שתף קטע נבחר

בליכוד משיבים אש: בנט - הגורם המאיים ביותר על ממשלת ימין

יו"ר הבית היהודי תקף את רה"מ, מבלי להזכיר את שמו, כשאמר כי "אי-אפשר להיות בעד ארץ ישראל בעברית ולהקים את פלסטין באנגלית". בכיר בליכוד הגיב: "קמפיין הצביעות של בנט לא יודע גבולות, הוא גילה את האור באורח פלא ממש במקביל למינוי ליברמן לשר הביטחון". הבית היהודי: לא נאפשר לנתניהו לחזור לקווי 67' ולחלק את ירושלים

ראש הממשלה נתניהו והשר בנט (צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי) (צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה נתניהו והשר בנט(צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי)

פרק נוסף בעימות בין ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי. שר החינוך נפתלי בנט תקף אמש (יום א') את בנימין נתניהו כשאמר, מבלי להזכיר את שמו, כי "אי-אפשר להיות בעד ארץ ישראל בעברית ולהקים את פלסטין באנגלית". גורם בכיר בליכוד הגיב על הדברים, ואמר: "מדובר במצב אבסורדי שבו הגורם המאיים ביותר על ממשלת הימין הרחבה בראשות הליכוד הוא יו"ר הבית היהודי".

 

בכיר הליכוד שהגיב אמר עוד כי "קמפיין הצביעות של בנט לא יודע גבולות: מי שישב עם ציפי לבני בממשלה שקיימה משא ומתן ישיר מול הפלסטינים פתאום גילה את האור ובאורח פלא ממש במקביל למינוי ליברמן לשר הביטחון.

 

"אם בנט מתעקש להוציא את הבית היהודי מהממשלה ממניעים אישיים, האחריות לתוצאות תהיה כולה שלו, רק שלא ינסה למכור לציבור שהוא עושה זאת ממניעים אידיאולוגיים כי אף אחד לא קונה את זה".

 

על כך הגיבו בבית היהודי: "אנו מכבדים את ראש הממשלה ואת מנהיגותו, אולם לא נאפשר לו לאמץ את היוזמה הערבית הכוללת חזרה לקווי 67', חלוקת ירושלים והכנסת פליטים".

 

בדברים שנשא בעצרת יום ירושלים בישיבת מרכז הרב אמר בנט: "רק כשנהיה חדים ונחושים תמיד, העולם יעזוב אותנו במנוחה. ועד אז, נצטרך כל יום לשחרר את ירושלים מחדש". השר התייחס ליוזמות השלום הבינלאומיות ואמר: "יש כאלו, בארץ ובעולם, הנרתמים ליוזמות ערביות שונות, על פיהן נחלק את הארץ, נחלק חלילה את ירושלים, ונחזור לקווי 67'. כי העולם לוחץ, ויש צורך לפייס אותו. להם אני אומר בערב זה: לעולם לא. אנחנו כולנו עומדים כצוק איתן למען שלמות ארצנו. לא מגמגמים, לא מתבלבלים, לא מזגזגים.

 

"הגיע הזמן לומר בקול ברור: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. בעברית, באנגלית, ברוסית ובצרפתית, בקיץ, בחורף, כשיש בחירות וכשאין בחירות. למה? כי העולם מקשיב לנו. לכל מילה שלנו. העולם מזהה חולשה, כמו שהוא מזהה עוצמה. העולם מזהה ומריח מתי איננו בטוחים בזכותנו על הארץ, ומסתער עלינו בחמת חרמות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמש(צילום: גיל יוחנן)

שר החינוך נפתלי בנט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר החינוך נפתלי בנט(צילום: גיל יוחנן)
 

ראש הממשלה נתניהו הגיע לישיבה לאחר שבנט סיים לדבר. תלמידי "מרכז הרב" ורבניה קיבלו אותו בחום, והתזמורת ניגנה לכבודו שירים מיוחדים, אבל גם מצדם נשמעה ביקורת. ראש הישיבה וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יעקב שפירא, שנושא מדי שנה את הנאום המקדים לנתניהו, דיבר בשבחו, אך לאחר מכן פנה אליו ואמר: "כשאנחנו אומרים 'שניים מי יודע' אנחנו מתכוונים לשני לוחות הברית ולא לשתי מדינות לשני עמים. כולנו בעד ארץ ישראל לעם ישראל, ואת השאר אפשר לחלק לכל עמים האחרים".

 

נתניהו, שבאופן פומבי תומך בפתרון שתי המדינות, אמר בנאומו: "ירושלים השלמה תישאר שלמה. אנחנו מחויבים לשמור על ירושלים, מחויבים לשמור על הר הבית. אנחנו מחפשים שלום, אנחנו מבקשים שלום. אני לא מבקש לנשל אדם, אבל לא ינשלו אותנו מעירנו ומארצנו. לא ננשל אנשים מבתיהם ולא ינשלו אותנו מביתנו".

 

מוקדם יותר בטקס בגבעת התחמושת אמר נתניהו: "שלום משיגים במשא ומתן ישיר וחופשי בין הצדדים. נוכחנו בזה בשלום עם מצרים וירדן. הוא לא מושג על ידי תכתיבים בינלאומיים. מנהיגינו ידעו זאת, גם בתקופה שלאחר מלחמת ששת הימים. כשהסתיימה המערכה הצבאית התחילה מערכה מדינית.

 

"אותם גורמים בזירה הבינלאומית שלא נקפו אצבע לעזרתנו כשריחף איום ההשמדה היו אלו שניסו לכפות הסדר מדיני עלינו. זה לא עבד אז ולא יעבוד היום. כל תכתיב בינלאומי מקשיח את עמדות הפלסטינים. מי שמתכחש לקשר שלנו לירושלים והופך את הר הבית למוקד של הסתה דתית, מי שאינו מתנער מן הטרור, יש לו עוד כברת דרך ארוכה בדרך לשלום". נתניהו הוסיף והדגיש: "49 שנה שירושלים משוחררת מאזיקיה. לא נחזור אל מציאות של עיר מחולקת, שסועה ופצועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה נתניהו והשר נפתלי בנט
צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי
מומלצים