שתף קטע נבחר

עם נשק אמריקני וגב מאסד. הארגון שמפחיד את דאעש

עד לא מזמן היו "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" אלמוניים למדי, אבל כיום מוביל ארגון המורדים שרובו כורדי את ההסתערות קדימה לעבר מעוז דאעש בסוריה, העיר א-רקה. עם תמיכה צבאית אמריקנית וגיבוי ממשטרו של בשאר אסד, הוא עשוי להשלים בקרוב את מטרתו - למורת רוחה של טורקיה

 

 

באוקטובר 2015 הכריזו במחוז אל-חסכה שבצפון מזרח סוריה, בסמוך לגבול עם טורקיה ועיראק, על הקמת ארגון מורדים חדש בשם "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF). לוחמי הארגון אומנו על ידי ארצות הברית ונועדו לסייע על הקרקע לקואליציה הבינלאומית בראשות וושינגטון נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). ארגון SDF הורכב מקואליציה של קבוצות אתניות סוריות שהדומיננטיים בהן היו כוחות כורדיים וערביים סוניים.

 

עוד חדשות בעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

יותר משנה וחצי לאחר מכן נראה שאותם כוחות אלמוניים הפכו לחוד החנית בלחימה בקרקע נגד דאעש, ובשבוע האחרון הכריזו על פתיחתו של מבצע בפרבר הצפוני של העיר א-רקה, "הבירה של דאעש" בסוריה והמעוז הבלתי מעורער של ארגון הטרור הסוני. מטרתו של המבצע היא להגיע בסופו של דבר לא-רקה עצמה. אך "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" לא מסתפקים רק בא-רקה ומאתגרים את דאעש בעיר נוספת, מנבג', שבפרבר הצפוני של חלב. לפי הדיווחים שהגיעו מאותו אזור, החבל סביב העיר נלך והתהדק וכוחות SDF הצליחו להשתלט על 16 כפרים באזור ביממה אחת.

 

 

המטרה הייתה להקים ארגון שאינו מזוהה רק עם הכורדים. לוחמי "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המטרה הייתה להקים ארגון שאינו מזוהה רק עם הכורדים. לוחמי "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים"(צילום: רויטרס)
הממשל האמריקני כאמור הוא שעומד מאחורי ארגון המורדים הסוריים, מתוך מחשבה ששילוב בין הכורדים שהוכיחו את הצלחותיהם בשטח לבין כוח מקומי סוני יניב פירות בשטח. המרכיב הערבי-סוני ב-SDF חשוב כדי ליצור מראית עין שלא מדובר בכוחות כורדיים מובהקים כמו "היחידות להגנת העם" (YPG) - המקבילה הסורית למחתרת הכורדית בטורקיה (PKK) - כדי שלא להרגיז את טורקיה, בעלת בריתה הקרובה של וושינגטון.

 

הוציאו את טורקיה וארדואן מכליהם

למרות הכוונה להקים ארגון שאינו מזוהה עם הכורדים, שיתוף הפעולה בין "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" לבין ארה"ב והצלחותיו המרשימות של הארגון בלחימה בקרקע, מוציאים מהכלים את נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. זו הסיבה ששיתוף הפעולה בין ארצות הברית לבין אותם כוחות שבזמן האחרון צובר יותר ויותר תאוצה מצליח להוציא את ארדואן מהכלים, בייחוד אחרי שחיילים אמריקנים שמייעצים לכוחות SDF נראו נושאים את תגי ארגון המורדים. "זו הפרה בוטה של מה שהובטח לנו במאבק נגד דאעש", אמר ארדואן.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אם טורקיה של ארדואן לא אוהבת בלשון המעטה כל התארגנות כורדית כלשהי, הרי שבמשטרו של בשאר אסד דווקא מברכים על הישגי ארגון SDF וכן בשלטון הרוסי בראשות הנשיא ולדימיר פוטין. במוסקבה הרי עושים הכול כדי להרגיז את הטורקים לאחר הפלת מטוס הקרב הרוסי על ידי טורקיה בשטח סוריה. ומה לגבי ארגוני המורדים האחרים בסוריה? המורדים המתונים, בהם "צבא סוריה החופשי", וכן באופוזיציה הסורית התלוננו בעבר על מעשים אכזריים מצד "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים", ובעיקר לא אוהבים את שיתוף הפעולה של ה-SDF עם דמשק ועם מוסקבה.

 

"לא ניגרר למערכה עם טורקיה. אנו מתרכזים בלחימה נגד דאעש", אמר באחרונה דובר ארגון SDF, טלאל סילו, אולי בניסיון להרגיע את הטורקים. גם בממשל האמריקני ניסו להרגיע את אנקרה ומסרו שינסו להגדיל את שיעור הסונים ב"כוחות הסוריים הדמוקרטיים", בייחוד לאור העובדה שא-רקה איננו אזור כורדי במקורו, אלא אזור שבו מתגוררים סונים.

 

אחרי שארגון המורדים השתלט בדצמבר 2015 על כמה אזורים חשובים באל-חסכה, סיפר דוברו ש-SDF מורכב מ-15 פלגים שכוללים, למעט הכוחות הכורדיים והערביים הסוניים, גם כוחות טורקמניים וסיראינים. הוא לא מנה את המספר המדויק של לוחמי הארגון, אבל ההערכה היא שהוא עלה משמעותית בחודשים האחרונים גם מבחינה מספרית וגם מבחינה איכותית בזכות הציוד שהוא מקבל מארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דומיננטיות כורדית. "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ציוד משוכלל למורדים הסורים. אובמה
צילום: רויטרס
צילום: EPA
מקבל סיוע בכיבוש א-רקה. אסד
צילום: EPA
צילום: AP
זועם על שיתוף הפעולה בין המורדים לארה"ב. ארדואן
צילום: AP
מומלצים