שתף קטע נבחר

לראשונה זה 200 שנה: שיפוצים בכנסיית הקבר בירושלים

כמרי הזרמים השונים בנצרות הצליחו להגיע להסכם נדיר ואיפשרו להתחיל בעבודות במקום שבו על פי האמונה ישו נקבר לפני שקם לתחייה. השיפוץ, שמתבצע על ידי מומחים מיוון, יעלה כ-3.3 מיליון דולרים ויימשך בין 8 חודשים לשנה

  

 

לראשונה זה 200 שנים, קבוצת מומחים החלה בשיפוצים בכנסיית הקבר שבירושלים, היכן שלפי הנצרות ישו נמשח ונקבר לפני שקם לתחייה. העבודות, שמבוצעות באחד המקומות הקדושים ביותר עבור הנצרות, החלו אתמול (ב'), והתאפשרו לאחר שהושג הסכם נדיר בין זרמי הקתולים, האורתודוכסים יוונים והארמנים - הזרמים האחראיים על תחזוק האתר וששומרים כל אחד בקנאות על חלקם בכנסיה.

 

הכמרים בזרמים השונים הניחו את המחלוקות ביניהם בצד, לאור הצורך הדחוף בשיפוץ. בשנה שעברה המשטרה סגרה לזמן קצר את האתר לאחר שנציגי רשות העתיקות קבעו כי המקום מהווה סכנה לציבור, מה שגרם להם להתאחד למען תיקון הליקויים. 

עבודות בכנסיית הקבר (צילום: AP) (צילום: AP)
עבודות בכנסיית הקבר(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

השיפוצים מתמקדים בחיזוק ושימור "המזבח" - תא שבתוכו נמצא מקום קבורתו של ישו. זו העבודה הראשונה מסוגה שנעשית במתקן מאז 1810, כשאז המקום שוקם לאחר שריפה. העבודות צפויות להימשך שמונה חודשים עד שנה, שבמהלכם ימשיכו מאמינים לבקר במקום. חלק מהעבודות ייעשו בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הלילה המאוחרות, כשהכנסיה סגורה למבקרים.

 

הפרויקט צפוי לעלות 3.3 מיליון דולרים, כך לפי תיאופילוס השלישי, הפטריארך האורתודוכסי-יווני של ירושלים. כל זרם ישלם עבור השיפוץ, בנוסף לכספים שהעביר מכיסו מלך ירדן עבדאללה השני.

   

את העבודות מבצעים תשעה מומחים יוונים שהיו אחראיים על עבודת שיקום דומות בכנסיות ברחבי המזרח התיכון. כשברקע עומדות ומשקיפות על הנעשה קבוצת נזירות, צלילי העבודות ממלאים את החלל העצום. באמצעות צמר גפן, מים וסבון, אחד המומחים מקרצף שכבות שעווה בנות מאות שנים מהאבן.


אנטוניה מורופולו, אדריכל מהאוניבסיטה הטכנית הלאומית באתונה אשר מפקח על העבודות, אמר: "אף אחד לא מקנא בגודל האחריות ובאתגר שבפניו אנו עומדים. זה אתגר - לעבוד בסביבה של אתר קדוש שאלפי בני אדם עוברים בו מדי יום". מורופולו הוסיף כי הקבר יציב, אך דורש תחזוק דחוף לאור שנים של חשיפה לגורמים סביבתיים כמו מים, לחות ועשן נרות. "השיש ולוחות האבן פיתחו, בשל הלחצים, כמה עיוותים", אמר, והוסיף כי על המבנה להיות מוגן מפני סיכון של נזקי רעידות אדמה.

 

הכנסייה נבנתה בשנת 325 על ידי הקיסר הרומי קונסטנטין, נהרסה בשנת 1009 על ידי החליף המוסלמי אל-חכים, ושוקמה שוב במאה ה-12 על ידי הצלבנים בעיר. בשנת 1808 שריפה פרצה במקום והרסה את הקבר, ששוקם אז בפעם האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עבודות היסטוריות בכנסיית הקבר
צילום: AP
מומלצים