "בכל השנים שהייתי איתו הבנתי שאם אפרד ממנו זה לא ייגמר טוב. הבנתי שאנחנו צריכים להיפרד יום אחרי ששכרנו דירה ביחד. הבנתי שאני נכנסתי למלכודת, ולקח לי עשר שנים להיפרד ממנו. הייתי צריכה לעשות את זה לאט ובזהירות כי פחדתי ממנו".

"האדם הכי רע ואכזרי שהכרתי". טניה מלניקוב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"האדם הכי רע ואכזרי שהכרתי". טניה מלניקוב(צילום: מוטי קמחי)

בהתייחסה לאובססיביות של גבריאלוב כלפיה ציינה מלניקוב כי "זה היה פשוט סיוט, קשה להסביר את ההרגשה הזאת. נפרדנו לפני חמש שנים, אבל אחרי שנפרדנו לקח לי שנתיים באמת להיפרד ופניתי למשטרה ולבתי משפט עם צווי הרחקה, וגם לעולם התחתון שיעזרו לי, וזה הדבר היחיד שעזר לי. אני חושבת שהייתי כמו חיה שהוא רוצה לצוד אותי, וכל הזמן נמצא מאחוריי. לפני חודש הוא ניסה שוב ליצור איתי קשר ופנה אליי בפייסבוק ולא היה בשקט".

 

בת הזוג לשעבר הוסיפה כי "הסכמתי להיחשף היום רק בגלל שהוא מת, אם הוא היה נכנס לכלא לא הייתי מסוגלת לדבר כי הוא היה הורג אותי כמו שהוא תמיד הבטיח לי. אחרי הרבה תלונות במשטרת בת ים נאלצתי לפנות לעבריינים שישמרו עליי. הם דיברו איתו ואז היחס שלו השתנה כי הוא פחד. אבל למרות זאת הוא המשיך לאיים".

זירת חיסולו של גבריאלוב בלוד (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
זירת חיסולו של גבריאלוב בלוד(צילום: יובל חן)

הקצין הבכיר שירה כהן לצדו של מפכ"ל המשטרה רב-ניצב אלשיך (משטרת ישראל) (משטרת ישראל)
הקצין הבכיר שירה כהן לצדו של מפכ"ל המשטרה רב-ניצב אלשיך(משטרת ישראל)

הקורבנות של גבריאלוב: רוסנוב וקנדינוב ()
הקורבנות של גבריאלוב: רוסנוב וקנדינוב

מלניקוב סיפרה עוד כי היא הכירה באופן עקיף את המנוחה. לדבריה, "ידעתי שהוא יוצא עם מישהי ולא רציתי לדעת עליו כלום, כי ממש לא רציתי שהוא יהיה בחיים שלי. הייתי מכירה מישהו ויוצאים, ואחרי יום אחד הוא היה מוצא את הבחור הזה ומאיים עליו. לא הייתה לי הזדמנות להכיר מישהו, אף גבר לא היה נשאר ולא היה עומד באיומים האלה. ידעתי על אנסטסיה וכל כך רציתי שהיא לא תעבור את מה שאני עברתי, ולצערי זה נגמר ככה. אולי היה אפשר למנוע את זה אם המשטרה הייתה מטפלת בזה".

 

בת הזוג לשעבר אמרה עוד כי "היא רצתה לקום וללכת ממנו, ואי-אפשר להיפרד ממנו בשנייה. לי לקח עשר שנים להיפרד ממנו, זה לא דבר פשוט. לא הכרתי מישהו כל כך מפחיד שאמר לי כל הזמן שהוא יחתוך אותי לחתיכות ויפגע בילדים שלי. פחדתי ממנו וחשבתי שהוא יפגע בי".

 

רצח מתוכנן: החזיר את הכלב, החליף רכב ולקח דרכון רוסי

היום בבוקר הסירה המשטרה את צו איסור הפרסום שהיה מוטל על הפרשה, ופרטים חדשים נחשפים על הרצח המזעזע של אנסטסיה רוסינוב ואליעזר קנדינוב. בניגוד להערכה הראשונית לפיה מדובר בפרץ של נקמה מצד החשוד במעשה, הרי שהממצאים שנאספו מוכיחים כי גבריאלוב תכנן את הרצח בקור רוח במשך כשבוע ימים. החל מהחלפת רכב, רכישת טלפון מבצעי, מסירת הכלב ועד למארב שנמשך לפחות כשעה בחדר המדרגות.

 

רוסנוב אזרה אומץ ובפעם הראשונה הגישה תלונה רק ביום ראשון שעבר, אבל מתברר כי תוכניותיו של גבריאלוב החלו עוד קודם לכן. לפני כ-10 ימים הביא גבריאלוב את כלבו לאחותו וביקש ממנה שתשמור עליו. לבני משפחתו הוא אף הודיע שהוא לא יהיה זמין בתקופה הקרובה, זאת בשל גורמים בעולם התחתון שמחפשים אותו. את מכשיריו הסלולרים הוא הניח בצד, והמשיך בתכנון הרצח כשהוא לוקח עימו את דרכונו הרוסי ולא הישראלי, מתוך מחשבה לברוח מישראל. הוא ניגש לסוכנות רכב והחליף את הרכב השכור שלו ברכב קטן יותר.

 

על פי הממצאים בשטח ומצילומי מצלמות האבטחה, עולה כי גבריאלוב נכנס לבניין ככל הנראה לאחר שהקיש את הקוד בדלת הכניסה והמתין בחדר המדרגות כשעה עד שנפתחה דלת הבית. בשלב הזה לא ברור לחוקרים אם הוא דפק על הדלת, או שבני הזוג היו בדרכם לצאת כאשר הוא הופיע במפתן הבית. מה שברור הוא שקנדינוב היה הראשון שפתח את הדלת וספג יריה בראשו מטווח קצר שהרגה אותו. על פי החשד, גבריאלוב נכנס לבית ובסלון הדירה ירה פעם אחר פעם בחברתו לשעבר אנסטסיה בכל חלקי גופה. מיד לאחר מכן טרק את דלת הבית ונמלט. רק מאוחר יותר, כאשר בני משפחתה של אנסטסיה וחבריו של קנדינוב לא הצליחו לאתר אותם, ניגשה אמה של אנסטסיה לבית, פתחה את הדלת וראתה את הזוועה.

 

העבר הפלילי העשיר

גבריאלוב (39) הסתבך עם רשויות החוק כבר בגיל 24. ב-2010 הוא נתפס פעמיים עם רישיון נהיגה מזויף, ולפי התביעה המשטרתית הדבר הצביע כבר אז על דרכו העבריינית: "למשיב עבר תעבורתי ועבר פלילי מכביד ורלוונטי, אך אין בעובדה זו כדי להניא את המשיב מלשוב על מעשיו העברייניים ובכך יש ללמוד על מסוכנות לציבור".

 

הוא עלה לארץ ב-1990 ומאז לא הפסיק להסתבך עם רשויות החוק. הוא היה מוכר בעיקר כעבריין תנועה וכעבריין רכוש וגניבת רכב, אך לעברו הפלילי העשיר נקשרו גם לא מעט עבירות אלימות, איומים ונשיאת נשק שלא כדין.

גבריאלוב. עבירה אחר עבירה ()
גבריאלוב. עבירה אחר עבירה

בשנים 2002-1998 הוא ישב בכלא בגין גניבות רכב ונשיאת סכין למטרה לא כשרה, אולם עם שחרורו המשיך להסתבך ונגזרו עליו עונשי מאסר על תנאי. שנתיים לאחר עלייתו ארצה הוא כבר נתפס נוהג ללא רישיון נהיגה תקף. בשנים שלאחר מכן, כפי שעולה מעיון בעברו התעבורתי, נראה כי שמירה על החוק לא ממש עניינה אותו. כך לדוגמה הוא נתפס נוהג כמה פעמים ללא רישיון, ללא ביטוח, נהיגה ברכב ללא רשות, נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בזמן פסילה ונסיעה ברכב לא תקין.

 

הסתבכותו האחרונה עם רשויות החוק התרחשה בשנת 2010 כשהוא נתפס נוהג ללא רישיון תקף ובמהירות של 129 קמ"ש על כביש הערבה. בהמשך הוא נעצר, והתביעה המשטרתית אף ביקשה להשאיר אותו

מאחורי סורג ובריח מפני שלדבריה התנהגותו היוותה סכנה לציבור.

 

עיון בפרוטוקולים מלמד כי גבריאלוב סירב לשתף פעולה עם שירות המבחן שהיה אמור לבדוק את התאמתו לביצוע עבודות שירות ולא התייצב לפגישה שנקבעה לו. לאחר הסדר טיעון הודה גבריאלוב בעבירות של זיוף רישיון, שיבוש מהלכי משפט ונהיגה במהירות מופרזת, ונגזרו עליו שלושה חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי למשך 6 חודשים וקנס בסכום 1,500 שקלים.

 

גבריאלוב שם קץ לחייו אתמול, שלושה ימים אחרי הרצח הכפול בראשון לציון. כוח משטרתי שהיה בפעילות מבצעית יזומה הבחין בגבריאלוב נוהג ברכב ברחוב חיים חורי בלוד. גבריאלוב סבר כי מדובר בכוח משטרה והחל לנהוג באופן פרוע המסכן נהגים אחרים ועוברי אורח. החשוד לא נענה לקריאות השוטרים לעצור והמשיך בנסיעה.

 

כוח משטרתי שזיהה את החשוד, והניח בסבירות גבוהה שהוא חמוש ומסוכן, ביצע לעברו נוהל מעצר חשוד והוא נורה - אך עוד לפני כן שם קץ לחייו בירייה. בחיפוש ברכב החשוד נמצא אקדח טעון עם כדור בקנה. במשטרה מעריכים כי האקדח שנמצא ברכב שימש את גבריאלוב לביצוע הרצח הכפול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בת הזוג לשעבר מלניקוב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים