שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סאבלימינל: "אביב גפן ואני לחצנו ידיים"

  ראפר מיליטנטי? יותר בכיוון של אב השנה. סאבלימינל מודל 2016 הוא עדיין "הא'-ב' של ההיפ הופ", רק פחות פרובוקטיבי ויותר קרוב לדת. "אני כבר לא ילד שמעניינות אותו בחורות", הוא מספר בראיון לרגל צאת שירו החדש, ומגיב גם לדיווחים על מגעי הצטרפותו ל"דה ווייס", שטורפדו על ידי אביב גפן: "מאוד רוצים אותי בתוכנית, אם נהיה בה יחד זה יהיה מאוד מעניין"

   

  "צבע לחיים", השיר החדש של סאבלימינל שיוצא היום (ג'), מרגיש, נשמע ומתנהג כמו להיט קיץ. הוא קצבי, קליט ושמח, יש לו הוק שמתלבש על המאזין כבר מהאזנה ראשונה ויותר מהכל - הוא הכי מתאים למסיבה על החוף.

  "זה הרבה יותר עמוק מזה, אחי", אומר המוזיקאי, ומדבר על השיר במושגים של קירוב לבבות. "זה שיר עם המון משמעות ועומק. שיר שיש לו משימה בעיניי, והיא לאחד ולחבר את כל מה ששונה בנו, בינינו, בישראל. בין העתיק למודרני והצעיר, בין דתיים לברסלבים ולחילונים, לחיילים, למצעד הגאווה, לאתיופים, לרוסים, יש בשיר הזה הכל. קוראים לזה 'צבע לחיים' כי כל אחד מביא צבע אחר. מן הסתם אנחנו עושים מוזיקה במטרה שהיא תצליח ותהיה פופולרית, אבל לא סתם הוצאתי שיר כי זה מה שאוהבים".

   

  בשיר, בין מקצב תופים בלקני, כינורות טורקיים, בוזוקי יווני וחליל ארמני, בולטים ברגע מסוים קולו של רב אשכנזי והשורה "שמע ישראל, אדוני אחד, אדוני אלוהינו".

   

  ברור לך שאתה מזמין לעצמך את השאלה האם התחזקת.

   

  "שישאלו בכיף ואני אגיד להם כן. אני תמיד קרוב לדת. תמיד המסורת והיהדות היו קרובות אלי, אנחנו שומרים שבת בבית, מפרידים חלב בשר ומשתדלים לחגוג את כל החגים כהלכה. אני נורא גאה ביהדות שלי, ואני לא מחביא את זה אף פעם. אני בא לדבר הזה מהמקום הכיפי והיפה, כי יש בזה גם צדדים שליליים שבדרך כלל מנסים להבליט אותם, כי בשביל דתיים חרדים אני בכלל חילוני, אבל אני דווקא רוצה להראות את הצד יפה. כמו שיש פה רב ששר 'שמע ישראל', אם תשים לב בסוף הבית השני יש מישהו שאומר 'מזעזע!' בהכי אוחצ'ה שיש. זו אווירה של כולנו אחד, גם זה וגם זה".

   

  התבגר. סאבלימינל (צילום:גיא גלעד) (צילום:גיא גלעד)
  התבגר. סאבלימינל(צילום:גיא גלעד)

  בשנים האחרונות ההיפ הופ חווה תחייה מחדש, עם אמנים כמו טונה, פלד או נצ'י נצ'. אתה מרגיש קשור לגל הנוכחי?

   

  "הראפרים שמובילים את התעשייה היום זה בכלל סטטיק ובן אל תבורי, אולטרא, אליעד נחום ואיזי, כל מני חבר'ה שהשירים שלהם מגיעים ל-15, 20 ו-22 מיליון צפיות. וגם טונה מדהים, הוא בעיניי אחד הראפרים הכי טובים. גם נצ'י נץ'. אבל יש מלא חבר'ה אחרים שעושים הרבה יותר עבודה. פשוט אלה יותר הצליחו בזווית מסוימת ברדיו, ההם מצליחים בשטח, ומה שמעניין זה שיש מספיק צבעים של ראפרים בשביל כולם. יש ראפרים קומיים, יש ראפרים של מחאה. פלד הוא מוזיקאי מבריק ויש לו אלבום מדהים, הוא יותר מחאתי ואנדרגראונד. יש את טונה שהוא יותר בכיוון אינטליגנטי, יש את האולסטרארס שיש להם קהל מטורף.

   

  אתה רואה השפעה ישירה של מה שאתם עשיתם לפני קצת יותר מעשור על מה שקורה עכשיו?

   

  "מה שיפה זה שכל החבר'ה שאנחנו קוראים להם חדשים עושים מוזיקה פשוט משובחת. הם לא נשמעים חיקוי, הם נשמעים דבר אמיתי, יש להם מסר אותנטי. אני חושב שאם תשאל אותם אחד אחד, בין אם הם אוהבים אותי יותר או פחות, הם יגידו לך שזה ברור שהא'-ב' של ההיפ הופ זה סאבלימינל. כל הצעירים האלה כבר לא צעירים, הם כולם עושים את זה יותר מעשר שנים. אני מכיר את כולם והם גדלו לי בין הרגליים".

  "אנחנו שומרים שבת בבית, מפרידים חלב בשר ומשתדלים לחגוג את כל החגים כהלכה" (צילום באדיבות יח"צ תאקט רקורדס) (צילום באדיבות יח
  "אנחנו שומרים שבת בבית, מפרידים חלב בשר ומשתדלים לחגוג את כל החגים כהלכה"(צילום באדיבות יח"צ תאקט רקורדס)

  גם בשיר החדש אתה גם מאמץ רשמית את תפקיד האבא.  זה לא אותו סאבלימינל של 2001.

   

  "שמע, עבר עליי תהליך עצום בארבע השנים האחרונות, מאז שהתחתנו ונולד בננו הבכור. עשיתי הפסקה של שלוש שנים. בתחום שלי זה קורה רק כשהמוזיקאי מת. אני מתתי ונולדתי מחדש. אני עברתי תהליך גדול, ובתהליך הזה מאוד התבגרתי. אני כבר לא ילד שמעניין אותו כוסיות ולזיין, מעניינים אותי הדברים היותר חשובים בחיי. הילדים שלי, הבית, המקצוענות של מה שאני עושה. הראפרים שאני הכי אוהב באולפן התחילו בתור סוחרי סמים בשכונה והפכו להיות נשיאים של חברות על. אני לא ילד, אני בן 30 ומשהו עם שני ילדים. אם תשאל אותי מה הדבר הכי חשוב, הדבר הראשון שיגידו עליך זה שיגידו שאני אבא טוב, זה הדבר הכי חשוב לי בעולם. חושב שהתבגרתי מאוד בשנים האחרונות".

   

  באמת ניתן להגיד שסאבלימינל, ששמו מלידה הוא קובי שמעוני, עבר תהליך. מי שנחשב בזמנו לראפר מיליטנטי שהיה הסמל ליצירה שהוא יקרא לה פטריוטית ואחרים יגדירו כלאומנית, נשמע מפויס היום הרבה יותר. את המילים הבוטות הותיר שמעוני, 36, למי שהיה פעם חברו ושותפו, יואב "הצל" אליאסי. אלא שראיון אחד שהעניק למגזין "פנאי פלוס" לפני מספר שנים, בו התבטא בחריפות כנגד הזמר אביב גפן, יכול לעלות לו היום בתפקיד נחשק בטלוויזיה - או במקרה הטוב - ליצור באזז גדול לקראתו.

   

   

  כולם היו בניו. שמעוני (צילום באדיבות יחצ תאקט רקורדס) (צילום באדיבות יחצ תאקט רקורדס)
  כולם היו בניו. שמעוני(צילום באדיבות יחצ תאקט רקורדס)

  הראפר טען אז כי "אביב גפן הוא בנאדם ששנאתי בחיי, הוא מייצג את ההפך הגמור ממני בהכל", הכריז שהוא הפך את הדור המזויין של גפן לדור מזיין והבטיח שאם יגיע לדה ווייס היה ייתן לילד אור הירח פייט. "הוא היה נהיה פתאום קטנצ'יק", אמר אז. בשבוע שעבר פורסם ב-ynet כי סאבלימינל נמצא במגעים מתקדמים עם מפיקי "דה וייס" להשתלב בשורותיה של העונה החדשה כמנטור שיחליף את אחד השופטים העוזבים, מוש בן ארי או שרית חדד. אלא שדיווחים טוענים כי גפן הודיע שהוא מסרב לשבת עמו סביב אותו שולחן שופטים. "זה או אני או הוא", ציטטו את גפן גורמים המעורים בפרטים. "אם תרצו אותו, ניפרד כידידים ושיהיה בהצלחה".

   

  "בנושא הזה אני לא מוכן להתייחס לרכילות ולמה שאומרים", אומר שמעוני. "אני יכול להגיד לך שפגשתי את אביב גפן ולחצנו ידיים. אני לא יודע אם הסיפור הזה אמיתי או לא. אני רק יודע שאני מייצג צד אחד בסקאלה המוזיקלית ואביב גפן מייצג את הצד ההפוך בסקאלה, גם בזו הפוליטית. אני חושב שאני מקצוען ומאוד טוב במה שאני עושה ואני יודע שהוא מאוד מצליח במה שהוא עושה. אני חושב שאם תהיה סיטואציה שבה שנינו נהיה ביחד בתוך תכנית כזו זה יכול להיות מאוד מעניין מכל הבחינות".

   

  או הוא או אני. אביב גפן (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  או הוא או אני. אביב גפן(צילום: בני דויטש)

  יצא לכם לדבר על הסיפור הזה?

   

  "אני לא יודע אם להתייחס לזה. הוא הכחיש. אין בינינו איזה קשר חברי או משהו כזה. אני עושה מה שאני מבין מבחינה מקצועית ושהוא יעשה את מה שהוא מבין. אני יכול להגיד לך שהייתי בהרבה מפגשים שקשורים ב'דה וייס' ועברתי שם בהצלחה מאוד גדולה. החבר'ה מאוד מתרגשים מזה שאני, בעזרת השם, אהיה (בתכנית), מאוד רוצים אותי בפנים ואני חושב שיש לי הרבה מה לתת להם. אני גם יוצר וגם מבצע, גם מפיק וגם מנהל אמנים - כך שבפועל אני מנטור של אמנים 20 שנה מהחיים שלי, ועושה את זה בלי שום תוכנית טלוויזיה, אלא בתור מפעל חיים. אני חושב שיש לי הרבה מאוד לתרום לתוכנית כזאת, גם ברמה הטלוויזיונית, גם למתמודדים שמגיעים וגם לקהל בבית. בהחלט יש דיבור מאוד רציני על לקחת חלק ב'דה ווייס' כמנטור".

   

  בימים אלה מופיע סאבלימינל עם המופע המיוחד "הקונצרט", אותו גם יציג ב-14 ביולי בפסטיבל ההיפ הופ בגני התערוכה בתל אביב.

   

   

  בקרוב הכסא הזה יסתובב (צילום: יקיר בנבניסטה) (צילום: יקיר בנבניסטה)
  בקרוב הכסא הזה יסתובב (צילום: יקיר בנבניסטה)

  "צבע לחיים"

  מילים: קובי שמעוני

  לחן: קובי שמעוני ואבי בנדי

  אני רוצה לומר תודה לאל

  על כל מה שנתן לי

  בית ואישה ילדים ושמחה

  משפחה, מוזיקה כל מה שקרה לי

  מהשניה הראשונה עומד על הבמה

  מחבק באהבה את כל אותם אנשים

  שעושים אותי שמח מרימים את האוירה

  אני מודה לאלוהים שנתן לי את הכלים

  לדלג מעל קשיים ולדבר לנשמה

  אז מה

   

  יאבאבאבאבאי באי באי באי באי

  איך הם באים עליי ליי ללי ללליי

  לא זה לא כדאי די די די די

  אלוהי שומר עלי מעלי

  אויי יויויי אויי יויויי

  אויי יויויי אויי יויויי

   

  תן לנו צבע לחיים תן ים

  תן להנות בחול מהכחול והלבן

  כן כאן העתיק עם החדש והמגניב

  כולם ידיים באויר ירושליים תל אביב

  שימו לי די ג׳יי שפוגע

  לא הולכים לישון הלילה היום הולכים להשתגע

  סאב יודע מה יגרום להן לנענע

  להורמון לבעבע לדמיון לטעטע

  מזעזע !

  וואלה ?

   

  יאבאבאבאבאי באי באי באי באי

  איך הם באים עליי ליי ללי ללליי

  לא זה לא כדאי די די די די

  אלוהי שומר עלי מעלי

  אויי יויויי אויי יויויי

  אויי יויויי אויי יויויי

   

  שמע ישראל

  אדוני אחד, אדוני אלוהינו

   

  יאבאבאבאבאי באי באי באי באי

  איך הם באים עליי ליי ללי ללליי

  לא זה לא כדאי די די די די

  אלוהי שומר עלי מעלי

  אויי יויויי אויי יויויי

  אויי יויויי אויי יויויי

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יקיר בנבניסטה
  עבר תהליך. סאבלימינל
  צילום: יקיר בנבניסטה
  לאתר ההטבות
  מומלצים