שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לוקסמבורג הפצפונת תחצוב באסטרואידים בחלל
  דווקא הנסיכות האירופית הקטנטנה עושה צעד גדול לאנושות: חוק חדש יתווה את הדרך לשלוח רכבי חלל לאסטרואידים כדי לחצוב בהם ולהפיק משאבים גם מהחלל החיצון. בתפריט: גפרית, חנקן וברזל

  אחת המדינות הקטנות ביותר באירופה, הנסיכות של לוקסמבורג, נושאת עיניה לעבר היקום הגדול. בסוף השבוע היא הודיעה כי תגבש חוק שיסייע לקדם עבודות כרייה באסטרואידים.

   

  הפקת מתכות יקרות, מינרלים נדירים ועוד סחורות בעלות ערך מאסטרואידים חולפים נשמעת כרגע כמו מדע בדיוני, אבל לוקסמבורג סבורה שיש צורך דחוף בתמריצים שיהפכו את החלום הזה למציאות. משרד הכלכלה של לוקסמבורג הודיע לכן שמומחים לענייני משפט הקשורים בחלל יעזרו לנסח חוק בנושא.

  אסטרואיד עשוי לשמש תחנת ביניים בדרך לכוכבים אחרים (צילום: shutterstock)
  אסטרואיד עשוי לשמש תחנת ביניים בדרך לכוכבים אחרים(צילום: shutterstock)

  החוק צפוי להיכנס לתוקף ב-2017, ואמור לספק מסגרת משפטית שתמריץ השקעות בניצול משאבים מאסטרואידים וכוכבי שביט. "החוק יבטיח למפעילים את הזכות למשאבים שהופקו בחלל החיצון בהתאם לחוק הבינלאומי", נמסר מהמשרד. "רישיונות הקשורים למשאבים בחלל יונפקו לפי החוק החדש, ולוקסמבורג תדאג לפיקוח ממשלתי על עבודתם של המפעילים ולתקנות הנוגעות לזכויות ולחובות שלהם".

   

  ללוקסמבורג יש כבר כעת תעשייה מוצלחת של שירותי לוויין, והיא מתפעלת גם מגזר בנקאי יוקרתי למדי. החוק החדש נועד לספק סביבה יותר אוהדת-עסקים לעומת זו שסיפק חוק בנושא שעבר בארצות הברית ב-2015. שלא כמו בארה"ב, החוק של לוקסמבורג בנוגע לכרייה באסטרואידים יחול לא רק על חברות מקומיות אלא גם על תאגידים זרים שמקום מושבם בנסיכות. החוק יחול רק ברמה הלאומית, אבל לוקסמבורג מתכוונת בה בעת לקדם תקנות עבודה בינלאומיות.

   

  ממשלת לוקסמבורג הודיעה כי היא מעמידה תמריץ של 200 מיליון אירו לעידוד המחקר והפיתוח של כרייה באסטרואידים. שתי חברות אמריקניות כבר הקימו "ישויות משפטיות" בלוקסמבורג.

  לוקסמבורג העשירה. תעשיית לוויינים משגשגת (צילום מסך)
  לוקסמבורג העשירה. תעשיית לוויינים משגשגת(צילום מסך)

  אסטרואידים הם שרידים קדמוניים שנותרו מהיווצרות מערכת השמש לפני מיליארדי שנים. חגורת האסטרואידים העיקרית שוכנת הרחק-הרחק מכדור הארץ, בין מאדים לצדק. עם זאת, אסטרואידים רבים נפלטים מהחגורה הזו וחלקם נעים קרוב לכדור הארץ במסלולם סביב השמש.

   

  המטרה אפוא תהיה שספינות חלל ינחתו על האסטרואידים כדי להפיק מהם חומרי גלם ואולי אפילו לעבד אותם. האסטרואידים המעניינים ביותר מבחינה זו הם אסטרואידים

  מסוג C – מעריכים שהם מכילים כמות גדולה של מים, פחמן, גפרית, חנקן, זרחן וברזל. סביר להניח שרובוטים ולא בני אדם יבצעו את מלאכת הכרייה, בשל הסיכון והעלויות הכרוכים בשליחת בני אדם לחלל.

   

  על כל פנים, יש המקווים שאסטרואידים ישמשו גם תחנת עצירה בדרך לכוכבים אחרים. רכבי חלל מאוישים עשויים לנחות עליהם כדי לתדלק למשל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לוקסמבורג הפצפונת תחצוב באסטרואידים בחלל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  200 מיליון אירו תמריץ. בדרך לאסטרואידים
  צילום: shutterstock
  מומלצים