שתף קטע נבחר

אונס צעירה: המשטרה לא יכולה להחליט לגבי המניע הלאומני

דוברת המשטרה טענה כי שני הפלסטינים החשודים באונס צעירה הלוקה בשכלה לא ביצעו את המעשה ממניע לאומני. בבקשת הארכת המעצר הופיע סעיף גזענות, אך נציג המשטרה ביקש להסיר את הסעיף. מאוחר יותר שוב היה שינוי בעלילה: "עד שהחשוד השלישי לא ייתפס, להשאיר את המניע הלאומני". החשוד המרכזי: "לא עשיתי כלום"

 

פארסה משטרתית: בית משפט השלום בתל אביב האריך הבוקר (ב') את מעצרו של פלסטיני שחשוד באונס צעירה הלוקה בשכלה, יחד עם נער שעניינו נדון בבית משפט לנוער. אף שבתחילה עלה חשד כי מדובר באונס שביצעו ממניעים לאומניים, דוברת המשטרה ניצב-משנה מירב לפידות אמרה אתמול כי המשטרה אינה מייחסת לחשודים עבירות ממניע לאומני, אך בבקשת הארכת המעצר הופיע סעיף גזענות. הבוקר כבר הודיע נציג המשטרה בדיון כי מסירים את החשד למניע לאומני. זמן קצר לאחר מכן המשטרה שוב שינתה את דעתה: "עד שהחשוד השלישי במעשה ייתפס, אנו מבקשים להשאיר את המניע הלאומני". החשוד המרכזי אמר בבית המשפט: "לא עשיתי כלום". מעצרם הוארך בשלושה ימים.

 

"לא עשיתי כלום". החשוד המרכזי בהארכת המעצר, הבוקר (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
"לא עשיתי כלום". החשוד המרכזי בהארכת המעצר, הבוקר(צילום: יריב כץ)

 

עו"ד אופיר כתבי מהסנגוריה הציבורית שמייצגת את החשוד, הודתה ל"חברי (נציג המשטרה), שאפשר לשים את המניע הלאומני בצד. מדובר באדם שנמצא בישראל עם אישורי שהייה כחוק, אב לילדים, שבעקבות סכסוך שכנים נמצא כאן". הסנגורית אמרה עוד: "עד היום עדיין לא התגבשו ראיות שיכולות להביא לכתב אישום, וככל שהזמן עובר והמשטרה לא מצליחה לגבש ראיות הדברים מדברים בשם עצמם. אני סבורה שגם התמונות, תמונות קשות, לא קשורות לחשוד. הוא שב והסביר שהטלפון הזה לא בשימושו".

 

השופטת רונית פוזננסקי-כץ פסקה כי בגרסתה של המתלוננת נטען שהחשודים איימו עליה כדי לגרום להשפלתה ולהפחדתה. "היא בעיקר מתייחסת בדבריה להעדר הסכמה מצדה למעשים שבוצעו בה. לא ניתן להתעלם מהעובדה שבין הגרסה הראשונה לשנייה חלה התפתחות, נוספו מעשים שאותם ייחסה למעורבים, מעשים אחרים הושמטו". היא ציינה כי המשטרה הציגה מסמך ש"מחזק ומבסס את מעורבותו של החשוד בעבירות המיוחסות לו, כאשר דברים אלו באים יחד עם גרסת המתלוננת".

  

בפייסבוק של ראש הממשלה

סערה התעוררה בנושא לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו מתח ביקורת בעמוד הפייסבוק שלו על כך ש"התקשורת והמערכת הפוליטית" לא גינו את "האונס הלאומני". בפועל, מי שהסתירה את הסיפור במשך ימים ארוכים הייתה המשטרה, שלא דיווחה לכתבי הפלילים על האירוע החמור, כפי שמקובל באירועים מסוג זה. כאשר נודע דבר האירוע הוא פורסם בכלי התקשורת, וגם כאן - ב-ynet.

 

נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "זה פשע מזעזע שדורש גינוי מקיר אל קיר, אבל גינוי כזה משום מה לא נשמע - לא בתקשורת ולא לרוחב הקשת הפוליטית. אפשר רק לדמיין מה היה קורה במקרה הפוך. אנו נגבה את מלוא המחיר ונמצה את מלוא חומרת הדין עם כל המעורבים באירוע האכזרי הזה".

הפוסט הראשון של נתניהו: "פשע מזעזע שדורש גינוי" ()
הפוסט הראשון של נתניהו: "פשע מזעזע שדורש גינוי"

פוסט ההבהרה ()
פוסט ההבהרה

 

ביום שישי פרסם נתניהו פוסט חדש ובו הבהרה: "לגבי הפוסט שפרסמתי אמש: המקרה כפי שדווח עורר בי כאב וזעזוע עמוקים. עם זאת לא היה נכון שאתייחס לנושא לפני מיצוי החקירה ואני מצר על כך".

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אף פנתה במכתב לשר לביטחון פנים גלעד ארדן בבקשה לברר למה המשטרה הסתירה את הסיפור הזה עד כה. "פרקטיקת הסתרה זו אינה מתקבלת על הדעת ולדאבוני מהווה פגיעה חמורה בהליך הראוי במקרים אלו", כתבה רוזין. "אבקשך לברר עם הגורמים האמונים אם הייתה בכך רשלנות בביצוע תפקידה של המשטרה, בנוסף לפגיעה בזכויותיה של הנפגעת".

 

שני החשודים, שרק הבוגר מביניהם החזיק כאמור באישור שהייה בישראל, מכחישים כל קשר לחשדות, ובמשטרה אומרים כי התיק עדיין נמצא בבדיקה. החשוד השלישי, זה שלטענת הצעירה צילם את האונס, עדיין לא נתפס, והמצוד אחריו נמשך. בשל העובדה שהצעירה מוגבלת, החקירה הצריכה טיפול מיוחד בגביית העדות. על פי הידוע, היא הגיעה לבית קרוב משפחה באותו הבניין שבו מתגוררים שני החשודים, ושם נאנסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
החשוד המרכזי בהארכת המעצר
צילום: יריב כץ
מומלצים