שתף קטע נבחר

ריי באן תפצה את אופטיקה הלפרין ביותר מ־7 מיליון שקל

בית המשפט הכריע: חברת לוקסאוטיקה, המשווקת בישראל את מותג משקפי השמש היוקרתי, הפרה הסכם בלעדיות מול הרשת

בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב השבוע את החברות LUXOTTICA האיטלקית ולוקסאוטיקה ישראל, המייצרות ומשווקות לישראל בין השאר את מותג משקפי השמש היוקרתי ‭,RAY BAN‬ לשלם לרשת אופטיקה הלפרין בראשות יעקב הלפרין סכום של למעלה מ‭7-‬ מיליון שקל. זאת, בגין נזקים שנגרמו לאופטיקה הלפרין על אובדן רווחים בשנת ‭.2011‬

 

כמו כן הורה השופט, רחמים כהן, כי הנתבעות ישאו בהוצאות משפט בסך 400 אלף שקל. השופט כהן קיבל את מרבית רכיבי תביעתה של אופטיקה הלפרין וקבע כי לוקסאוטיקה הפרה את הסכם הבלעדיות עליו חתמה עם הלפרין. פסק הדין ניתן לאחר שרשת אופטיקה הלפרין הגישה בשנת 2011 תביעה על סך 15 מיליון שקל נגד הנתבעות באמצעות עו"ד יגאל כהן ועו"ד בן-ציון צדוק.

 

מפסק הדין עולה כי במסגרת ניסיונן של הנתבעות להגביר את השיווק והמכירות של מותג המשקפיים RAY BAN אופטי (RX)‬ הציעו הנתבעות לתובעת זכות שיווק בלעדית במותג ‭.RX‬ בשנת 2009 נחתם הסכם בלעדיות על פיו התובעת תשמש כבעלת זכות השיווק הבלעדית בישראל של מסגרות הראייה האופטיות הנושאות את שם המותג ‭RAY BAN‬ מתוצרת LUXOTTICA איטליה, אולם, באוקטובר 2010 הודיעו הנתבעות לאופטיקה הלפרין שהסכם הבלעדיות מבוטל.

 (צילום: אפי גיל) (צילום: אפי גיל)
(צילום: אפי גיל)
 

הסיבה לביטול כפי שהוצגה על ידי הנתבעות הייתה אי עמידת אופטיקה הלפרין ביעד של רכישת 20 אלף יחידות של מסגרות אופטיות מחברת ‭.LUXOTTICA‬ מנגד טענה אופטיקה הלפרין כי עברה את כמות היעד שנקבעה בהסכם ורכשה למעלה ‭30-מ‬ אלף יחידות.

 

עוד טענה אופטיקה הלפרין כי החלטת הנתבעות לבטל את הסכם הבלעדיות אינה נוגעת לכמות היעד, אלא ברצונן של הנתבעות למכור את מסגרות ה- RX באופן ישיר ללא תיווך אופטיקה הלפרין, שטענה כי לאחר שפעלה להכנסת המותג של הנתבעות לשוק, לנתבעות לא היה בה צורך יותר. לפיכך דרשה אופטיקה הלפרין פיצוי על אובדן רווחים והשקעות. מנגד טענו הנתבעות כי ההסכם קבע מתן בלעדיות לשנה אחת וכי לאופטיקה הלפרין לא נגרם כל נזק.

 

השופט כהן קיבל את מרבית תביעתה של אופטיקה הלפרין וקבע בפסק הדין כי "אנו למדים על חוסר תום לב של הנתבעות ורצונן לבטל את הסכם הבלעדיות לשם הפקת רווחים גדולים יותר. אופטיקה הלפרין זכאית לפיצוי בגין אובדן רווחים בשנת 2011 ואינה זכאית לפיצוי בגין אובדן רווחים בשנת ‭."2012‬ בית המשפט לא קיבל טענת אופטיקה הלפרין שההסכם היה לשלוש שנים.

 

מעו"ד ניר קהת, בא כח הנתבעות, לא נמסרה תגובה. 

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים